حسنوند مطرح کرد ؛

تغییر الگوی مصرف تعرفه های برق

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه وزارت نیرو تغییراتی در الگو مصرف برق ایجاد کرده است که منجر به افزایش شدید بهای برق مشترکان عادی خواهد شد، گفت: هرگونه تغییر الگوی مصرف تعرفه های برق در مناطق گرمسیر و تمامی کشور با مخالفت کمیسیون انرژی رو به رو است.

 خانه ملت ؛ فریدون حسنوند درخصوص تقلیل سقف الگوی مصرف برق بخش اعظم مشترکان مناطق گرمسیر از 3هزار کیلووات به 2هزار کیلووات توسط مسئولان وزارت نیرو که به معنای افزایش قیمت برق و هزینه‌های مردم است، گفت: در مصوبات مجلس شورای اسلامی و قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور میزان الگوی مصرف برق مشخص شده، همچنین کمیسیون انرژی در جلسات متعدد خود با حضور وزیر نیرو و معاونان وی مدیریت مصرف برق را مدنظر قرار داده که در این مدیریت به دنبال تنبیه و مجازات پرمصرف‌ها و تشویق رعایت‌کنندگان الگوی مصرف هستیم.

مصوبه جدید وزارت نیرو منجر به جریمه مشترکان عادی خواهد شد/کمیسیون انرژی مجلس مخالفت جدی می‌کند

وی ادامه داد: باوجود تاکید بر جلوگیری از افزایش قیمت برق برای کم‌مصرف‌ها مصوبه جدید الگوی مصرف برق وزارت نیرو منجر به جریمه مشترکان عادی و تشویق مشترکان پرمصرف خواهد شد، چراکه درصد افزایش برق برای افرادی که در پله‌های سوم و چهارم قرار دارند حدود ۳۰۰درصد و برای پله‌های بالای مصرف صرفاً ۱۷ درصد در نظر گرفته شده است.

مسئولیت هرگونه تغییر این الگو -که منجر به نگرانی مردم در مناطق گرمسیر و سراسر کشور شود- بر عهده وزارت نیرو است و این وزارتخانه حق ابلاغ بخشنامه مرتبط با تغییر الگوی مصرف به استان‌ها را ندارد
نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه الگوی مصرف انرژی برق مناطق گرمسیر 3هزار کیلووات در نظر گرفته شده و تاکنون مطابق آن عمل شده است، افزود: از آنجا که به تازگی وزارت نیرو تغییراتی در این الگو ایجاد کرده است، کمیسیون انرژی به وزیر نیرو اعلام کرد؛ مسئولیت هرگونه تغییر این الگو -که منجر به نگرانی مردم در مناطق گرمسیر و سراسر کشور شود- بر عهده وزارت نیرو است و این وزارتخانه حق ابلاغ بخشنامه مرتبط با تغییر الگوی مصرف به استان‌ها را ندارد.

هرگونه تغییر الگوی مصرف در مناطق گرمسیر و تمامی کشور با مخالفت کمیسیون انرژی رو به رو می‌شود

وی تاکید کرد: هرگونه تغییر الگوی مصرف در مناطق گرمسیر و تمامی کشور -که مردم طبقه پایین جامعه و کم‌مصرف را تحت فشار قرار دهد- با مخالفت کمیسیون انرژی رو به رو می‌شود چراکه هدف اصلی از مطرح کردن مبحث الگوی مصرف، تنبیه بد مصرفها و پرمصرف‌ها است نه مردم عادی و متوسط جامعه.

ین نماینده مجلس با بیان اینکه کمیسیون انرژی مجلس با هرگونه فشار و گرانی در این رابطه مخالف است، ادامه داد: به‌یقین مجلس با متخلفان در این حوزه برخورد قانونی خواهد کرد، ضمن آنکه این الگوی مصرف درآمدی حدود 700 میلیارد تومان دارد. و قطعاً این درآمد و محل هزینه آن باید در قانون بودجه سال جاری به تصویب مجلس می رسید.

هیچ دستگاهی نمی‌تواند بدون طرح یا لایحه مصوب مجلس درآمدی کسب کند

حسنوند یادآور شد: هیچ دستگاهی نمی‌تواند بدون طرح یا لایحه مصوب مجلس برای خود درآمدی کسب و بدون مشخص کردن محل تامین منبع مالی و نحوه هزینه کرد آن اقدام به اخذ وجه کند و این مسئله جزو موارد تخلف به شمار می‌آید.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه پرمصرف‌ها در الگوی مصرف برق مشخص هستند و برای مناطق گرمسیر 9 ماه گرما پیش‌بینی و در این 9 ماه نیز الگوی مصرف مشخص است، اظهار کرد: وزارت نیرو حق ندارد با تغییر این الگو به کم‌مصرف‎ها فشار وارد کند بلکه اصل در این موضوع ایجاد عدالت، تنبیه پرمصرف و تشویق کم‌مصرف است و حتی درخصوص بخشودگی و معافیت پایین‌ترین مصرف‌‎ها طبق الگوی مصرف در کمیسیون انرژی بحث شده است./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، اصلاح الگوی مصرف، اصلاح الگوی مصرف انرژی، الگو، انرژی