امینی مطرح کرد ؛

ضرورت حفظ انسجام ملی

نماینده ایلام در مجلس گفت: حفظ عزت و اقتدار جمهوری اسلامی و حراست از منافع ملی و نیز پرهیز از شتابزدگی در تصمیماتی که ایران را به سمت وسوی اقدامات جبران ناپذیر می برد، در شرایط جدید برجامی لازم است.

 خانه ملت؛ سلام امینی  با اشاره به کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران در توافق هسته ای موسوم به برجام، اظهار داشت: دکترحسن روحانی در سالروز خروج یک جانبه آمریکا از برجام درپیامی کتبی به پنج کشور باقی مانده در برجام، نارضایتی جمهوری اسلامی ایران از روند موجود برجام را به اطلاع آنان رساند و اعلام کرد که از این پس اورانیوم و آب سنگین تولیدی خود را نمی فروشیم و به مدت۶۰ روز درخصوص تصمیم اروپائیان در راستای تحریم ها به ویژه در حوزه "نفت" و" بانک" منتظر خواهیم ماند.چنانچه خواسته های ما محقق نشد، باهدف فعال سازی نیروگاه اراک پس از انقضای ۶۰ روز فرصت ، گام دوم را برمی داریم.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: سعه‌ صدر نظام در طول یکسال اخیر مثال زدنی است و تحمل و صبوری بیش از این جایز نیست در این فرصت ۶۰ روزه اروپائیان بایستی به یک اقدام عملی در راستای تعهدات برجام دست زنند. چراکه این منطقی نیست آنان انتظار داشته باشند ایران به تعهدات خود عمل کند، همان گونه که به شهادت آژانس بین المللی انرژی اتمی، تاکنون عمل کرده است، اما به حقوق خود که تکالیف طرف مقابل است دست نیابد در واقع آمریکا با خروج از برجام به هیاهو و فضاسازی گسترده ای دست زد تا اقدام نامشروع خود را مشروع جلوه دهد .ترامپ انتظار داشت به دنبال خروج از برجام ، ایران نیز بلافاصله از برجام خارج شود و اجماع جهانی قابل ملاحظه ای از کشورهای دنیا را علیه ایران اسلامی شکل دهد تا به تبع آن مجددا پرونده ایران مشمول ماده هفت شود و دوباره به شورای امنیت ارجاع گردد.اما دیدیم که ایران و مابقی کشورها در برجام ماندند و جز کانادا و اسرائیل و عربستان کسی از آمریکا دنباله روی نکرد.آمریکا دگربار دست به دامن اعراب شد تا با تشکیل ناتوی عربی جبهه ای درمقابل ایران باز کند اما شکاف موجود میان اعراب و به ویژه کشوری اثرگذار همچون مصر،امریکارا به مقصود نرساند، لذا ا"جلاس ورشو" را پایه گذاری کرد که از آن هم نتیجه ای مطلوب نگرفت.

وی افزود: در حال حاضر آمریکا با فشار برکشورهای ۱+۴سعی دارد آنها را برای خروج از برجام و عدم همکاری‌ وتشدیدتحریم های سنگین وظالمانه خود علیه ایران تشویق کند. اکنون ۱+۴ بر سر دوراهی مانده است؛ حیثیت سیاسی خودرا حافظ باشد ویا یا دنباله روی آمریکا را درپیش گیرد؟

امینی ادامه داد: آمریکا در بسیج افکار عمومی علیه ایران موفقیت چندانی نداشته است همین افکار عمومی نظاره گر رفتار اروپائیان و ۱+۴ نیز هستند که در آینده چه تصمیمی خواهندگرفت قدر مسلم آن است که دوسال مذاکره سنگین منجر به یک معاهده بین المللی و منحصر بفرد در نوع خود شد اما با آمدن ترامپ ،روز روشن و درمقابل چشم جهانیان برجام و الزامات آن را مردود دانست و به تمامی تعهدات امضاشده پشت پا زد. او با این اقدام خود ساختارهای بین المللی بویژه شورای امنیت را زیر سوال برد و زمینه تردید و بی اعتمادی جهانیان به سازمان ملل و مجمع عمومی و شورای امنیت را فراهم نمود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: در این شرایط جمهوری اسلامی با شکیبایی تمام سعی بر اثبات حقانیت خود و نزدیک نگهداشتن نظر سران کشورهای جهان و اقناع افکارعمومی دنیا را به نفع خود دارد. همان چیزی که آمریکایی ها عکس آنرا انتظار دارند. در این راستا فشارتحریم های آمریکا بر ملت شریف و مقاوم ایران غیر قابل انکار است. لذا درشرایط فعلی برجام، و کمرنگ شدن همراهی اروپا درتحقق اهداف برجام ، می طلبد که همه گروه های سیاسی داخلی، نخبگان دانشگاهی، فعالان اجتماعی و رسانه ای ضمن اتخاذ سیاست مشترک، حفظ عزت و اقتدار جمهوری اسلامی و حراست از منافع ملی و نیز پرهیز از شتابزدگی در تصمیماتی که ایران را به سمت وسوی اقدامات جبران ناپذیر می برد ، یکپارچگی آحاد مردمی و انسجام ملی را باید در اولویت و پیش شرط اقدامات خود تلقی نمایند./

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)