در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

آسیب دیدگان حوادث و بحران ها فداکار خدمت شناخته می شوند

نمایندگان مجلس مصوب کردند که آسیب دیدگان حوادث و بحران ها که تحت مدیریت سازمان مدیریت بحران کشور همکاری می کنند، فداکار خدمت شناخته شوند.

 خانه ملت؛  نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه 29 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در بررسی ماده (20) لایحه مدیریت کشور با اصلاح این ماده جهت تأمین نظر شورای نگهبان با 188 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 234 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

ماده (20) به شرح زیر اصلاح می‌شود: کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده (2) این قانون و اشخاصی که داوطلبانه یا به درخواست سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به حوادث و بحران‌ها، تحت مدیریت این سازمان به هر نحو همکاری می‌کنند، در صورت آسیب یا فوت ناشی از وظایف محوله به عنوان فداکار خدمت شناخته می‌شوند. هزینه‌های پزشکی و غرامت صدمه جسمی، نقص عضو، فوت یا مستمری خود یا خانواده ایشان به شرح زیر پرداخت می‌شود:

1- در مورد مشمولان قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 7/8/1386 با اصلاحات و الحاقات بعدی، طبق احکام این قانون اقدام می‌شود.

2- در مورد آن دسته از کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده (2) این قانون که مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری نیستند، مطابق قوانین و مقررات دستگاه متبوعشان اقدام می‌شود، به نحوی که در پرداخت مستمری، به گونه‌ای اقدام شود که میزان آن، بعد از همسان‌سازی با قانون مدیریت خدمات کشوری، از مبلغ پرداختی به مشمولین قانون مذکور کمتر نباشد. سازمان موظف است مابه‌التفاوت آن را از محل اعتبارات موضوع ماده (16) این قانون پرداخت کند.

3- در مورد اشخاصی که تحت پوشش بیمه مسئولیت قرار دارند، طبق مقررات این بیمه اقدام می‌شود.

4- در مورد سایر اشخاص، سازمان مکلف است از محل اعتبارات موضوع ماد (16) این قانون، معادل دیه بیمه حوادث فراگیر، غرامت پرداخت کند و در پرداخت مستمری، به گونه‌ای عمل نماید که میزان آن، بعد از همسان‌سازی با قانون مدیریت خدمات کشوری، از مبلغ پرداختی به مشمولین قانون مذکور کمتر نباشد.

تبصره 1- سازمان مکلف است با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور و بیمه مرکزی ظرف مدت 6 ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، آیین‌نامه اجرایی این ماده را تهیه کند و برای تصویب به هیأت وزیران ارسال نماید.

تبصره 2- ساز و کار لازم در خصوص نحوه تکریم و خاکسپاری خانباختگان موضوع این ماده، توسط سازمان مدیریت بحران کشور با همکاری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور پیش‌بینی می‌شود./
 

برچسب ها

آسیب شناسی، اخبار برگزیده، بحران، صحن علنی