کمالی پور مطرح کرد ؛

خواسته اروپایی ها از حفظ برجام

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اعتقاد دارد برجام در شرایط اضطراری قرار دارد و برای حفظ آن کشورهای باقی مانده ماند اروپایی ها باید اقدام علمی انجام دهند.

 خانه ملت؛  یحیی کمالی پوربا اشاره به تصمیم مهم شورای عالی امنیت ملی خطاب به کشورهای عضو برجام، گفت: طبق مفاد برجام طرفین موظف به اجرای تعهداتی هستند و با خروج یکجانبه هر کدام از این توافقنامه همه جانبه، برجام عملا از حیز انتفاع خارج می شود.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اروپایی ها اصرار بر حفظ برجام منهای آمریکا دارند، اظهار کرد: این مهم در حالیست که کشورمان نیز با حسن نیت تلاش کرد تعهداتش را به درستی اجرایی کند اما در عمل هیچ کدام از منافع پیش بینی شده در توافقنامه تامین نشد.

وی ادامه داد: در واقع اروپایی ها هیچ اقدام مثبتی برای حفظ برجام انجام نداده اند و می توان اذعان کرد برجام کنونی ماهیت خودش را از دست داده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه اقدام اخیر برجامی کشورمان اقتدار ایران در مواجه با خروج آمریکا را نشان داد، تصریح کرد: همچنین با درنظر گرفتن فرصت 60 روزه برای کشورهای باقی مانده در این توافق، نوعی از خویشتن داری را به اروپایی ها نشان داد برای اینکه پای میز مذاکره مطلوب حاضر شوند.

کمالی پور اعتقاد دارد برجام در شرایط اضطراری قرار دارد و برای حفظ آن کشورهای باقی مانده ماند اروپایی ها باید اقدام علمی انجام دهند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آمریکایی ها نمی توانند برای کشورمان در شورای امنیت سازمان ملل پرونده ای مبتنی بر نقض برجام باز کنند، خاطرنشان کرد: اروپایی ها باید هزینه حفظ برجام را بدهند زیرا شرایط کنونی مناسب نیست. به عنوان مثال شرکت های کوچکی که قرار بود با ایران همکاری داشته باشند نیز از کشورمان رفته اند و این رویه بر خلاف ذات قرار دادهای بین المللی است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، شورای عالی امنیت ملی با صدور بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، از امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند./
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)