رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

آمریکا به اعتماد جهانی آسیب زده است

عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به عدم تمدید معافیت های هسته ای، گفت: آمریکا به اعتماد جهانی آسیب زده لذا ایران باید به شورای امنیت و دیوان لاهه شکایت کند.

 خانه‌ملت؛ جلیل رحیمی جهان آبادی در واکنش به عدم تمدید تحریم تحریم‌های هسته‌ای، گفت: تحریم جمهوری اسلامی ایران در قالب تحریم‌های مرتبط با برجام یا غیره نقض آشکار حقوق بین‌المل است؛ بنابراین ایران از حق شکایت علیه آمریکا در مجامع بین‌المللی برخوردار است.

آمریکا کشوری بی‌اعتبار نزد افکار عمومی جهان

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: دنیای امروز بر پایه وابستگی‌های اقتصادی است لذا آمریکا نمی‌تواند به کشوری آسیب بزند و از این آسیب هیچ ضرری نکند، لذا آمریکایی‌ها با این اقدامات به روابط خود با جهان آسیب می‌زنند.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها با این اقدامات علاوه بر اینکه در افکار عمومی و میان دولت‌ها به کشور بی‌اعتبار تبدیل شدند، این اقدامات به روابط آنها با روسیه، چین و سایر کشورها آسیب می‌زند و شرکت‌های آمریکایی را متضرر می‌کند.

ایران می‌تواند به شورای امنیت یا دیوان لاهه علیه آمریکا شکایت کند

رحیمی جهان‌آبادی با تاکید بر اینکه عدم تمدید معافیت تحریم‌های هسته‌ای نقض حقوق بین‌الملل است، گفت: آمریکا فراتر از معاهده برجام حقوق بین‌الملل را نقض کرده بنابراین جمهوری اسلامی به شورای امنیت و دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه می‌تواند علیه آمریکا شکایت کند.

دستگاه دیپلماسی باید با سایر متحدان هسته‌ای رایزنی کند

این نماینده مردم در مجلس دهم، معتقد است: دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی با دیگر متحدان و شرکای جهان خود باید رایزنی کند و آنها را وارد مقوله مخالفت با آمریکا کند زیرا بی‌اعتبار کردن برجام به معنای بی‌اعتبار کردن کشورهای اروپایی طرف قرارداد با برجام هم هست.

آمریکا به اعتماد جهانی آسیب زده است

وی در ادامه یادآور شد: آمریکا به منافع تمام جهان آسیب می‌زند، پایه روابط بین‌الملل بر اساس اصل اعتماد متقابل است لذا اگر هر معاهده بین المللی لغو و طرف‌های امضا کننده متضرر شوند، بعد از این هیچ کشوری پای هیچ معاده‌ای را امضا نخواهد کرد، آمریکا به اعتماد جهانی آسیب زده است.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: خیلی از کشورهای اروپایی امیدوار بودند در حوزه اقتصادی و نفتی ایران حضور پیدا کنند اما اقدامات آمریکا همه را متضرر ساخته است.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ ایالات متحده بر خلاف مفاد توافق هسته‌ای، بخش تازه‌ای از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را با ادعای آنچه که «محروم‌سازی ایران از هرگونه مسیری به سوی تسلیحات هسته‌ای» خواند مورد تحریم قرار داد.

گفتنی است؛ آمریکا پنج مورد از هفت مورد معافیت مرتبط با همکاری هسته‌ای غیرنظامی روسیه و کشورهای اروپایی با ایران را به مدت 45 روز تا 90 روز تمدیدکرده است اما دو معافیت دیگر ایران لغو شده و مورد تحریم قرار گرفته است که یکی از این معافیت‌ها به ایران امکان می‌داد آب سنگین را به عمان منتقل کند و معافیت دیگری این اجازه را به روسیه می‌داد تا اورانیورم ایران را فرآوری کند./
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، توافق جامع هسته ای، توافق هسته ای، دادگاه لاهه، سلاح هسته ای