ابطحی مطرح کرد ؛

اهمیت تعامل با کشورهای همسایه و دورزدن تحریم های ظالمانه

ابطحی معتقد است: ظرفیت های اقتصادی و مهم تر از همه تعاملات فرهنگی،علائق فرهنگی و اشتراکات فرهنگی و مذهبی بسیاری با کشورهای همسایه داریم که به ما کمک می کند تا از بحران اقتصادی خارج شویم.

 خانه‌ملت ؛ محمدجواد ابطحی با اشاره به حضور رئیس جمهوری در اجلاس شانگهای و سیکا گفت:این سیاستی که حالا حدود 6و7 ماه است که رونق پیدا کرده و از سفر آقای رئیس جمهور به عراق ارتباط بیشتر با ترکیه و افغانستان و دیگر کشورها ،این حرفی است که ما بارها تکرار کرده ایم.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی افزود به دولت بارها تاکید کرده ایم و شش سال است که می گوییم با کشورهای همسایه مراودات داشته باشیم،برجام را رها کنید .ما اگر بتوانیم با منطقه خودمان تعامل داشته باشیم تحریم‌ها همه دور زده خواهد شد و وضعیت اقتصادی این طور نخواهد بود.

علائق و اشتراکات فرهنگی و مذهبی با کشورهای همسایه زمینه را برای تعاملات اقتصادی هم فراهم می کند

وی با اشاره به ظرفیت های بالای اقتصادی با کشورهای همسایه مخصوصا عراق ،ادامه داد:ظرفیت همکاری اقتصادی با عراق تا ۴۸ میلیارد دلار برآورد شده است که کم ظرفیتی نیست. خوشبختانه لایحه موافقتنامه الحاق به همکاری های اوراسیا هفته پیش در صحن علنی با رای بالای نمایندگان تصویب شد.

ابطحی مطرح کرد:ما ظرفیت‌های اقتصادی و مهم تر از همه تعاملات فرهنگی،علائق و اشتراکات فرهنگی و مذهبی بسیاری با کشورهای همسایه داریم. اینها به ما کمک می‌کند تا بتوانیم از این بحران اقتصادی خارج شویم.

لزوم استفاده از ظرفیت کولبرها در اقتصاد کشور

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اهمیت فعالیت کولبرها و تجارت آنها مطرح کرد:این کولبرهای مظلوم،می توانند بزرگترین ظرفیت اقتصادی ما باشند، اجناس از اروپا به کردستان عراق می آید و روی دوش خودشان حمل می کنند. نباید با آنها مبارزه کنیمبلکه باید به آنها برگه و مجوز بدهیم و می توان مالیات هم از آنها ۵ درصد گرفتخه شود و با این کار تحریم ها شکسته می شود.دولت از این وضعیت ظرفیت هم می‌تواند استفاده کند نباید با آنها برخورد کرد.

عضوکمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به لزوم احیای روابط با کشورهای همسایه مطرح کرد:ارتباط با تاجیکستان ،ارمنستان، آذربایجان ،قرقیزستان می تواند برای ما بسیار خوب باشد.به طور مثال ارمنستان ظرفیت بسیار وسیعی برای ما دارد."آبراهامیان ‌"نماینده ارامنه در مجلس راه حل‌های به دولت دادن و تقدیم رئیس مجلس کردند که در جلسه سران سه قوه مطرح کنند و راه های بسیار بدیعی را برای ارتباط با کشور ارمنستان مطرح کرد.

اهمیت تعامل با کشورهای همسایه و دورزدن تحریم های ظالمانه

ابطحی ادامه داد:به امنیت منطقه این روابط کمک می کند البته که کمی دیر شده است،اما باز هم آغاز خوبی می بینیم و امیدواریم دولت هم این ریلی که آغاز کرده تا انتها ادامه بدهد.
وی با تاکید بر لزوم ارتباط گسترده با کشورهای همسایه و ایجاد صلح و امنیت پایدار در منطقه تصریح کرد: اگر معادلات اقتصادی و سیاسی دو کشور را داشته باشیم ،نمی خواهیم به اقتصاد و غیره به ضربه بخورد و همین موضوع باعث امنیت در منطقه می‌شود و مانع از فعالیت گروه‌های تکفیری و گروه های نظامی در منطقه می شود./ 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، اقدامات ضدایرانی، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، تحریم اقتصادی