بروجردی مطرح کرد ؛

انتظار معجزه از اروپایی ها در حوزه برجام نداریم

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به گذشت یکماه از مهلت ۶۰روزه ایران به اروپا گفت: انتظار معجزه از اروپایی ها در حوزه برجام نداریم بلکه کافی است آنها صرفا به تعهدات خود در این موافقتنامه عمل کنند.

  خانه ملت؛علاالدین بروجردی با بیان اینکه 30 روز از مهلت دو ماهه ایران به اروپا برای اجرای تعهدات برجام علیرغم خروج آمریکا از این موافقتنامه گذشته و هنوز شاهد اقدام چشمگیری از آنها نبوده ایم، گفت: جمهوری اسلامی موضع خود را در این خصوص به صراحت اعلام کرد.

اقدام اروپایی‌ها در حوزه برجام باید باعث تسهیل معاملات تجاری ایران با سایر کشورها شود

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: اگر اروپایی ها در یک ماهی که از فرصت آنها باقی است، اقدام مهمی در زمینه برجام صورت ندهند به طوری که جمهوری اسلامی بتواند به راحتی معاملات اقتصادی و تجاری خود را با کشورها پیش ببرد و مشکلات بانکی نیز حل شود، با قاطعیت گام بعدی را بر می دارد.

وی افزود: جمهوری اسلامی با رعایت تمام نکات برجام و عدم عدول از بندهای آن، حسن نیت خود را نسبت به یک توافقنامه بین المللی نشان داد در حالی که آمریکایی ها به راحتی از آن خارج شده و اکنون اروپایی ها تکلیف خود را با این موافقتنامه نمی دانند و یک سردرگمی در اتحادیه اروپا در این خصوص ایجاد شده است.

بروجردی مواضع وزیر خارجه آلمان در سفر هفته گذشته وی به تهران را مواضع قابل قبولی ندانست و ادامه داد: آلمان یکی از کشورهای عضو 1+5 است و نمی تواند به راحتی بگوید امکان معجزه در حوزه برجام را ندارد چرا که نیاز به معجزه نداریم بلکه کافی است آنها به تعهدات خود عمل کنند.

انتظار از اروپا، عملکردی مستقل از نظرات آمریکایی‌ها است

وی اضافه کرد: فشار آمریکا به دولت ها و شرکت های اروپایی برای عدم اجرای برجام روز به روز بیشتر شده و همین امر باعث شده است اروپایی ها توان مقابله با آمریکا را نداشته باشند و عملکردی از خود نشان دهند که ناشی از این فشارها است در حالی که جمهوری اسلامی و سایر کشورهای دنیا این انتظار را از اتحادیه دارند که به صورت مستقل از آمریکا درباره مراودات خود تصمیم گیری کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: برخی اقدامات مسکن گونه از سوی اروپا در یک ماه اخیر انجام شد اما در نهایت اگر این اقدامات از نظر جمهوری اسلامی اجرای تعهدات برجام نباشد قابل قبول نبوده و ایران وارد فاز دیگری در برجام خواهد شد./
 

برچسب ها

آمریکا، اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، تحریم اقتصادی