رجبی مطرح کرد ؛

بزرگترین مانع رونق تولید

نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: بزرگترین مانع رونق تولید و تحرک اقتصادی در حال حاضر محاسبه و اخذ سود مرکب و جرائم توسط بانک ها است که از کمیسیون های اقتصادی و برنامه بودجه درخواست دارم که در اسرع وقت نسبت به تهیه و تدارک طرحی در این باره اقدام کند.

 خانه‌ملت؛  فرج الله رجبی در نشست علنی صبح سه‌شنبه (21 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود، گفت: متاسفانه در چند ماه اخیر رویه ای در مجلس شورای اسلامی معمول شده که همکاران گرامی احتمالا برای جدا کردن حساب خود از مجلس در اظهارنظرها و نطق های خود مکررا مجلس شورای اسلامی را مورد تاخت و تاز قرار می دهند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: خدمت این همکاران عرض می کنم که همگی باید مسئولیت کارهای انجام شده و انجام نشده خود را بپذیریم و بدانیم که فرافکنی تأثیری ندارد. باید با دقت موقعیت و مختصات مشخصات مجلس شورای اسلامی را تعیین کنیم و سهم این مجلس را در تصمیم سازی و تصمیم گیری در فضای واقعی روشن کنیم.

وی ادامه داد: مگر می شود نرخ ارز از 4 هزار تومان به 12 هزار تومان برسد ولی من و شما مسئول نباشیم، مگر می شود نرخ تورم دو رقمی و فزاینده را در کشور شاهد باشیم و من و شما مسئول نباشیم؟، مگر می شود در حوزه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی اقداماتی صورت پذیرد و من و شما فقط فرار رو به جلو نماییم؟ برعکس وظیفه ما این است که در شرایط فعلی، وزن و مختصات مجلس شورای اسلامی را برای مردم تبیین کنیم تا حد مسئولیت‌مان معلوم و قدر ما مشخص شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم خطاب به نمایندگان مجلس، تصریح کرد: چرا به جای متهم کردن مجلس و یکدیگر به ناتوانی به مردم نمی گوئیم که مجلس در راس امور نیست؟ چرا نمی گوئیم که ما وارد چالش های عدیده ای در حوزه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و محیط زیست شده ایم و با کمبود عده و عُده تنها مشغول پیوند زدن ریش به سبیل هستیم.

رجبی گفت: چرا نمی گوییم که متاسفانه برخی شوراها و مجامع ملی به نحو مؤثری در تصمیمات مجلس مداخله می کنند و اتفاقا این تنها موضعی است که ما باید به خاطر سوگندی که خورده ایم بایستیم و جایگاه مجلس را پاس بداریم و از مداخلات ناروا جلوگیری کنیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، افزود: جالب توجه است که امروز بجای دفاع و صیانت از حق نمایندگان برای اظهار نظر در کلیه امور که مستفاد از اصل 84 قانون اساسی است، نگاه های جناحی باعث شده که صرفا بر مبنای نیات سیاسی همکاران خود را در ابراز نظر مورد هجمه قرار دهیم چنانچه رسما اعلام می شود که نماینده ای به دلیل اظهارنظر همکاران دیگری در خصوص موضوع حصر شکایت آنان را به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان برده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در سال رونق تولید متاسفانه شاهدیم که بجای توجه عمیق به موانع تولید، ساختار اقتصادی کشور، بوروکراسی پیچیده ، ناتوانی مدیران و ابتلائات ناشی از تحریم و بازدارندگی نظام بانکی، شعارها فراوان و اقدامات اندک اند.

