قاضی زاده هاشمی مطرح کرد ؛

پایان مهلت 60 روزه اروپایی ها برای عمل به تعهدات برجامی

عضو هیات رییسه مجلس اعتقاد دارد کاهش سطح تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران دارای پشتوانه حقوقی است.

 خانه ملت؛ امیرحسین قاضی زاده هاشمی در خصوص پایان مهلت 60 روزه اروپایی ها برای عمل به تعهدات برنامه جامع اقدام مشترک، گفت: فرارسیدن زمان گام دوم ایران در کاهش سطح تعهدات برجامی بر اساس مفاد توافقنامه مذکور است زیرا برجام یک سند و معاهده بین المللی است.

برجام در شورای امنیت سازمان ملل تایید شده است

نماینده مردم مشهد، کلات در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نباید از یاد برد که برجام در شورای امنیت سازمان ملل مورد بررسی و تایید قرار گرفته و بر اساس مفاد آن اگر یکی از طرفین در اجرای تعهداتش کوتاهی کرد، دیگر اعضا می توانند اجرای تعهداتشان را کاهش دهند.

وی با اشاره به اینکه کاهش سطح تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران دارای پشتوانه حقوقی است، ادامه داد: در این بین باید اذعان کرد اگر قرار باشد کشوری متهم به نقض توافقنامه متهم شود، انگشت اتهام باید به سمت ایالات متحده نشانه برود که یکجانبه از آن خارج شد.

کاهش سطح تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران دارای پشتوانه حقوقی است

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه غربی ها به همه کشورهای دنیا نگاه استعماری دارند، تصریح کرد: بر این اساس مشاهده می شود که کشورهای حاضر در برجام تعهداتشان را اجرایی نکرده و در مقابل به طور متناوب ایران را مورد هجمه قرار می دهند که باید به مفاد توافقنامه پایبند باشد و ابراز نگرانی می کنند.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در رابطه با درخواست آمریکا برای برگزاری نشست اضطراری شورای حکام درباره فعالیت هسته ای ایران، خاطرنشان کرد: این اقدام کاخ سفید خلاف قوانین بین المللی است زیرا کشوری که خودش از برجام خارج شده هم اکنون نمی تواند تعیین تکلیف کند؛ در واقع این رفتار کاملا جنبه سیاسی دارد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در جلسه هیات دولت با اشاره به اینکه اگر اقدام عملی از سوی طرف‌های مقابل انجام نشود، ایران از 16 تیر اقدامات بعدی را انجام خواهد داد، بیان کرد که در 16 تیرماه سطح غنی‌سازی ایران دیگر 3.67 نخواهد بود و این تعهد را کنار گذاشته و به هر مقداری که ضرورت و نیاز ما باشد، ارتقاء خواهیم داد.

روحانی تصریح کرد که از 16 تیر اگر طرف‌های مقابل به تمامی تعهدات خود طبق زمان‌بندی عمل نکنند، رآکتور اراک به شرایط سابق یعنی شرایطی که آنها ادعا می‌کردند خطرناک بوده و می‌تواند پلوتونیوم تولید کند، بازخواهد گشت؛ مگر اینکه در مورد رآکتور اراک آنها به تمامی تعهدات خود عمل کنند.

همچنین رئیس جمهور تأکید کرد که توصیه ایران به اروپا و آمریکا، بازگشت به منطق، میز مذاکره، تفاهم، احترام به قانون و احترام به مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد است و در این شرایط همه باید به برجام عمل کنند.

بر این اساس نمایندگی آمریکا در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین از شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد تا نشست اضطراری درباره گزارش اخیر مدیر کل، پیرامون برنامه هسته‌ای ایران برگزار شود./
 

برچسب ها

آمریکا، اخبار برگزیده، اروپا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، تحریم اقتصادی، سازمان ملل