کمالی پور مطرح کرد؛

لزوم تعامل سازنده و جدی با کشورهای همسایه و هم مرز

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت : با کشورهایی که حداقل جغرافیایی مشترک، مرز ،فرهنگ،زبان و بعضا منافع مشترک دارند ؛ باید تعامل جدی و سازنده داشته باشیم.

 خانه ملت‌؛ یحیی کمالی پور  با اشاره به سفرهای مهم منطقه ای رئیس جمهوری و شرکت در اجلاس شانگهای و سیکا ،گفت: واقعیت این است که ما مدت ها می بایست یک نگاه تمام عیاری نسبت به کشورهای همسایه خودمان و کشورهایی که منافع مشترک با ما دارند،داشته باشیم.

لزوم تعامل سازنده و جدی با کشورهای همسایه و هم مرز

وی افزود: با کشورهایی که حداقل جغرافیایی مشترک، مرز ،فرهنگ،زبان و بعضا منافع مشترک دارند ؛ باید تعامل جدی و سازنده داشته باشیم، اما متاسفانه در برهه ای نگاه‌ها معطوف به غرب شد و دیدیم که کشورهای غربی نتوانستند ثابت کنند که پایگاه محکم و مستحکمی برای حفظ منافع کشور ما می توانند باشند.

این نماینده مردم درمجلس دهم ادامه داد:کما اینکه اروپایی ها در خروج آمریکا از برجام ،سعی کردند به ظاهر خودشان را نشان دهند؛به نحوی که منافع مرتبط با برجام حفظ شود،اما در عمل دیدیم که آنها کارایی لازم را نداشتند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتظار و توقع کشورهای همسایه از جمهوری اسلامی ،مطرح کرد: به نظر می آید یک مقدار نگرانی و دلخوری در بین کشورهایی که در زمان تحریم ویا در زمان جنگ تحمیلی به ما کمک کردند و با ما همراهی کردند وجود دارد و حق مطلب این بود که ما باید این ها را در سرلوحه کار خود قرار دهیم ؛ در کنار آن حفظ آنها و ارتباط تنگاتنگ با آنها ،نگاهی هم به کشورهای اروپایی و غربی داشته باشیم.

کشورهای همسایه پاشنه آشیل ما می توانند باشند

وی با اشاره به اهمیت توسعه صلح و امنیت پایدار در منطقه و همکاری با کشورهای همسایه با ایران خاطرنشان کرد: از گذشته ضرورت ایجاب می‌ کرد که کشورهای اطراف و همسایه را با خودمان همراه کنیم و شاهد یک امنیت پایدار در مرزهای مشترک با کشورهای همسایه باشیم،کشورهای همسایه به نحوی پاشنه آشیل ما می توانند باشند،اگر این کشورها تبدیل به پایگاهی برای دشمنان ما شوند،مطمئنا آثار زیانباری بر ما خواهد داشت.

کمالی پور در ادامه تاکید کرد: بنابراین ما باید با تعامل و همدلی و با مراودات تجاری سیاسی، فرهنگی، اقتصادی شرایط را فراهم کنیم که دشمن نتواند در کنار مرزهای ما پایگاه داشته باشد و از آن پایگاه‌ها به ما آسیب بزند.

وی با بیان اینکه به هرحال به نظر می‌آید رویکرد دولت،رویکرد خیلی خوبی است ،مطرح کرد: هرچند دیر شده است،ولی با این حال روند مثبتی است؛اما تا آنجا که امکان دارد باید تعامل را به کشورهای همسایه بیشتر کرده و مراودات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و حتی دفاعی را بیشتر کنیم به نحوی که بتوانیم با امنیت اطراف مان ،امنیت کشورمان را تثبیت کنیم .

بازار مشترک مالی با واحد پول کشورهای همسایه و آسیای میانه می توان تشکیل داد

کمالی پور با بیان این که ما می‌توانیم با کشورهای همسایه و کشورهای آسیای میانه بازار مشترک مالی هم داشته باشیم ، خاطرنشان کرد: کما اینکه با واحد پول خود این کشورها می توانیم اقتصاد مشترک را تعریف کرده که هم بتوان تحریم ها را دور زد و هم بتوانیم از بحران هایی که برای ما ایجاد کردند، فاصله بگیریم.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ،تصریح کرد: این رویکرد، رویکرد مناسبی است هرچند دیر شده اما امیدوار هستیم این رویکرد قوی‌تر مستحکم‌تر ادامه پیدا کند و ما شاهد یک امنیت پایدار در منطقه آسیای میانه و حوزه خلیج فارس و کشور اطراف خودمان باشیم.

گفتنی است؛نوزدهمین نشست سران کشور‌های عضو سازمان همکاری های شانگهای روز پنج شنبه و جمعه ۲۳ و ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۸ در بیشکک پایتخت قرقیزستان با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران برگزار شد.

در نشست سران سازمان همکاری های شانگهای، رهبران و سران ۸ کشور عضو شامل چین، هند، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، تاجیکستان ازبکستان و چهار کشور ناظر شامل ایران، افغانستان، بلاروس، و مغولستان و همچنین مسئولان سازمان‌های بین المللی حضور داشتند.

همچنین؛ دکترحسن روحانی شنبه 25 خردادماه در پنجمین نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) که در شهر دوشنبه تاجیکستان سخنرانی کرد./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، برنامه های توسعه کشورها، تاجیکستان، مرز، مرزبان، مرزنشینان