در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

موافقت مجلس با لایحه موافقتنامه بین دولت ایران و فنلاند در زمینه همکاری امور گمرکی

نمایندگان مردم در خانه ملت با تصویب لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری فنلاند در زمینه همکاری امور گمرکی موافقت کردند.

 خانه ملت؛  نمایندگان در نشست علنی سه‌شنبه ( 28 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری فنلاند در زمینه همکاری امور گمرکی با 139 رأی موافق، 7 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده واحده این لایحه آمده است: موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری فنلاند در مورد کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی مشتمل بر یک مقدمه و 23 ماده و یک ضمیمه شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می‌شود.

تبصره- در اجرای این موافقتنامه رعایت اصول 77، 125 و 139 قانون اساسی الزامی است.

نادر قاضی پور در مخالفت با لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری فنلاند در زمینه همکاری امور گمرکی گفت: باید در متن این لایحه توجه به اصل 139 قانون اساسی لحاظ شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه لایحه مذکور دارای غلط املایی است، تصریح کرد: اگر این لایحه دارای اهمیت است، چرا به مدت دو سال در کمیسیون اقتصادی بلاتکلیف بوده است.

سیدمحمدجواد ابطحیبه عنوان مخالف دیگر لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری فنلاند در زمینه همکاری امور گمرکی گفت: اگر قرار باشد در شرایط تحریمی کنونی لایحه موافقتنامه ای تصویب شود، باید اولویت را به 15 کشور همسایه دهیم.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه تاکنون گزارشی از توافقنامه‌های مشابه با کشورهای خارجی به قوه مقننه ارائه نکرده است، تصریح کرد: در متن این لایحه مواردی وجود دارد که ایراد قانونی است و در واقع دور زدن قانون محسوب می‌شود.

حسینعلی حاجی دلیگانیدر موافقت با لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری فنلاند در زمینه همکاری امور گمرکی گفت: این موافقتنامه موجب رونق در تولید می‌شود زیرا گمرکات دروازه صادرات کشور محسوب می‌شوند.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طبق مواد پیش‌بینی شده در این لایحه مبارزه با قاچاق نیز به طور جدی پیش‌بینی شده است.

غلامرضا کاتب به عنوان موافق دیگر لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری فنلاند در زمینه همکاری امور گمرکی گفت: تصویب چنین توافقنامه‌هایی موجب رهایی از درآمدهای نفتی و افزایش درآمدهای مالیاتی و گمرکی می‌شود.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سلامت اقتصادی و شفافیت در امور گمرکی نیز از دیگر امتیازات مورد توجه قرار گرفته در لایحه مذکور است./

پایان پیام

 

برچسب ها

اخبار برگزیده، صحن علنی، فنلاند