مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد؛

وضعیت پتروپالایشگاه ها در ایران و اهمیت آنها در تکمیل زنجیره ارزش نفت

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به بررسی وضعیت پتروپالایشگاه ها در ایران و اهمیت آنها در تکمیل زنجیره ارزش نفت پرداخت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر: مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز طی گزارشی با عنوان « پتروپالایشگاه‌ها و اهمیت آنها در تکمیل زنجیره ارزش نفت و بررسی وضعیت آن در ایران» آورده است؛ نتایج این گزارش نشان می‌دهد که پتروپالایشگاه‌ها در مقایسه با پالایشگاه‌ها حاشیه سود بالاتری دارند. در ایران نیز با هدف تکمیل زنجیره نفت و گاز و ارزش‌آفرینی بیش‌تر، تعدادی از مجتمع‌های پتروشیمی در مجاورت مجتمع‌های پالایشی ایجاد شدند.

این گزارش می افزاید : صبغه استراتژی تأمین سوخت در پالایشگا‌ه‌های کشور سبب شده که از یک طرف اقتصاد پالایشگاه‌های کشور در وضعیت مناسبی نباشد و از طرف دیگر مجتمع‌های پتروشیمی با مشکلات کمّی‌و‌کیفی خوراک مواجه باشند.

بر اساس مطالعات مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در حال حاضر رویکرد تلفیقی پتروپالایشی در کشور ضعیف است و این موضوع سبب شده که صنعت پالایش کشور به تنهایی از اقتصاد ضعیفی برخوردار باشد. از سویی تمرکز صنعت پتروشیمی کشور بر خوراک گاز و تولید محصولات بر پایه گاز نیز موجب توسعه نامتوازن این صنعت شده است.

این گزارش تصریح می کند: به منظور ایجاد و تقویت رویکرد تلفیقی پتروپالایشگاه‌ها مواردی از جمله یکپارچه شدن نظام سیاستگذاری و تنظیم‌گری دو صنعت پالایش و پتروشیمی، تجدید ساختار نظام سهام‌داری مجتمع‌های پالایش و پتروشیمی موجود، تغییر رویکرد در تخصیص خوراک و تحویل ترکیبی از خوراک‌های مایع و گاز به صنعت پتروشیمی توسط وزارت نفت پیشنهاد می‌شود.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید.

برچسب ها

آسیب شناسی صنعت نفت ایران، آشنایی با صنعت پتروشیمی، اعتبار نفت و گاز، افت قیمت نفت، اقتصاد بدون نفت، تأسیسات پتروشیمی، توسعه پالایشگاه ها، پالایشگاه