پورمختار مطرح کرد ؛

کاهش جمعیت کیفری با احکام جایگزین حبس

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس،گفت: اصلاح قانون مجازات و کاهش عناوین مجرمانه و همچنین استفاده از احکام جایگزین حبس دو رویکرد بسیار مهمی است که می تواند جمعیت کیفری زندان ها را به حد زیادی کاهش دهد.

خانه ملت؛ محمدعلی پورمختاردر رابطه با صحبت‌های رئیس سازمان زندان‌ها مبنی بر اینکه تعداد زندانیان 2.5 برابر ظرفیت زندان‌ها است، گفت: جمعیت کیفری زندانیان بعد از اجرای کامل عفوهای اخیر به صورت محسوسی کاهش پیدا خواهد کرد.

90 هزار نفر از زندانیان مشمول عفو می‌شوند

نماینده مردم کبودرآهنگ و بهار در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه جمعیت کیفری کشور 240 هزار نفر است، گفت: براساس پیش بینی‌ها حدود ۹۰ هزار نفرمشمول عفو می‌شوند، بنابر این جمعیت زندانیان تا حدودی کاهش پیدا می‌کند. از طرفی تعدادی تنها ۲۴ الی ۴۸ ساعت بازداشت می‌شوند و جزو آمار زندانی محسوب نمی‌شوند.

جمعیت کیفری زندان‌ها با وجود عفوهای اخیر، همچنان بالا است

وی اظهار کرد: با وجود اینکه ۹۰ هزار نفر شامل عفو می‌شوند اما باز هم جمعیت کیفری زندانیان بالا است و باید با اصلاح قانون و حذف حبس از بخشی از مجازات‌ها و کاهش عناوین کیفری که منجر به بازداشت و صدور احکام حبس می‌شود و همچنین با استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس، جمعیت کیفری زندان‌ها را کاهش دهیم.

کاهش جمعیت کیفری با احکام جایگزین حبس رویکرد مهم قوه قضاییه است

پور مختار با بیان اینکه استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس مورد تاکید ریاست سابق قوه‌ قضاییه بوده و حتی بخشنامه نیز شده بود، از طرفی آیت الله رئیسی نیز همین دیدگاه را دارند، افزود: امیدواریم قضات در جرائم کم اهمیت و جرائمی که صدور حکم حبس ضرورتی ندارد، از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند تا شاهد کاهش آمار زندانیان باشیم.

ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها در دستور کار نمایندگان

وی افزود: طرح ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندانیان در دستور کار کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی قرار دارد و تقریباً درحال اتمام است، بی تردید اگر این طرح به نتیجه برسد، قدم بزرگی در خصوص کاهش حجم کیفری زندان‌ها برداشته خواهد شد.

کاهش عناوین مجرمانه گام بزرگی برای کاهش جمعیت کیفری کشور است

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: طرح کاهش عناوین کیفری نیز باعث می‌شود، پرونده در محاکم و در قوه قضاییه مطرح نشده و به مراجع شبه قضایی ارجاع شود، از طرفی مراجع شبه قضایی نیز اختیار صدور حکم حبس ندارند، بنابر این عملاً کاهش بخشی از زندانیان را در پی خواهد داشت./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اعمال مجرمانه، افزایش جمعیت، زندان ها، زندانیان، مجرم