وی ادامه داد: بجاست که مراتب تأسف و اعتراض خود را به رد بند یک الحاقی تبصره 16 قانون بودجه سال ۹۸ توسط شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت اعلام کنم. قویا اعلام می کنم که تأثیر این بند بر حوزه تولید و اقتصاد ملی از هزاران شعار بیشتر بود و این تبصره یکی از مهم ترین مصوبات مجلس شورای اسلامی در طول سه سال گذشته بوده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: مجلس برای رونق تولید حسب فرمایش مقام معظم رهبری بررسی و تلاش خود را انجام داده است و با تشخیص اینکه در حال حاضر بزرگترین مانع رونق تولید و تحرک اقتصادی محاسبه و اخذ سود مرکب و جرائم توسط بانک ها است بند الحاقی تبصره 16 را تصویب کرد، ولی متاسفانه از طریق دو مرجع مذکور رد شد. این الحاقیه نه تنها تبعیض آمیز نبود بلکه می توانست نشانه درک صحیح از حکمروایی مدبرانه و منطبق با نیاز زمان باشد.

رجبی گفت: از کمیسیون های اقتصادی و برنامه بودجه مؤکدأ درخواست دارم که در اسرع وقت نسبت به تهیه و تدارک جایگزین بند الحاقی تبصره 16 اقدام بایسته و فوری را بعمل آورند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: امروز در عرصه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و محیط زیست مبتلا به دو عارضه اساسی فقدان گفتگو و فضای گفتگو و همچنین عدم تولید محتوای مناسب هستیم.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بدون تردید می توان بسیاری از آسیب های جدی در حوزه های مورد بحث را معلول این دو عارضه دانست. اینکه در مملکت ما خودی ها زود غیر خودی می شوند، مشکلات ساختاری و فرآیندی به فساد اقتصادی می انجامد و یا هنوز هم مشکل بی حجابی را نیروی انتظامی و امنیتی و قضایی باید حل کند و یا حضور زنان در ورزشگاه ها موجب هیجانات و نگرانی می شود همه معلول این دو عارضه است.

وی ادامه داد: ما برای تبیین اهمیت حجاب همایش برگزار می کنیم و در آن همایش خانم های محجبه را موعظه می کنیم ولی گفتگویی با بد حجاب ها و بی حجاب ها نداریم. محتوای فرهنگی قابل توجهی نیز طی سال های اخیر تدارک ندیده ایم و جالب اینکه بسیاری از اوقات بجای نهاد های فرهنگی، نهاد های نظامی اینگونه فعالیت ها را انجام می دهند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: در عرصه اقتصادی پس از چهل سال به جای ارائه مدل های علمی و مبتنی بر چارچوب های اسلامی به نظام شبه ربوی بانکداری رضایت داده ایم. در موضوعات اجتماعی دستاورد ما کجاست؟ عموما به جای حوزه های علمیه و دانشگاه ها رفع و رجوع کارها را به شورای تامین واگذار کرده ایم.

رجبی خطاب به نمایندگان مجلس، گفت: در قرآن کریم آمده است "فبشر عباد الذین یستمعون قول و بتبعون احسنه". این قول قرآن برای همین دنیاست وگرنه در آخرت که گفتن و شنیدن سودی ندارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: علمای عزیز، اساتید دانشگاه و صاحبان تریبون تا زمانی که تولید محتوایی صورت نگیرد فریاد وا اسلاما فایده ای ندارد. آقایان علمای بزرگوار در موضوعات مختلف نهی از منکر های شما را شنیده ایم، لطفا مقداری نیز امر به معروف بفرمائید. بدانید جوانان ما اینکه چه کار هایی را نکنند بسیار شنیده اند و اکنون تشنه این هستند که شما بفرمائید چه کارهایی می توانند انجام دهند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: برخلاف هیاهویی که در رسانه ها بر سر اعتبارات فرهنگی موسسات برپا شده بود، اینجانب اعتبارات فرهنگی را لازم و بجا ولی میزان بهره وری از آن اعتبارات را محل اشکال می دانم.

وی ادامه داد: امروز هزینه حق التالیف و چاپ یک اثر مکتوب چیزی در حدود ۲۰۰ میلیون تومان است، بنابراین موسسه ای که ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار فرهنگی می گیرد باید معادل ۱۵۰۰ عنوان کتاب جدید تولید فرهنگی داشته باشد. این اتفاق نمی افتد زیرا آنان هم دچار بوروکراسی و مشکلات اداری و غیره و ذلک شده اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: وقتی هنوز هم در مسائل مورد ابتلا، آثار استاد مطهری بعد از چهل سال از مهمترین منابع ما محسوب می شود، به غیر از عظمت استاد مطهری، معلوم می شود که دیگران از قافله عقب مانده اند.

