کوهکن ریزی مطرح کرد ؛

آل سعود تفکرات متحجرانه دارند

کوهکن ریزی گفت:آل سعود تفکرات متحجرانه دارند و نسل جدید تحصیل کرده آنها هم زورشان نرسیده است که این قواعد را به مسائل قضایی روز دنیا یا با چارچوب های اسلامی تطبیق دهند.

خانه ملت ؛ محسن کوهکن ریزی با اشاره به رفتارهای ضدحقوق بشری عربستان سعودی گفت:دولت عربستان عمدتاً متاثر از موازین و چارچوب های فکری وهابیت هستند.

نسل تحصیل کرده عربستان هم نتوانست قواهد متحجرانه آن را تغییر دهد

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی افزود:در سال های زنده بودن "عبدالعزیز بن باز" از مفتیان اهل سنت عربستان سعودی که اساساً تشکیلاتی که اوقاف و امور خیریه آنها را برعهده داشت ، اینها دقیقاً یک تفکرات متحجرانه دارند و این تفکرات آنها در سیستم قضایی از قبل حاکم بوده و نسل جدید تحصیل کرده آنها هم زورشان نرسیده است که این قواعد را به مسائل قضایی روز دنیا یا حتی با چارچوب‌های اسلامی تطبیق دهند.

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه در عربستان بسیاری از مسائل جرم تلقی شده و با شدیدترین و شنیع ترین رفتار ها با آن برخورد می شود، مطرح کرد:رفتارهای شنیع و متحجرانه در گذشته هم وجود داشته است؛مثلا اگر فردی در خانه خدا خارج از اختیاراتش حرکتی انجام بدهد،وی را گردن می زنند،در صورتی که برای اثبات یک جرم سه عنصر مادی، معنوی و قانونی باید وجود داشته باشد و همه دنیا این را قبول دارند، اما باید ببینیم که در سیستم آنها چنین موضوعی وجود ندارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به رفتارهای به دور از مدنیت مستبد و عقب مانده حکام آل سعود، تصریح کرد: کشوری مانند عربستان که در چند سال گذشته یاد دارید که انتخابات نداشته است،الان هم حقوق اجتماعی خانم ها رعایت نمی شود،تا چند سال پیش خانم ها حتی نمی توانستند رانندگی کنند ، آنها از نظر منطقه‌ای هم مقررات سخت گیرانه ای دارند، در گذشته هم اینطور بوده است؛کسانی که در ریاض پایتخت عربستان ساکن باشند با شهرهای دیگر شرایط زندگی شان متفاوت است و باید بسیاری از موزاین سختگیرانه را رعایت کنند.

وی با اشاره به جنایت اخیر رژیم آل سعود علیه شیعیان عربستان و اعدام شیعیان به جرم تروریسم ،تاکید کرد:حالا در چنین سیستم واپس گرای مرتجع، چاشنی آن مسائل سیاسی هم برای حفظ حاکمیت و یا منافع دیگر بشود،نتیجه اش این است که حقوق بشر و حقوق شهروندی و بسیاری از مسائل مهم انسانی به کلی نادیده گرفته می شود،مانند ترور یا اعدام کودکان موضوعاتی که در دنیا و عربستان در حال شکل‌گیری است.

گفتنی است؛شبکه سی ان ان آمریکا اعلام کرد، مرتجی القریریص ۱۸ ساله بعد از چهار سال حبس به اتهام مشارکت در تظاهرات روی دوچرخه با کودکان در منطقه العوامیه در شرق عربستان، با مجازات اعدام روبه‌رو است.

براساس لیست اتهام مطرح شده علیه او، مرتجی اولین جرم خود را در سن ۱۰ سالگی مرتکب شده زمانی که به همراه ۳۰ کودک دیگر با دوچرخه در جریان اتفاقات منطقه شیعه‌نشین العوامیه هم‌زمان با شروع حوادث "بهار عربی" در سال ۲۰۱۱ این گروه را هدایت کرده بود./

 

برچسب ها

آل سعود، آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، عربستان