ابطحی مطرح کرد ؛

ورود انگلستان به آب های اسپانیا و ایجاد تنش در اتحادیه اروپا

ابطحی اعتقاد دارد باید در مواجه با توقیف نفتکش گریس ۱، اقدام متقابل برای نفتکش های انگلیسی در نظر گرفته شود.

 خانه ملت؛ سیدمحمدجواد ابطحی در واکنش به توقیف نفتکش گریس ۱ که به مقصد سوریه در حرکت بود، گفت: با توجه به اینکه کشورمان موضع قاطعانه ای در مواجه با برجام اتخاذ کرده، توقیف نفتکش مذکور برای تحت الشعاع قرار دادن اجرای گام دوم در کاهش سطح تعهدات برجامی است.

توقیف نفتکش گریس ۱ برای تحت الشعاع قرار دادن اجرای گام دوم برجامی ایران است

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر همین اساس مشاهده می شود که جنگ رسانه ای و تبلیغاتی را ایجاد کرده و موضوع تمدید توقیف نفتکش را مطرح کرده اند.

وی با اشاره به اینکه امروزه تحلیلگران برخی از شبکه های خارجی رفتار کشورمان در مواجه با برجام را معقول می دانند و این امر برای طرف های غربی ناخوشایند است، ادامه داد: انگلیسی ها موضوع تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه را دلیل توقیف نفتکش گریس ۱ مطرح کرده اند اما مشاهده می شود که این اقدام بدون مجوز اسپانیا و در آب های تحت مدیریت این کشور انجام شده است.

ورود انگلستان به آب های اسپانیا به نوعی ایجاد تنش در اتحادیه اروپا محسوب می شود

این نماینده مردم در مجلس دهم در این راستا، اظهار کرد: در واقع ورود انگلستان به آب های اسپانیا و توقیف نفتکش کشور ثالث با درخواست آمریکایی ها، به نوعی ایجاد تنش در اتحادیه اروپا محسوب می شود.

ابطحی افزود: وزارت امور خارجه باید به طور جدی موضوع توقیف نفتکش گریس ۱ را در مجامع بین المللی پیگیری کند تا انگلیسی ها متوجه شوند که دست برتر با جمهوری اسلامی ایران است.

ایران باید اقدام متقابل برای نفتکش های انگلیسی در نظر بگیرد

وی خاطرنشان کرد: باید یادآور شد در صورت جبران نشدن خسارات رخ داده در توقیف نفتکش گریس ۱، کشورمان می تواند بر اساس قوانین حقوقی بین الملل اعلام کند نفتکش های انگلیسی حق عبور از تنگه هرمز را نخواهند داشت یا اینکه یکی از این نفتکش ها را توقیف کند تا اقدام متقابل صورت گرفته باشد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، جوزپ بورل، وزیر خارجه اسپانیا در واکنش به توقیف این کشتی گفته بود که نفتکش ایرانی در خارج از قلمرو دریایی جبل الطارق و به درخواست آمریکا توقیف شده است.

دولت جبل الطارق نیز در واکنش به این اتهام گفته است که هیچ درخواست سیاسی از هیچ دولتی برای توقیف این نفتکش دریافت نکرده است.

این امر در حالیست که وزارت امور خارجه روسیه توقیف نفتکش ایرانی در تنگه جبل الطارق را محکوم کرد و آن را مغایر با بیانیه های اتحادیه اروپا در خصوص تلاش برای حفظ برجام دانست./
 

برچسب ها

آمریکا، اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، اقتصاد بدون نفت، اقتصاد نفتی، انگلستان، انگلیس، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، روابط ایران و انگلیس