قربانی:

رونق تولید تک بُعدی نیست

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس می گوید موضوع رونق تولید تک بُعدی نیست که تنها با اصلاح نظام دستمزد بتوان آن را رقم زد.

خانه ملت؛علی قربانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس، با اشاره به اظهارات وزیر تعاون مبنی بر اینکه رونق تولید در گرو اصلاح نظام مزد است، گفت: امسال حقوق کارگران 36 درصد افزایش پیدا کرد، با وجود این میزان افزایش دستمزد، حقوق کارگر ایرانی به نسبت حقوق کارگران سایر کشورها بسیار ناچیز است، اما تنها راه حل رونق تولید افزایش حقوق نیست.

میزان افزایش دستمزد، حقوق کارگر ایرانی به نسبت حقوق کارگران سایر کشورها بسیار ناچیز است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس ادامه داد: برای رونق تولید باید بهره وری بنگاه های تولیدی افزایش پیدا کند و برای این کار لازم است فضای کسب و کار بهبود و قوانین مزاحم تولید از سر راه واحدهای تولیدی برداشته شود.

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: حقوق و دستمزد کارگر توافق بین کارگر و کارفرما است و دولت به عنوان ضلع سوم فضای سبک و کار را هدایت می کند، هر چه فضای کسب و کار نامناسب باشد چه بسا با بالارفتن دستمزد، نه تنها تولید در کشور رونق پیدا نمی کند بلکه کارفرما از عهده پرداخت حقوق ها بر نمی آید و در نهایت دست به تعدیل نیرو می زند.

مجموعه عوامل منجر به رونق تولید می شود و تنها با افزایش حقوق و دستمزد کارگران نمی توان به این مهم دست پیدا کرد.
وی با بیان اینکه افزایش حقوق و دستمزد کارگر مرقون به صرفه نیست، عنوان کرد: امسال به علت نامساعد بدون فضای کسب و کار و عدم رونق تولید بنگاه های اقتصادی دست به تعدیل نیرو زده اند، اگر حقوق ها افزایش بیشتری پیدا کند، ممکن است نتیجه عکس بدهد و تولید داخلی از رونق بیافتد.

قربانی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، توصیه کرد در سال رونق تولید باید در بخش تسهیلات کم سود و حمایت از کارگر و بهبود مستمر فضای کسب و کار و بازار اقدام شود و افزود: دولت باید به سمت و سوی افزایش قدرت خرید مردم و بالا رفتن بهره وری بخش های تولیدی بنگاه های اقتصادی پیش برود، در حال حاضر بنگاه ها با نیمی از ظرفیت خود کار می کنند چرا که تولید برای آنها به صرفه نیست.

این نماینده مجلس با اشاره به بازدید اخیر از کارخانه تولید سیمان استان کهگیلویه و بویراحمد بیان داشت: این کارخانه دو سال است به بهره برداری رسیده و ظرفیت تولید 800 هزار تن سیمان را دارد اما چون از عهده فروش آن بر نمی آید و یا قیمت آن بسیار نازل است نمی تواند حقوق کارگران را پرداخت کند و نزدیک 4 ماه پرداخت حقوق ها به عقب افتاده، اگر همین روند ادامه پیدا کند مجبور به اخراج کارگران می شود.

وی اظهار داشت: مجموعه عوامل منجر به رونق تولید می شود و تنها با افزایش حقوق و دستمزد کارگران نمی توان به این مهم دست پیدا کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه با اصلاح ساختار بودجه ریزی می توان رونق تولید را رقم زد، گفت: در اصلاح ساختار باید هزار و 800 هزار میلیارد تومان نقدینگی کشور به سمت و سوی تولید برود برای این منظور کمیسیون حمایت از تولید مامور به کار شده و پس از تهیه طرح، کمیسیون برنامه و بودجه روی آن نظر می دهد تا در نهایت در صحن علنی مجلس به تصویب برسد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه و در دومین روز از هفته کار و کارگر، گفت: اگر می‌خواهیم به سمت رونق تولید برویم و مشکلات معیشت کارگران را حل کنیم، باید اصلاح نظام مزدی را در دستور کار قرار بدهیم. /

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده