مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد؛

چالش ها و راهکارهای رونق تولید بخش برق در سال 1398

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی چالش ها و راهکارهای رونق تولید در سال 1398 در بخش برق پرداخت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز طی گزارشی با عنوان « چالش‌ها و راهکارهای رونق تولید در سال 1398 (5.بخش برق)» آورده است؛ هدف این گزارش این است که علاوه بر مشکلات فرابخشی که همه صنایع به ‌نوعی با آن مواجه هستند، موانع و چالش‌های بخشی صنعت برق را با هدف دستیابی به رونق تولید احصا و راهکارهای بهبود آن پیشنهاد شود.

بر اساس مطالعات مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ، ظرفیت نامی و عملی نیروگاه‌های نصب شده تولید برق در کشور در پایان سال 1397 به ترتیب معادل 78 و 68 هزار مگاوات است. بیش از 1000 بنگاه اقتصادی، در زنجیره تأمین صنعت برق فعال هستند که متقاضی عمده کالای تولیدی این بنگاه‌ها، وزارت نیرو و شرکت‌های زیرمجموعه آن از جمله شرکت توزیع نیروی برق، شرکت توانیر، شرکت مادرتخصصی نیروی برق حرارتی و شرکت‌های تولیدکننده برق هستند.

این گزارش می افزاید: با تشدید تحریم‌ها، صنعت برق نیز مانند سایر صنایع تحت تأثیر محدودیت‌های ناشی از تحریم و همچنین آشفتگی بازار ارز قرار گرفت و تولیدکنندگان تجهیزات و کالای مورد نیاز صنعت برق را با مشکلاتی مواجه کرد.

بر اساس این گزارش بزرگ‌ترین مشکلی که صنعت برق نیز همانند سایر بخش‌های اقتصاد کشور با آن مواجه است، نوسانات نرخ ارز است که تولیدکنندگان و واردکنندگان این صنعت را با مشکل عدم اطمینان مواجه کرده است. دومین مشکل صنعت برق بدهی‌های وزارت نیرو به بخش خصوصی و بانک‌هاست که باعث کمبود نقدینگی و منابع سرمایه‌گذاری در این صنعت شده است.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید.

برچسب ها

آمارهای برق ایران، ارزیابی عملکرد وزارت نیرو (بخش برق)، ایستگاه برق، بحران برق، برق، برق رسانی