کمالی پور مطرح کرد ؛

رفع ایرادات لایحه حمایت از کودکان و اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس از رفع ایرادات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان و اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در نشست امروز این کمیسیون خبر داد.

  خانه ملت،؛ یحیی کمالی پور  در تشریح دستور کار یک‌شنبه ( 26 خردادماه ) کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از رفع ایرادات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان و اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در نشست امروز این کمیسیون با حضور نماینده شورای نگهبان، معاون حقوقی رئیس جمهور و کارشناسانی از بهزیستی، وزارت تعاون و مرکز پژوهش ها خبر داد و گفت: ایراداتی توسط شورای نگهبان به این لوایح گرفته شد که در نشست امروز برطرف شدند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی افزود: ایراد اول شورای نگهبان به لایحه تابعیت این بود که اطلاق اعطای تابعیت و صرف مواردی که خوف ورود مشکلات و مسائل امنیتی وجود داشته باشد خلاف موازین شرع و مغایر بند 5 اصل 3 قانون اساسی است که کمیسیون نسبت به اصلاح آن اقدام کرد که بر اساس آن در تمامی موارد مسائل امنیتی رعایت و از وزارت اطلاعات استعلام شود.

وی ادامه داد: ایراد دوم شورای نگهبان این بود که اطلاق اعطای پروانه اقامت به پدر نسبت به مواردی که خوف ورود مشکلات و مسائل امنیتی وجود داشته باشد خلاف شرع و مغایر بند 5 اصل 3 قانونی اساسی است که در این رابطه نیز بر اساس اصلاحیه کمیسیون مقرر شد اعطای پروانه اقامت به پدر در صورتی که مشکلات امنیتی نداشته باشد و استعلام انجام شود صورت گیرد.

کمالی پور افزود: همچنین دو ایراد به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان توسط شورای نگهبان گرفته شد که که در تبصره ماده 9 اطلاق آن در مواردی که اقدامات والدین منتهی به صدمه به کودکان شود خلاف موازین شرع شناخته شد که ما در نشست امروز کمیسیون با اضافه کردن واژه تقصیر ایراد اول را رفع کردیم.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس دهم، افزود: شورای نگهبان در گذشته به بند 5 لایحه ایراد گرفت و تاکید داشت که همچنان ایرادات گذشته به قوت خود باقی است که ما عنوان " عرفاً قابل تحمل باشد" را به متن سابق اضافه و مشکل را رفع کردیم.

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس افزود: همچنین در نشست امروز موادی از قانون مدنی با حضور کارشناسان مرکز پژوهش ها و مسئولانی از قوه قضائیه اصلاح شد./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، اخذ تابعیت، استیفای حقوق زنان، جمهوری اسلامی ایران، حوزه زنان