در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

بودجه شرکت های دولتی باید شفاف شود

موافقان طرح الحاق یک تبصره به ماده ۱۸۶ قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تاکید داشتند که نمایندگان مجلس نباید از اختیاراتی که قانون به آن ها داده است کوتاهی کرده و می توان با تصویب طرح مذکور بودجه شرکت های دولتی را شفاف کرد.

  خانه ملت؛  سیدکاظم دلخوش اباتری در نشست علنی امروز (سه شنبه، 21 خردادماه) مجلس شورای اسلامی، در موافقت با طرح الحاق یک تبصره به ماده 186 قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه این طرح به درستی به یکی از مشکلات اساسی کشور پرداخته است، گفت: قانون بودجه علیرغم همه پیگیری های نمایندگان اما همچنان به صورت سنتی به مجلس ارائه و تصویب می شود.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر ساله قانون بودجه بدون تغییر ملموسی در مجلس به تصویب می رسد و شاهد هستیم که بخش های عمرانی و جاری بودجه براساس گزارش دیوان محاسبات و تفریغ بودجه ایرادات متعددی دارد، گفت: نحوه رسیدگی به بودجه با تصویب طرح مذکور که تاکید دارد بودجه شرکت های دولتی و نهادهای عمومی تا پایان مهرماه به مجلس تقدیم شود روند رسیدگی را شفاف تر خواهد کرد.

وی ادامه داد: این طرح همچنین به عملیاتی شدن بودجه کمک می کند و نباید در جایی که قانون به ما اختیار داده است از وظایف خود کوتاهی کنیم.

علیرضا رحیمی دیگر موافق طرح الحاق یک تبصره به ماده 186 قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه مخالفان و موافقان مباحث کارشناسی مختلفی را در جریان بررسی طرح مذکور در کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار دادند، گفت: طبق بررسی های صورت گرفته و براساس گزارشات رسمی واصله علیرغم تصورات، 359 شرکت و نهاد عمومی سودده بوده و فقط 10 شرکت زیان ده هستند، این در حالی است که دیدگاه ها نسبت به این دستگاه ها منفی است.

عضو هیات رئیسه مجلس با یادآوری اینکه یکی از مباحث دیگر در حوزه نهادهای عمومی و شرکت های دولتی ورود سازمان خصوصی سازی برای واگذاری این شرکت ها است، اضافه کرد: در حال حاضر هیچ گونه شفاف سازی در خصوص این شرکت ها وجود ندارد و طرح مذکور می تواند شفافیت را به این حوزه بازگرداند.

وی انحراف از قوانین را یکی دیگر از مسائل مهم در حوزه بودجه شرکت های دولتی برشمرد و تصریح کرد: قطعا طرح الحاق یک تبصره به ماده 186 قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی موجب پایبندی بیشتر به قانون خواهد شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به اظهارات یکی از مخالفان مبنی بر اینکه هزینه شرکت های دولتی 4 درصد افزایش پیدا کرده است، گفت: باید اصلاح کنم که این 4 درصد مربوط به افزایش حقوق و مزایای این شرکت ها بوده است نه هزینه های دیگر./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، بخش خصوصی، صحن علنی