رجبی گفت: با تحلیل رفتار برخی از کشورهای منطقه و حتی کشور های به ظاهر دوست در شرایط کنونی متوجه می شویم که باید نگاه سیاه و سفید در حوزه سیاست خارجی را کنار بگذاریم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: گرچه با اعمال تحریم های جدید در حال حاضر مذاکره در مورد برجام، توانایی هسته ای و مسائل موشکی را مخالف عزت ملی می دانم، اما معتقدم که در مورد مسائل منطقه به ویژه سوریه نباید اجازه داد دیگران با برگ برنده ما بازی کنند و منافع خود را پیش ببرند و لذا تجدید نظر در سیاست ها و اقدامات را ضروری می دانم.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اخیرا آقای رئیسی توسط رهبر معظم انقلاب به ریاست قوه قضالیه منصوب شده است، اظهار کرد: وی اولین رئیس قوه قضائیه در ایران است که قبل از تصدی این پست دارای مسئولیت قضایی بوده اند.این یک اتفاق نادر در کشور است و بنظر اینجانب پشتوانه بسیار با اهمیتی برای ریاست قوه قضائیه برای انجام اقدامات اساسی در قوه قضائیه می باشد. اینکه رئیس قوه قضائیه از حساسیت این قوه در برخورد با مفاسد هم صحبت کرده قابل تامل است ولی موفقیت در این امر البته چند پیش شرط اساسی دارد.

وی ادامه داد: هر گونه اصلاحی لازم است از قوه قضائیه شروع شود چه در ساختار، چه در فرآیند و چه در ارتقاء کیفیت نیروهای قضائی، اهتمام در جلوگیری جدی از مداخله سیاست در امور قضائی، اجرای کامل قانون آئین دادرسی کیفری و رعایت کامل حقوق متهمین به ویژه در مورد حق استفاده از وکیل در تمام مراحل دادرسی و تعمیم دادن این امر مهم که قوه قضائیه متولی اقامه عدالت در جامعه است، بنابراین تنها راه بهبود امور قضائی توجه به عمق این نکته است که قوه قضائیه باید به عدالت تکیه کند و نه به حکومت، اگر تکیه گاه قوه قضائیه عدالت و صیانت از عدالت باشد، اقدامات آتی این قوه در استحکام حکومت نیز موثر و سودمند خواهد بود و در غیر اینصورت هم حکومت و هم عدالت آسیب خواهد دید.

این نماینده مردم در مجلس دهم در خصوص مسائل استان فارس، تصریح کرد: وزارت نیرو باید هرچه سریعتر با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و استانداری فارس نظام توزیع عادلانه و علمی آب در محدوده سدهای ملاصدرا و درودزن را تعیین کند. تا چه زمانی توزیع آب باید تابع ملاحظات سیاسی و کشمکش های محلی باشد با توجه به اهمیت کشاورزی در شهرستان شیراز این موضوع خواسته جدی موکلان این جانب در شهرستان شیراز است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در سال گذشته از طرف نمایندگان مردم شیراز جلسات متعدد برگزار و پیگیری های زیادی برای تحقق و ایجاد شهرستان زرقان صورت گرفت و بمنظور پرهیز از درگیری های معمول در منطقه مسائل با دقت و نهایت سعه صدر و رعایت ملاحظات قانونی با مردم مطرح شد و نهایتا رضایت همه طرف های ذیربط اعم از مردم و مسئولین شهرهای زرقان و لپویی اخذ و مستندات به وزارت کشور ارسال شد، تقاضای اکید از وزارت کشور و هیات دولت در جهت تبدیل بخش زرقان به شهرستان زرقان را دارم و از این نظر تاخیر نه تنها سودمند نیست بلکه ممکن است موجبات آزردگی خاطر مردم حوزه انتخابیه اینجانب را فراهم آورد./
 

برچسب ها

احیای تولید، اخبار برگزیده، افزایش تولید، رونق، رونق اقتصاد، رونق اقتصادی