ارزیابی انتخابات پارلمان اروپا در سال 2019

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به بررسی انتخابات پارلمان اروپا در سال 2019 پرداخت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی دفتر مطالعات سیاسی این مرکز طی گزارشی به بررسی انتخابات پارلمان اروپا در سال 2019 پرداخته است.

بنابراین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در این گزارش با عنوان «ارزیابی انتخابات پارلمان اروپا (2019)
و ترسیم چشم‌انداز سیاست خارجی اتحادیه اروپا» آورده است؛ انتخابات پارلمان اروپا در روزهای 2 تا 5 خرداد‌ماه 1398 (23 تا 26 مه 2019) به‌ منظور انتخاب 751 نماینده برای دوره نهم پارلمان در سطح 28 کشور عضو اتحادیه اروپا برگزار شد.

این گزارش با بیان اینکه انتخابات پارلمان اروپا هر پنج سال یک‌بار برگزار می‌شود می‌افزاید؛ شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در یک انتخابات ملی و به طریق رأی‌گیری مسـتقیم، نمایندگان خود را در پارلمان اروپا انتخاب می‌کنند. نامزدی در انتخابات پارلمان اروپا توسط احزاب سیاسی در سطح کشورها صورت می‌گیرد. با این ‌حال، پس از انتخابات، نامزدهای راه‌یافته به پارلمان اروپا در گروه‌های سیاسی عضویت می‌یابند و مبنای عضویت در این گروه‌های سیاسی غالباً پیوندهای ایدئولوژیک است.

براساس این گزارش همزمان با دوره جدید پارلمان اروپا، سمت‌های دیگری همچون رئیس کمیسیون اروپا به ‌عنوان بازوی اجرایی اتحادیه، اعضای کابینه کمیسیون اروپا (کمیسیونرها)، رئیس پارلمان اروپا، رئیس بانک ‌مرکزی، نماینده عالی اتحادیه در سیاست خارجی و امنیتی و در نهایت رئیس شورای اتحادیه اروپا که مسئولیت نمایندگی اتحادیه در مجامع منطقه‌ای و جهانی را بر عهده دارد، باید تعیین تکلیف شوند (حداکثر تا نوامبر 2019). مجموعه این انتصابات که مستلزم چانه‌زنی دولت‌ها و همچنین رأی اعتماد پارلمان اروپاست، بیانگر آن است که اتحادیه اروپا وارد دوره جدیدی از سیاستگذاری و اقدام در پنج سال آینده خواهد شد که مسیر شروع آن از انتخابات پارلمان اروپا و جناح‌بندی‌های درونی آن می‌گذرد.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی عنوان می‌کند که با وجود افزایش محبوبیت احزاب ملی‌گرای ضدوحدت اروپا، کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان اروپا از سوی جریان‌های میانه‌رو و متعاقب آن، احتمال اشغال پست‌های کلیدی اتحادیه از سوی اعضای همین جریان‌های میانه‌رو حکایت از آن دارد که مسیر آتی اتحادیه اروپا به خصوص عرصه سیاست خارجی کم‌ترین تغییر را در مقایسه با پنج سال گذشته تجربه خواهد کرد.
متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.
 

برچسب ها

اخبار ویژه، پارلمان اروپا