ملکشاهی مطرح کرد ؛

اقدام برجامی ایران در مورد غنی سازی اورانیوم و آب سنگین اراک

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، تاکید کرد: بر اساس قوانین و قواعد بین المللی و محتوای برجام هر نوع تحریم بین المللی علیه جمهوری اسلامی نقض این قواعد و برجام است.

  خانه‌ملت؛ الهیار ملکشاهی با اشاره به فرصت کوتاه باقی‌مانده اروپایی‌ها در قِبال جمهوری اسلامی ایران، گفت: بر اساس ماده 26 و 37 برجام پیش بینی شده چنانچه یکی از طرف‌های این قرارداد یا معاهده از محتوای برجام تخلف کند یا به صورت یک طرفه از برجام خارج شو، طرف دیگر می‌تواند طبق همین معاهده اقداماتی را انجام دهد.

گام دوم جمهوری اسلامی به منزله نقض عهد یا خروج ایران از برجام نیست

نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در واقع کاهش تعهدات برجامی و به منزله نقض تعهدات برجام یا خروج ایران از برجام نیست، ایران بر اساس این قرارداد اقداماتی را در واکنش به اقدامات طرف مقابل انجام داده است البته ما می‌توانستیم این اقدامات را یکباره انجام دهد اما یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام و نقض یکطرفه، هیچ اقدامی نکرد تا سایر طرف‌ها به ویژه اروپایی‌ها تخلف آمریکا را جبران کنند اما این جبران هم نشد.

ایران طبق برجام در مورد غنی‌سازی اورانیوم و رآکتور آب سنگین اراک دیگر تعهدی ندارد

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران پس از یک سال هم گام به گام برنامه‌هایی را در چارچوب برجام انجام می‌دهد، گام اول را حدود 2 ماه پیش برداشت لذا جمهوری اسلامی در مورد غنی سازی اورانیوم و رآکتور آب سنگین اراک دیگر تعهدی بر اساس برجام ندارد.

ملکشاهی با یادآوری فرصت 2 ماهه ایران به اروپایی‌ها، گفت: این مهلت اروپایی‌ها هم ظرف مدت چند روز آینده به پایان می‌رسد، اگر سایر طرف‌های برجام نتوانند خواسته‌های ایران در حوزه توافق هسته‌ای را برآورده نکنند، جمهوری اسلامی طبق مفاد برجام می‌تواند گام دوم را بردارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: اروپایی‌ها تا الان که نزدیک به روزهای پایانی این فرصت 60 روزه هستیم، هنوز اقدامی انجام نداده‌اند.

برجام از ناحیه ایران نقض نشده که به انتقام نقض عهد تحریم جدید اعمال کنند

ملکشاهی با اشاره تهدید آمریکایی‌ها مبنی بر اعمال تحریم‌های بین‌المللی پس از گام دوم ایران در کاهش تعهدات برجام، گفت: بر اساس حقوقی و آنچه که در معاهده برجام است، تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران با برجام برداشته شود نه آنکه تحریم جدیدی اعمال شود. برجام هم از ناحیه جمهوری اسلامی ایران نقض نشده که آنها به انتقام نقض عهد ایران را تحریم کنند.

تحریم بین المللی علیه ایران در قالب قواعد بین‌المللی و برجام امکان پذیر نیست

وی یادآور شد: در برجام ساز و کاری دیده شده مبنی بر اینکه اگر طرفی این معاهده را نقض کند، طرف‌های دیگر هم می‌توانند در همان چارچوب نقض کنند. بر اساس قوانین و قواعد بین‌المللی و محتوای برجام هر نوع تحریم بین المللی علیه جمهوری اسلامی نقض قواعد و مقررات بین المللی است. در حقیقت تحریم بین المللی علیه ایران در قالب قواعد بین المللی و برجام برای آنها امکان پذیر نیست.

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: امریکا تحریم‌هایی را علیه ایران خلاف قوانین بین المللی اعمال کرده است، برخی از این تحریم‌های امریکایی اقدام علیه بشریت است مانند دسترسی ملتی به دارو و مواد غذایی و امکانات اولیه زندگی که آنها مرتکب شدند./
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، تحریم اقتصادی