رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

واکنش کشورها به پهپاد آمریکایی مانع مانور بیشتر آنها علیه ایران شد

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: ایران با سرنگون کردن با پهپاد آمریکایی از حق سرزمینی خود بر اساس ماده ۵۱ منشور ملل متحد دفاع کرده است.

 خانه‌ملت ؛ جلیل رحیمی جهان آبادی با یادآوری انهدام پهباد آمریکایی و واکنش ترامپ،گفت: حاکمیت هر کشوری بر آب‌های دخلی و سرزمینی و هوای ماورای این خشکی و آب‌ها جزء حقوق مسلم حاکمیتی هر ملت و دولتی است. پهپاد جاسوسی آمریکا هم بر فراز آب‌های ما در حال تردد بوده است.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: آب سرزمینی آبی است که از خط مبدأ به عرض 12 مایل دریایی، است و هوای مافوق این آب‌های سرزمینی جزء قلمرو حاکمیت ملی ماست.

واکنش کشورها به پهپاد آمریکایی مانع مانور بیشتر آنها علیه ایران شد

وی افزود: آمریکایی‌ها در ابتدا عنوان کردند که این پهپاد بر فراز آب‌های بین المللی در حال پرواز بوده اما بعد از واکنش‌‌ سران کشورهای مختلف اذعان کردند که به قلمرو حاکمیتی ایران وارد شدند لذا دیگر نتوانستند روی این موضوع علیه ایران مانور دهند.

رحیمی جهان‌آبادی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس ماده 51 منشور سازمان ملل متحد از حاکمیت و سرزمین خود دفاع کرده است، طبق این ماده چناچه هر دولتی مورد تجاوز قرار بگیرد می‌تواند از خود دفاع کند لذا ایران هم از حریم هوایی خود دفاع کرده است.

شکایت به جای ایران از آمریکا؛ تجاوز سرزمینی آمریکا باید مشخص شود

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، معتقد است: شکایت ایران از آمریکا به شورای امنیت اقدام کاملا درستی است زیرا نقض حاکمیت ایران اتفاق افتاده و این موضوع که آمریکایی‌ها وارد حوزه قلمرویی ایران شدند باید مشخص شود.

درخواست مجدد مذاکره با ایران برای احیاء اجماع از دست رفته جهانی

وی در ادامه درخواست مجدد مذاکره با ایران از طرف آمریکایی‌ها را یادآور شد و گفت: آمریکا بعد از خروج از برجام در انزوای افکار عمومی جهانی قرار گرفت، افکار عمومی جهان بر نقض برجام توسط آمریکایی‌ها و تنش زایی آنها تاکید داشت لذا در این شرایط به صورت مکرر درخواست مذاکره با ایران را مطرح می‌کنند تا اجماع از دسته رفته جهانی را احیاء کنند.

رحیمی جهان‌آبادی معتقد است: ایران میز مذاکره را ترک نکرده است، ایران مذاکره کرد و با امضای قرارداد بین‌المللی بر اساس اصل وفای به عهد و تعهدی که دولت آمریکا داده بود، باید به مقررات برجام پایبند می‌ماند اما به صورت یک طرفه این قرارداد را نقض و هم اکنون موضوع مذاکره را برای فریب افکار عمومی مطرح می‌کند.

ترامپ می‌خواهد آمریکا را طرفدار مذاکره و ایران را طرفدار جنگ نشان دهد

وی یادآور شد: آمریکا به دنبال این است که نقض بین‌المللی خود را از اذهان عمومی پاک کند و خود را طرفدار مذاکره و ایران را طرفدار جنگ نشان دهد در صورتی که جمهوری اسلامی از زمانی که قرارداد هسته‌ای را امضا کرد به آن پایبند ماند، لذا تا زمانی که آمریکا نسبت به تعهد خود در برجام پاسخگو نباشد، مذاکره به هر طریقی قابل نقض است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: در شرایط فعلی منطقه هرچند امکان افزایش تنش یا بروز چالش جدید وجود دارد و شرایط شکننده است اما راهی که ایران دارد طی می‌کند درست و دقیق است زیرا بر برجام، نقض عهد آمریکا، غیرقابل اعتمادی آمریکا و حق دفاع جمهوری اسلامی از خود تاکید دارد. /
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، اقدامات ضدایرانی، تیم مذاکره کننده، مذاکرات