حسن بیکی مطرح کرد ؛

جمهوری اسلامی در تحقیقات هسته ای خودکفا است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به تحریم های جدید آمریکا در حوزه صنعت هسته ای کشورمان، گفت: حتی اگر روسیه و عمان تحریم های آمریکا را بپذیرند جمهوری اسلامی نیازی به انتقال آب سنگین مازاد به سایر کشورها ندارد چرا که به تکنولوژی فرآوری اورانیوم دست پیدا کرده ایم.

 خانه ملت؛ ابوالفضل حسن‌بیکی با اشاره به وضع تحریم‌های جدید هسته‌ای از سوی آمریکا علیه ایران، گفت: طبق برجام مقرر شده بود ایران در 7 مورد با توجه به شرایط، همکاری های متقابل با اعضای 1+5 داشته باشد که از همان ابتدا آمریکایی ها مخالف بودند اما از آنجایی که برجام یک مصوبه بین المللی در چارچوب منشور سازمان بین الملل بود آن را پذیرفتند.

جمهوری اسلامی در تحقیقات هسته‌ای خودکفا است

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه در حال حاضر در شرایطی قرار گرفته ایم که نیاز به کمک هیچ کشوری برای کار تحقیقاتی در حوزه هسته ای نداریم، یادآور شد: چه بسا بعد از برجام نیز سایر اعضای گروه 1+5 در بحث تحقیقات هسته ای هیچ همکاری با ایران نداشتند و همه فعالیت ها توسط دانشمندان و نیروهای جوان کشور انجام شد که این موضوع نیز آمریکایی ها را به شدت نگران و ناراحت کرد چرا که جمهوری اسلامی به خودکفایی رسیده و در جایگاهی قرار گرفته است که آمریکا نمی تواند برای ما تعیین تکلیف کند.

وی در ادامه به دو معافیت همکاری هسته ای که از امروز ازسوی آمریکا لغو شده است اشاره و بیان کرد: در بحث نیروگاه هسته ای بوشهر قراردادی در گذشته با روسیه در چارچوب منشور سازمان ملل داشتیم که اکنون آمریکا به تنهایی نمی تواند این همکاری را نقض کند و باید شورای امنیت مصوب بگیرد که با توجه به درک مجامع بین المللی از رفتار آمریکا امکان دریافت این مصوبه قابل ممکن نخواهد بود.

توانایی فراوری اورانیوم و استفاده از آب سنگین را داریم/ به دنبال بمب اتم نیستیم

حسن بیکی در ادامه به قرارداد جمهوری اسلامی با عمان برای صادرات آب سنگین مازاد اشاره و بیان کرد: این آب سنگین از عمان به روسیه می رفت اما در حال حاضر در بحث تحقیقاتی به جایگاهی رسیده ایم که می توانیم از تمامی ظرفیت آب سنگین خود برای غنی سازی اورانیوم استفاده کنیم از این رو اگر عمان و روسیه نیز تحریم های آمریکا را بپذیرند ایران دچار مشکل نمی شود چرا که توانایی استفاده از آب سنگین را داریم.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ادامه داد: نگرانی آمریکایی ها از این است که کشوری که توانسته به تکنولوژی اورانیوم 20 درصد برسد می تواند 2 ماهه به اورانیوم 90 درصد نیز دست پیدا کند این در حالی است که جمهوری اسلامی همواره اعلام کرده به پیمان خود متعهد بوده و به دنبال بمب اتم نیست.

ایران برای ادامه فعالیت‌های هسته‌ای حتی قادر است از NPT خارج شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان اقدام آمریکا را آب در هاون کوبیدن توصیف و خاطرنشان کرد: ایران در بحث هسته ای کوتاه نمی آید و در چارچوب سازمان ملل فعالیت هسته ای خود را ادامه می دهد اما در صورت ادامه این اقدامات ایذایی می توانیم از معاهده NPT نیز خارج شویم.

به گزارش خانه ملت، آمریکا در اقدام مغرضانه دیگری صنعت هسته‌ای ایران را تحریم کرده است چنانچه در بیانیه وزارت خارجه این کشور آمده ایران باید تمامی فعالیت ها در راستای غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و هر طرفی که برای توسعه نیروگاه بوشهر به ایران کمک کند مورد تحریم قرار می گیرد. همچنین آمریکا معافیت صادرات آب سنگین به عمان و همکاری روسیه با ایران برای فراوری اورانیوم را لغو کرده است./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، توافق جامع هسته ای، توافق هسته ای، حقوق هسته ای