ابراهیمی مطرح کرد ؛

اراده ملی می تواند به حفظ زبان فارسی کمک کند

عضو هیات رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: هیچ راهی جز اینکه خودمان بخواهیم از زبان فارسی محافظت کنیم وجود ندارد و خواستن و اراده ملی می تواند کمک کند تا زبان فارسی را نگه داریم.

 خانه ملت ؛ علیرضا ابراهیمی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ زبان فارسی گفت: مشکلی که در حال حاضر در صدا و سیما، رسانه‌ها و محافل نخبه‌ای کشور وجود دارد، این است که سعی دارند که از ادبیات لاتین در گفتگوها استفاده کنند حتی در برخی از سخنرانی‌ها نیز شاهد این هستیم که از کلمات لاتین استفاده می‌کنند و شاید یک مقدار می‌خواهند سطح علمی خود را نشان دهند.

رسانه ملی باید یک عزم ملی را هم در آموزش فارسی و هم در نوع ادبیات مجریان، بازیگران و کارشناسان حوزه خبری به کار ببرد
استفاده از کلمات لاتین زیبنده ادبیات فارسی نیست

نماینده مردم آزاد شهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی افزود: این کار زیبنده کلام و ادبیات فارسی نیست و صدا و سیما نیز به حدی این واژگان را تکرار کرد تا بالاخره مقام معظم رهبری از نوع ادبیات برخی از مجریان و کارشناسان اهالی حوزه رسانه انتقاد کردند.

عضو هیات رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنده معتقد هستم که چنانچه بخواهیم نجات پیدا کنیم و بیشتر از این گرفتار نشویم و نوع ادبیات ما به صورت لاتین و یا عربی نشود، رسانه ملی باید یک عزم ملی را هم در آموزش زبان فارسی و هم در نوع ادبیات مجریان، بازیگران و کارشناسان حوزه خبری به کار ببرد.

باید بر رسانه‌های دیداری و شنیداری نظارت شود

ابراهیمی با بیان اینکه باید بر رسانه‌های شنیداری و دیداری و فضای مجازی نظارت جدی صورت گیرد، تصریح کرد: این نظارت‌ها باید به گونه‌ای باشد تا از این کلمات استفاده نشود اما واقعا این یکی از اشکالاتی است که امروز در حوزه زبان فارسی داریم؛ مجلس، دولت، وزارت فرهنگ و ارشاد و صدا و سیما، میراث فرهنگی و وزارت علوم می‌توانند کمک بیشتری به این حوزه داشته باشند تا زبان فارسی حفظ شود و همچنان به عنوان یک میراث گرانقدر در کشور از آن استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه برای حفظ زبان فارسی صدا و سیما باید نظارت کافی بر روی حوزه مجریان و کارشناسان داشته باشد گفت: بنده معتقد هستم که حتی باید برای برخی از مجریانی که به عمد از کلمات غیرفارسی استفاده می‌کنند، تنبیهاتی در نظر گرفته شود و یک یا دو جلسه از اجرا محروم شوند.

اراده ملی می‌تواند به حفظ زبان فارسی کمک کند

این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار داشت: در حوزه دانشگاه‌ها، اساتید و وزارت علوم می‌توانند در حفظ زبان فارسی کمک کننده باشند. هیچ راهی جز اینکه خودمان بخواهیم از زبان فارسی محافظت کنیم وجود ندارد و خواستن و اراده ملی می‌تواند کمک کند تا زبان فارسی را نگه داریم در غیر این صورت چنانچه افراد بخواهند جور دیگری از زبان استفاده کنند، بالاخره استفاده خواهند کرد.

عضو هیات رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر یک حس دغدغه‌مندی برای زبان و نگهداشت و پاسداشت از فرهنگ اصیل ایرانی باشد، می‌توانیم در کنار یکدیگر این زبان را حفظ کنیم./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، بیانات رهبری، زبان فارسی، فارسی