نقوی حسینی مطرح کرد ؛

معرفی مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می گوید خانم موگرینی سال ها با وعده و وعید سر کرده است از این رو انتظار می رود جایگزین او اتحادیه اروپا به سمت اقدام عملی در برجام ببرد.

  خانه ملت؛ سیدحسین نقوی حسینی با اشاره به اینکه مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا معرفی شده است، گفت: رهبران کشورهای اروپایی بر معرفی جوزف بورل سرپرست وزارت خارجه اسپانیا به عنوان رئیس آینده سیاست خارجی اروپا به پارلمان اروپایی توافق کردند.

وی با تاکید براینکه جمهوری اسلامی منتظر اقدام عملی اروپا است، اظهار داشت: خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سال ها با وعده و وعید سر کرد و ما نهایتا اقدام عملی ندیدیم، امیدواریم "بورل" که جایگزین شده با توجه به اینکه با برجام آشنا است، تمایل به اجرای برجام دارد و جمهوری اسلامی را می شناسد، روند اتحادیه اروپا را به سوی اقدامات عملیاتی پیش ببرد.

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس دهم شورای اسلامی با تاکید براینکه ایران حرف بی عمل زیاد شنیده است، تاکید کرد: انتظار می رود که این تغییر و تحول پیشرفتن اروپا به سوی تعهدات بر جامی باشد.

نقوی حسینی درادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، در این باره که تغییر افراد چه تاثیری بر روند دارد، عنوان کرد: اتحادیه اروپا ساختار تعریف شده ای دارد، شاید افراد نتوانند بر روند اتحادیه خیلی تاثیرگذار باشند اما به هر حال شخصیت فرد می تواند موثر واقع شود؛ حتی اگر ناچیز اما می تواند بر روند فعلی اثرگذار باشد.

این نماینده مجلس در این باره که آیا شخصیت "بورل" این پیام را برای ایران ندارد که اتحادیه اروپا می خواهد به سمت انجام تعهداتش برود؟ گفت: جمهوری اسلامی باید اقدام عملی ببیند، با اظهارنظر و داشتن صحبت های مثبت نسبت به برجام، سودی عاید ایران نمی شود، ندارد ما باید ببینیم ایشان چه اقدام عملیاتی را در دستور کار قرار می دهد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، بورل سیاستمدار چپ گرای اسپانیایی است که به شدت از خروج آمریکا از برجام انتقاد کرده است، او همچنین دستور خروج ناوچه اسپانیایی از ناوگروه همراه ناو هواپیما برآبراهام لینکون بعد از حرکت این ناوگروه به سمت خلیج فارس را صادر کرده بود.

وی همچنین اردیبهشت ماه سال جاری بعد از بیانیه شورای عالی امنیت جمهوری اسلامی ایران در زمینه اقدمات تقابلی در چارچوب برجام، تاکید کرده بود که اقدام ایران را در چارچوب برجام ارزیابی می کند./
 

برچسب ها

آمریکا و اروپا، اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، اقتصاد اروپا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، تحریم اقتصادی، تحریم ها