پورمختار مطرح کرد؛

بیانیه گام دوم انقلاب زیربنایی است

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: بیانیه گام دوم انقلاب حاصل یک کار کاملا کارشناسی همراه با نگاه آرمان گرایی واقع بینانه، عالمانه و مبتنی بر آینده پژوهی است.

خانه ملت؛ محمدعلی پورمختار با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب گفت: این بیانیه حاصل یک کار کاملا کارشناسی همراه با نگاه آرمان‌گرایی واقع بینانه، عالمانه و مبتنی بر آینده پژوهی است. طبق مطالعه این بیانیه متوجه شدم که حقیقتا مقام معظم رهبری بر روی آن بسیار کار کردند و بیانیه این امکان را فراهم می‌کند که با نقشه راه، مسیر کار و اهداف والایی را که در گام دوم باید طی کنیم و به آن دست یابیم، خوب بشناسیم.

بیانیه گام دوم انقلاب زیربنایی است

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی افزود: طبیعتا آن چیزی که مقام معظم رهبری تشریح کردند، در حد مسائل اساسی و زیربنایی است گرچه جزء اهداف 40 سال گذشته نیز بوده اما دریک بخش‌هایی موفق نبودیم و باید ساماندهی کرده، آسیب شناسی کنیم، موانع را بشناسیم و آنها را برطرف کنیم.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال بحث عدالت، موضوعی است که مقام معظم رهبری بارها از اینکه نتوانستیم آن را در بخش‌های مختلف اجرا کنیم ابراز نارضایتی کردند، همچنین در حوزه اقتصاد و مقاوم سازی آن که بسیار مهم است، اشتغال و توجه به جوانان و استفاده از شور و اراده نسل جوان که غیر از یک مقطعی از زمان جنگ، کمتر توانستیم از آنها استفاده کنیم با وجود اینکه وزارتخانه ایجاد شد و سازمان جوانان وابسته به ریاست جمهوری نیز تاسیس شد اما آنچنان که بایسته و شایسته بوده موفق نبوده و در حد کمی اجرایی شده است.

مجلس باید در رفع موانع گام دوم تلاش کند

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: رهبر اعتقاد دارند که مجلس در درجه اول برای اینکه این موضوع عملیاتی و در سطح اجرایی تعریف شود، باید در هر کدام از این حوزه‌هایی که در بیانیه تعریف شده به این قضیه ورود کرده و قانون‌گذاری کند و مواردی که قانون وجود دارد باید نظارت جدی‌تر، دقیق‌تر و با حساب‌تری با تشکیل جلسات و پیگیری از 2 قوه دیگر داشته باشد تا شاهد حل مشکلات و رفع موانعی که می‌تواند ما را در رسیدن به اصول اهداف گام دوم تضعیف کند باشیم.

پورمختار افزود: البته فراکسیونی در این راستا تحت عنوان پیگیری و محقق ساختن تدابیر مقام معظم رهبری در حال ایجاد شدن با مبنای همین بیانیه است که در یکسال باقیمانده عمر مجلس دهم بتوانیم بناها و زیرساخت‌ها را از جهات مختلف انجام دهیم و بعد در اختیار دولت و قوه قضاییه قرار گیرد و مجلس یازدهم نیز آن را با قوت و اراده قوی‌تری دنبال کند.

اجرای بیانیه گام دوم جزء وظایف ذاتی دولت محسوب می‌شود

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در مورد وظیفه دولت برای تحقق این امر گفت: هر چقدر که قانون وضع شود و نمایندگان نیز پیگیری و نظارت کنند، باز هم به بخش اجرا بر می‌گردد و اصل موضوع در دولت تعریف شده و جزء وظایف ذاتی دولت محسوب می‌شود.

وی افزود: دولت باید بیش از 2 قوه دیگر بر روی این موضوع کار کند و با تشکیل کمیسیون‌های ویژه، ماموریت‌های هر کدام از وزارتخانه‌ها و داشتن امکانات نیروی انسانی کافی و اختیاراتی که دارد، به این موضوع به‌طور ویژه نگاه کند؛ اگر این اتفاق بیفتد، طبیعتا کار راحت‌تر خواهد شد تا اینکه بخواهیم آن را تبدیل به قانون کنیم و بعد از آن دولت نظرات دیگری در حوزه قانون و نحوه اجرای آن داشته باشد و باز عملیاتی نشود.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: در قوه قضاییه در حوزه عدالت قضایی نیز به همین صورت است که باید ساختارهایی را به لحاظ اجرایی ایجاد کنیم و یا برخی ساختارها را در هر دو قوه قضاییه و مجریه اصلاح کنیم که بتوانیم به اهداف دوم دست پیدا کنیم بنابراین مسئولیت اصلی به قوای قضاییه و مجریه برمی‌گردد اما مجلس نیز در جاهایی که نیاز به قانون است که مشکلی ایجاد نشود و یا در جایی که نیاز به اصلاح قانون باشد تا موانع برطرف شود، باید وظایف خود را انجام دهد./

پایان پیام
 

برچسب ها

احیای تولید، اخبار برگزیده، افزایش تولید، افزایش تولید داخل، افزایش تولید پایدار، بیانات رهبری