در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

لایحه صرفا شامل ارائه شناسنامه به کودکان متولد ایران محدود شود

مخالفان تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی معتقدند اگر این لایحه صرفا شامل ارائه شناسنامه به کودکان متولد ایران محدود می شد آنگاه باز جای بحث و بررسی داشت.

 خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی یکشنبه ( 22 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف فرزندان حاصل از زنان ایرانی با مردان خارجی با کلیات این لایحه با 181 رأی موافق، 20 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 226 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بنابراین گزارش در جریان بررسی کلیات این لایحه عبدالرضا مصری، بهمن طاهرخانی، جلیل رحیمی جهان آبادی به عنوان نمایندگان موافق نطق کردند، همچنین نادر قاضی پور، فرهاد تجری و مصطفی کواکبیان به عنوان مخالف لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف فرزندان حاصل از زنان ایرانی با مردان خارجی به ایراد سخن پرداختند.

قاضی پور: اگر لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف فرزندان حاصل از زنان ایرانی با مردان خارجی صرفا شامل دادن شناسنامه به کودکان متولد ایران محدود می شد باز جای بحث و بررسی داشت

این گزارش می افزاید؛ قاضی پور در جریان مخالفت با لایحه مذکور با بیان اینکه تابعیت به خون پدر، DNA و خاک است، گفت: متاسفانه در این لایحه چنین محدودیت هایی اعمال نشده است آیا فقط ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در داخل کشور مطرح است؟، کدام خارجیان؟، آنها که رسمی وارد کشور شده اند یا قاچاقی؟ آیا در این طرح نامی از کشورها برده شده است؟، آیا در تمامی جهان اگر یک زن ایرانی با هر غیر ایرانی و با هر دینی ازدواج کند ما باید به آن طرف نیز شناسنامه ایرانی بدهیم؟ حداقل باید در این طرح ادیان و کشورها مشخص شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با اجرای این لایحه امنیت کشور متزلزل خواهد شد چرا که افرادی جاسوس و مورد وثوق دشمن وارد کشور می شود، در حالی که ما جوانان تحصیل کرده و بیکار فراوانی داریم چرا باید خارجی های ناشناخته را وارد کشور کرده و سرپرستی دختران خود را برعهده آن ها بگذاریم اگر مردی با 4 بچه از کشور خارج شود آن زن و بچه هایش باید چه کنند.

وی با بیان اینکه چطور باید حقوق خود را طلب کنند، وزارت امور خارجه، اطلاعات، نیروی انتظامی و سپاه گزارش دقیقی از میزان خیانت و جاسوسی افراد دو تابعیتی ارائه دهند، ادامه داد: چه تضمینی دارد افرادی بدون عشق به ایران اسلامی پس از مدتی کشور را ترک نکرده و بخواهند به زن و فرزندان خود وفادار بمانند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره فرآیند تابعیت در ایران، گفت: فرآیند بررسی تابعیت در قانون مدنی تعریف شده است و افراد بسیاری از این طریق تبعیت ایران اسلامی را کسب کرده اند لذا چرا از این مصوبه تبعیت نمی شود.

قاضی پور تاکید کرد: اگر این لایحه صرفا شامل دادن شناسنامه به کودکان متولد ایران محدود می شد باز جای بحث و بررسی داشت اما در این طرح جای فعل و فاعل و زمان مشخص نشده و تضمینی ارائه نکرده اند.

همچنین تجری به عنوان دیگر مخالف لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف فرزندان حاصل از زنان ایرانی با مردان خارجی، با بیان اینکه ما قانون اعطای تابعیت داریم، گفت: در این زمینه مشکل و خلل قانونی نداریم لذا تصویب این لایحه صرفا باز کردن دریچه کشور به روی مهاجرین است این در حالی است که ایران خود با جمعیت جوان بیکار روبه رو است و در شرایط معیشتی کنونی به افرادی که تابعیت چند کشور را دارند عاقلانه به نظر نمی رسد.

نماینده مردم قصر شیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موظف کردن دستگاه های امنیتی و سپاه پاسداران برای احراز هویت و صلاحت بیش از یک میلیون نفر با عقل همخوانی ندارد، ضمن آنکه افراد و کودکان داخل کشور را می توان با سیستم و قوانین کنونی دارای شناسنامه کرده و فرآیند کسب تابعیت را طی کنند.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باز کردن دریچه کسب تابعیت برای افراد موهوم منطقی نیست، گفت: تابعیت در کشورهای مختلف یا با خاک است یا با خون، در کشور ما تابعیت از طریق خون است و افرادی که پدرشان در ایران است کسب تابعیت می کنند و این هیچ ارتباطی با موضوع مادر کجایی است و پدر کجایی است، ندارد لذا توصیه می کنم برخی از این موضوع سوءاستفاده نکنند.

تجری تمسخر هویت ملی ایرانی از طرف افرادی که تعصبی به این خاک ندارند، را از تبعات دیگر تصویب لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف فرزندان حاصل از زنان ایرانی با مردان خارجی عنوان کرد و افزود: به طرز عجیبی در کشور برای دو تابعیت ها روند سختگیرانه ای در پیش گرفته شده و بسیاری از حقوق شهروندی محروم هستند اما در عین حال می خواهیم دریچه ها را برای چند تابعیتی ها صرفا عرض 3 ماه باز کنیم.

کواکبیان: اعطای تابعیت نباید بدون حساب و کتاب باشد/دو دهه دیگر نزدیک به 50 میلیون مهاجر با ادعای ایرانی بودن خواهیم داشت

کواکبیان به عنوان دیگر مخالف این لایحه، با بیان اینکه مخالفت وی مشروط است، توضیح داد: مشروط بدین معنا که معتقدم در جهت ارتقاء منزلت زن ایرانی و حفظ حقوق فرزندانش باید برنامه ریزی دقیق داشته باشیم لذا با اقدامات بدون برنامه مخالفم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ارائه تابعیت بدون حساب و کتاب حتما مشکلاتی پیش می آورد ضمن اینکه نباید این بحث را شرعی کنیم چرا که کاملا حقوقی و شهروندی است ضمن آنکه بسیاری از روحانیون مجلس موافق این لایحه هستند.

وی با تاکید بر اینکه باید دغدغه نیروی انتظامی و وزارت امور خارجه در جریان تصویب این لایحه برطرف شود، اضافه کرد: ایجاد تابعیت بدون برنامه ریزی ممکن است پس از یک الی 2 دهه نزدیک به 50 میلیون نفر مهاجر در ایران به وجود بیاورد که همگی نیز مدعی ایرانی بودن هستند لذا معتقدم تصمیم گیری و مسئولیت اجرایی این دستورالعمل حتما با وزارت امور خارجه باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: کمیسیون قضایی و سخنگوی این کمیسیون تضمین بدهند که لایحه فوق شرایط بی حساب و کتابی را فراهم نخواهد کرد بدین صورت که به هرکسی تابعیت داده شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اخذ تابعیت، تسهیل اعطای تابعیت، صحن علنی، مادر