امامی مطرح کرد ؛

بانکداری اسلامی و بدون ربا

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در دوره نهم مجلس، گفت:علاوه بر حجم بالای نقدینگی، کمبود نقدینگی نیز می تواند برای اقتصاد کشور مشکل ایجاد کند.

  خانه ملت؛ عیسی امامی  با اشاره به رشد نقدینگی 400 تا 500 درصدی از دولت قبل تا دولت کنونی، گفت: با توجه به رشد بالای نقدینگی اما هنوز خلاء پول در کشور احساس می شود و دولت برای بازسازی اقتصادی و تعادل بخشی و پوشش دادن ظرفیت‌های اقتصادی کشور با مشکل کمبود نقدینگی مواجه است.

عضو هیئت مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران، با بیان اینکه اقتصاد خانواده ها از وضعیت کنونی اقتصادی متاثر شده و اقتصاد کلان نیز تحت تاثیر قرار گرفته است، افزود: یکی از بحث‌هایی که در کمیسیون اقتصادی پیگیری و بررسی می‌شود موضوع بانکداری اسلامی و بدون ربا و تعیین تکلیف صندوق های قرض الحسنه بوده که ساماندهی این صندوق ها ضروری است.

امروز یکی از چالش های کشور حجم نقدینگی فراوان است

وی با اشاره به اینکه وجود موسسات متعدد پولی سیاست‌های این بخش را با چالش جدی مواجه کرده و بازار متشکل پولی را در وضعیت شوک قرار داد، ادامه داد: در بخش قرض الحسنه موضوع سودجویی حاکم نیست، اما با توجه به اینکه بخشی از عملیات بانکداری بوده افرادی که می خواهند در این حوزه فعالیت کنند اگر تسلط لازم و ساز و کار و راهکارهای ضروری برای مدیریت را نداشته باشند با چالش‌های جدی مواجه می شوند.

امامی با بیان اینکه امروز یکی از چالش های کشور حجم نقدینگی فراوان است، تاکید کرد: همانگونه که حجم بالای نقدینگی ممکن است برای کشور خطر آفرین باشد کمبود نقدینگی نیز برای اقتصاد کشور مشکل ایجاد می کند.

وی افزود: صندوق‌های قرض‌الحسنه باید با تمرکز مدیریتی بانک مرکزی ایجاد شوند، چرا که کشورهای دیگر نیز چنین تجربه ای داشته و در این حوزه موفق بوده اند.

بانک ها بخشی از هزینه‌های خود را از طریق منابع ارزان‌قیمت جبران می کنند

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه از ابتدای انقلاب اقتصاد اسلامی و بانکداری بدون ربا با این نگاه ایجاد و تبلیغ شد که بخش زیادی از نیازهای ضروری مردم از طریق قرض الحسنه پیگیری شود، ادامه داد: در حال حاضر حوزه قرض الحسنه دچار چالش شده است، چرا که هزینه تمام شده پول بانک‌ها بالاست و بانک ها بخشی از هزینه‌های خود را از طریق منابع ارزان‌قیمت جبران می کنند.

وی با بیان اینکه بانک ها در دولت های مختلف تسهیلات تکلیفی پرداخت کرده‌اند که سبب وجود مشکلاتی برای آنها شده است، تصریح کرد: بخشی از این تسهیلات انباشته شده و جزو تعهدات و دیون دولت نزد بانک مرکزی و بانک ها درج شده است.

بانک های قرض الحسنه حداقل نیازهای ضروری مردم را با قیمت پایین تامین می‌کند

امامی افزود: نرخ سود بانکی باید با شاخص دیگر اقتصادی هماهنگ باشد و نمی‌توان به یکباره نرخ سود را تعدیل کرد و باید در این راستا حساب شده و براساس نظرات کارشناسی عمل کرد.

وی با بیان اینکه بانک های قرض الحسنه امروز عملکرد خوبی در حوزه اجتماعی و اقتصادی از خود نشان داده اند، ادامه داد: فعالیت این بانک ها شفاف بوده و جامعه هدف وسیعی را پوشش می‌دهد و حداقل نیازهای ضروری مردم را بدون دغدغه و با قیمت پایین تامین می‌کند.

