میرزایی نیکو مطرح کرد ؛

شرایط سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور

میرزایی نیکو تاکید دارد که مجوز تشویقی هیات دولت برای سرمایه گذاری اتباع خارجی در ایران کافی نیست و دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی هم باید مجوزهای لازم را تعبیه کنند.

 خانه‌ملت؛ قاسم میرزایی‌‌نیکو در خصوص مصوبه هیات وزیران مبنی بر مجوز اقامت 5 ساله در ایران به ازای سرمایه‌گذاری 250 هزار یورویی اتباع خارجی، گفت: در جریان تصویب این مجوز و تدوین آیین نامه اجرایی آن باید شرایط به نوعی تعبیه شود که ایرانیان مقیم خارج از کشور هم بتوانند به کشور بازگردند و در وطن خود سرمایه‌گذاری کنند.

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: متاسفانه تعداد این افراد سرشناس و علاقمند به سرمایه‌گذاری در سرزمین خود کم نیست اما شرایط برای بازگشت آنها فراهم نشده است، در سال 1381 این موضوع مطرح شد زیرا در همان سال‌ها کشورهایی چون امارات از این پتانسیل برای جذب سرمایه گذاران خارجی استفاده کرد.

ایرانیان مقیم خارج از کشور نگرانی زیادی برای بازگشت به کشور دارند، در آیین نامه این مصوبه باید شرایط بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور هم فراهم شود، سرمایه‌گذاران به دنبال سود خود هستند بنابراین اگر این افراد بتوانند به کشور بازگردند قطعا کمک شایانی خواهند کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: ما در مناطق آزاد نیز ده‌ها بار پیشنهاد دادیم که با ارایه مجوزهای تشویقی از ظرفیت سرمایه‌گذاران خارجی استفاده شود اما برای این کار صرفا مجوز هیات دولت کارگشا نیست، مجوزهای دیگر در کنار آن لازم است هرچند این مجوزهای تشویقی بسیار تاثیرگذار است.

میرزایی نیکو معتقد است: این نوع مجوزهای تشویقی با وجود سود سرمایه‌گذاری بالای 30 درصد در ایران به شرط تامین امنیت سرمایه‌گذاران زیادی را جذب خواهد کرد.

وی تاکید کرد: دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی و نظارتی و دستگاه‌هایی که عبور و مرور اتباع خارجی را کنترل می‌کنند هم باید مجوزهای لازم را تعبیه کنند، مصوبه هیات دولت به تنهایی این شرایط را برای اتباع خارجی فراهم نمی‌کند.

 هیأت وزیران به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به منظور تشویق سرمایه‌گذاری و جذب منابع مالی (ارزی) خارجی، آئین‌نامه اعطای مجوز اقامت پنج‌ساله به اتباع خارجی را به تصویب رساند. مطابق این آئین‌نامه، حداقل مبلغ موردنیاز برای اعطای مجوز اقامت سرمایه‌گذاری برای اتباع دولت‌های خارجی که از سوی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده‌اند، معادل ۲۵۰ هزار یورو است./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، افزایش سرمایه، امنیت سرمایه گذاری، بخش خصوصی، بخش خصوصی و تعاونی