محجوب مطرح کرد ؛

حرمت نیروی کار و کارگران حفظ شود

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس گفت: نباید مطالبه گری کارگران با بی حرمتی پاسخ داده شود.

خانه ملت ؛ علیرضا محجوب در نشست علنی نوبت عصر سه‌شنبه ( 17 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در سوال خود از رضا اردکانیان گفت: آنچه باعث شد طرح سوال از وزیر نیرو پیگیری شود، موضوعاتی بود که پیگیری نشده بود و ناچار شدیم وارد جزئیات شده و به این نتیجه مطلوب برسیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تقریباً ابتدای این دوره بود که 8 یا 9 مرتبه از شهرستان‌های مختلف در مقابل مجلس تجمع کردند و به عنوان اپراتورهای برق نگران بسیاری از مسائل بودند و از مجلس محترم درخواست تعیین وضعیت خویش را داشتند.

وی افزود: بر همین اساس ما قانون را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدیم که شبکه توزیع برق از خصوصی سازی مستثنی شده و علاوه بر آن در قانون مدیریت خدمات کشوری برای این نوع مشاغل، نحوه برخورد کارکنان با دستگاه معین شده و بر همین اساس وزیر محترم وقت نیرو نامه‌ای نوشته و درخواست این مشاغل را از سازمان اداری – استخدامی برای حل این معضل کرده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این موضوع در دوره‌های گذشته پیگیری شده است و باید گفت که 3 دوره مجلس پیگیر مشکلات کارگران بوده و هرگز تلاش نکرده است که باعث سرد شدن این موضوع شود لذا هم اکنون درخواست داریم که مسئولان برای حل این موضوع تسریع کنند.

محجوب افزود: اما واقعیت آن است که در خصوص موضوعی صحبت می‌کنم که قانون آن را به رسمیت شناخته و از حقوق کسانی صحبت می‌کنم که قبول داریم سازمان اداری و استخدامی این حقوق را نیز قبول دارند.

این نماینده مردم در مجلس دهم در باب نحوه تخصیص و اجرای این کلیات خاطر نشان کرد: این اصل بوده که متأسفانه اول کار هنوز حل نشده است اگرچه اینگونه گفته‌اند که مکاتبات نشان می‌دهد در حال حل شدن است ولی شواهد و قرائن حاکی از حل نشدن این موضوع است.

وی گفت: در دست خود قراردادی دارم که نشان می‌دهد این قرارداد علیرغم اینکه باید رسمی باشد ولی قراردادی نوشته شده است و ضمناً متن آن نیز خوب تنظیم نشده است و همچنین جزئیات این قرارداد دارای مشکلات فراوان است که امیدواریم که اراده وزیر نیرو عملیاتی شده و مشکلات کارگران حل شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مسئله حفظ حقوق افراد و آزادی‌های کارگران و آحاد جامعه باید مورد توجه همگان قرار گیرد در حالی که گله‌مند هستیم به خاطر بازداشت برخی از افرادی که در مقابل مجلس تجمع کرده بودند و مطالبه حقوق خود را داشتند.

محجوب گفت: آنچه در وزارت نیرو باعث تشدید این وضعیت شد دخالت‌ها و برخوردها با برخی از افرادی بود که حرکت حق‌طلبانه داشتند و علاوه بر آن با برخی اپراتورها در شهرستان‌ها نیز برخورد صورت گرفت که باید گفت این نوع برخوردها بسیار زشت و باعث بی‌حرمتی به شأن و منزلت کارگران می‌شود لذا انتظار می‌رود امور مربوط به کارگران معترض مورد پیگیری قرار گیرد و به آنها بی‌حرمتی صورت نگیرد در حالی که اعتراض حق کارگر است و نباید به آنها بی‌حرمتی شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شرکت متانیر شورایی داریم که وابسته به برق تهران است که متأسفانه برخوردهای نامناسبی با برخی از اعضای شورای برق صورت گرفت در حالی که حق ندارند به این صورت برخورد کنند.

وی اظهار کرد: باید به کارگر احترام گذاشت و حق و حقوق آن پرداخت شود و مورد احترام واقع شود بنابراین از وزیر نیرو خواهش می‌کنم که نحوه برخورد مدیران و نمایندگان قانونی را پیگیری کرده و اگر کسی حق را مطالبه می کند مورد بی‌حرمتی قرار نگیرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: بنده سوال دارم، به رأی نمی‌گذارم ولی از وزیر نیرو می‌خواهم که حرمت نیروی کار و کارگران حفظ شود لذا اعتراض حق آنها است و نباید بابت مطالبه حق مواخذه شوند./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، تعیین دستمزد کارگران، مطالبات