بانک‌ها هزینه زا شده‌اند

عضو هیئت مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران، با بیان اینکه در عرصه اقتصادی باید به سمت اقتصاد خرد و اقتصاد مقاومتی که اقتصاد خانواده، روستا و واحدهای متوسط به پایین و بنگاه‌های کوچک بوده حرکت کرد، گفت: این بنگاه ها می توانند بخش عظیمی از اقتصاد مولد را به حرکت درآورند که اگر قیمت تمام شده پول پایین باشد و تسهیلات به عنوان وام قرض الحسنه به این واحدها پرداخت شود هزینه تمام شده تولید کاهش می‌یابد و قدرت خرید مصرف کننده حفظ می‌شود.

در حال حاضر بانک‌ها هزینه زا شده‌اند و از سوی دیگر هزینه تمام شده تولید بالا بوده و قدرت خرید مصرف کننده پایین است که تمام این موضوعات کنار یکدیگر سبب ایجاد تنش و بحران اقتصادی می‌شود
وی با اشاره به اینکه پرداخت حداقل میزان سود به سپرده ها جامعه هدف بیشتری را برای ارائه تسهیلات پوشش می‌دهد، افزود: در حال حاضر بانک‌ها هزینه زا شده‌اند و از سوی دیگر هزینه تمام شده تولید بالا بوده و قدرت خرید مصرف کننده پایین است که تمام این موضوعات کنار یکدیگر سبب ایجاد تنش و بحران اقتصادی می‌شود.

بانک قرض الحسنه مهر ایران بیش از ۱۷۰ هزار میلیارد تومان منابع با نرخ سود صفر درصد جمع‌آوری کرده است

امامی با بیان اینکه مجلس و دولت باید از ظرفیت‌های بخش های مختلف برای برون‌رفت از شرایط کنونی استفاده کنند، ادامه داد: مردم اگر بدانند که برای تامین نیازهای خود می توانند پول ارزان قیمت بیشتری به دست آوردند، قطعاً خودشان پا پیش گذاشته و دیگر به دنبال تعیین نرخ برای پول خود نیستند که این موضوع می‌تواند چرخش پولی قوی در کشور ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه بانک قرض الحسنه مهر ایران طی 11 سال بیش از ۱۷۰ هزار میلیارد تومان منابع با نرخ سود صفر درصد جمع‌آوری کرده و از سوی دیگر تسهیلات با سود 4 درصدی پرداخت می‌کند، تاکید کرد: این بانک هیچ فعالیت بنگاه داری و تجاری غیرمرتبط ندارد و سپرده ها را برای رفع نیازهای ضروری مردم اختصاص می‌دهد که ۹۶ درصد آن در قالب تسهیلات به مردم ارائه داده شده است.

مردم اهتمام دارند که اقساط تسهیلات خود را به موقع پرداخت کنند

امامی با بیان اینکه در سال گذشته یک میلیون و ۲۳۰ هزار فقره وام با تسهیلات 4 درصد از سوی بانک قرض الحسنه مهر ایران پرداخت شده است، افزود: این بانک با ۳۷ میلیارد تومان منابع آغاز به کار کرد و امروز ۱۷۰ هزار میلیارد تومان منابع دارد که مصارف ۶۸ میلیاردی را در سال ۸۷ تجربه کرده و امروز میزان مصارف به ۱۶۵ هزار میلیارد تومان رسیده است، یعنی از ۱۷۰ هزار میلیارد تومان 164 هزار میلیارد تومان را در قالب تسهیلات به مردم بازگردانده است.

وی با اشاره به اینکه میزان ریسک تسهیلات این بانک یک درصد است، ادامه داد: مردم اهتمام دارند که اقساط تسهیلات خود را به موقع پرداخت کنند که این موضوع قدرت وام دهی را برای بانک مهیا کرده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در دوره نهم مجلس شورای اسلامی، گفت: یکی از مباحث مطرح شده درباره تمرکز وجوه بانک های قرض الحسنه نزد خود این بانک‌ها است برای اینکه بتوانند جامعه هدف بیشتری را پوشش دهند و شفافیت بیشتری در سیاست‌های پولی این بخش ایجاد شود./
 

برچسب ها

آسیب شناسی نظام بانکی، اخبار برگزیده، تأمین نقدینگی، ضریب اثرگذاری نقدینگی