کاظمی مطرح کرد؛

لزوم تهیه طرحی جدید برای انعقاد توافقات بین المللی

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به خروج آمریکا از معاهده تجارت تسلیحات، گفت: ترامپ اعتبار سازمان های بین المللی را از بین برده لذا طرحی جدید باید برای انعقاد توافق های بین المللی تنظیم شود.

 خانه‌ملت؛ محمد کاظمی  با یادآوری خروج آمریکا از «معاهده تجارت تسلیحات»، گفت: ترامپ از زمانی که به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شده است، ثابت کرده که به هیچ توافق و معاهده بین المللی که توسط مقامات رسمی آمریکا امضا شده است، متعهد نیست بنابراین مطابق میل و سلیقه خودش در دنیا رفتار می‌کند.

ترامپ نظم جهانی را قبول ندارد

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به خروج‌های متفاوت آمریکا از توافق‌های بین‌المللی، تصریح کرد: خروج آمریکا از معاهده تجارت تسلیحات سلیقه‌ای و با هدف عدم انجام تعهدات است، متاسفانه نظم جهانی را قبول ندارد و معتقد است هرطور که دلش می‌خواهد، می‌تواند رفتار کند.

اقدامات رئیس‌جمهور آمریکا اعتبار سازمان‌های بین‌المللی را از بین برده است

وی افزود: سازمان‌های بین‌المللی با این اقدامات آمریکا از اعتبار افتاده‌اند، برای نمونه دیوان بین‌‌المللی لاهه به عنوان تنها دادگاه رسمی وابسته به سازمان ملل، رأی به نفع جمهوری اسلامی صادر و تاکید کرد که آمریکا نباید ایران را تحریم کند اما این موضوع مورد توجه مقامات آمریکایی قرار نگرفت. لذا به نظر می‌رسد در این شرایط مجموع کشورها باید طرحی نو برای توافقات بین‌المللی بیندیشند.

لزوم تهیه طرحی جدید برای انعقاد توافقات بین‌المللی

کاظمی یادآور شد: سیاست ترامپ دنیا را به سمت و سوی بی‌نظمی، اجحاف و ظلم هدایت می‌کند، از این رو توافقات بعد از این باید به گونه‌ای تنظیم شوند که امکان خروج کشورها از توافق به راحتی انجام نشود و طرف‌های توافق به تعهدات خود پایبند باشند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: آمریکا با خروج از معاهده تجارت تسلیحات کار خود را برای فروش تسلیحات راحت‌تر کرد، هرچند پیش از این هم به این معاهده پایبند نبود و کمک‌های تسلیحاتی به عربستان می‌کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ «دونالد ترامپ»، خروج آمریکا را از «معاهده تجارت تسلیحات» که سال ۲۰۱۳ به امضای دولت وقت آمریکا رسیده بود اعلام کرد.

گفتنی است؛ معاهده تجارت تسلیحات (ATT) یک معاهده چند جانبه و با هدف کمک به صلح بین‌المللی در شرایطی عنوان شد که تجارت بین‌المللی سلاح‌های متعارف را تنظیم می‌کند. این قانون در ۲۴ دسامبر ۲۰۱۴ به اجرا درآمد و ۱۰۱ کشور این معاهده را تصویب کرده‌اند./
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، عدم همخوانی احکام قانونی با معاهدات بین المللی