مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد؛

بررسی چالش ها و راهکار های رونق تولید بخش کشاورزی در سال 1398

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی چالش ها و راهکار های رونق تولید در سال 1398 در بخش کشاورزی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز طی گزارشی با عنوان « چالش‌ها و راهکار‌های رونق تولید در سال 1398 (7. بخش کشاورزی)» آورده است؛ در سال 1398 که تحت عنوان سال رونق تولید نامگذاری شده است، شناسایی موانع و راهکار‌های رونق تولید در بخش کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بر اساس این گزارش بخش عمده‌ای از تولید ناخالص داخلی کشور مربوط به محصولات کشاورزی و صنایع و خدمات وابسته به آن است. علاوه‌ بر آن کشاورزی به‌عنوان محور توسعه می‌تواند موتور محرکه برای رشد سایر بخش‌ها نیز باشد. بی‏ثباتی در بازار‌های جهانی کشاورزی، بلایای طبیعی، تغییرات اقلیم و ملاحظات سیاسی بین کشورها، منجر به برنامه‏ریزی دولت‏ها برای ایجاد ثبات و روند رو به رشد در سیستم‏های غذایی شده است.

بر اساس مطالعات مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، بخش کشاورزی با چالش‏های عدیده‏ای، از جمله بهره‌وری پایین، فضای نامساعد کسب‌و‌کار، ضعف جدی در حاکمیت شرکتی و توسعه ناپایدار، مواجه است که بدون رفع آنها نمی‏توان انتظار رونق جدی در تولید را داشت. برای مثال با وجود توفیقاتی که در زمینه عملکرد در واحد سطح محصولات اساسی حاصل شده است، ولی در خصوص محصولاتی مانند گندم، جو، ذرت، دانه ‏های روغنی و کنجاله دانه‌های روغنی شکاف عملکرد ایران و متوسط جهان افزایش یافته است.

شایان ذکر است بر اساس یافته‌های گزارش و همچنین اطلاعات دریافتی از صاحبنظران و فعالان بخش کشاورزی و سازمان‌ها و تشکل‌های ذی‌ربط، راهکار‌های دستیابی به رونق تولید در بخش کشاورزی جمع‌بندی و در سه دسته افزایش بهره‌وری، بهبود فضای کسب‌و‌کار و توسعه فعالیت‌های بازرگانی قابل طرح است.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید.

برچسب ها

آب کشاورزی، آبیاری زمین های کشاورزی، اراضی کشاورزی، اراضی کشاورزی دیم، ارزیابی سیاست های تجاری بخش کشاورزی، اصلاح نظام تعرفه کشاورزی، اعتبارات تملکی کشاورزی، اعتبارات کشاورزی، اقتصاد کشاورزی