رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

نشانه های دیگری از اجرای تعهدات برجامی ایران

عضو فراکسیون امید در مجلس اعتقاد دارد کاهش سطح تعهدات برجامی ایران منطبق با قوانین بین المللی، مفاد برجام، منافع ملی و همچنین شرایط کنونی در منطقه است.

  خانه ملت؛ جلیل رحیمی جهان آبادی با اشاره به پایان مهلت 60 روزه اروپایی ها برای عمل به تعهدات برنامه جامع اقدام مشترک و آغاز گام دوم ایران در کاهش سطح تعهدات برجامی، گفت: هر معاهده بین المللی برای کشورهای عضو آن تعهداتی را ایجاد می کند و برجام نیز بر همین رویه اجرایی می شود.

تائیدیه های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیانگر اجرای تعهدات برجامی ایران است

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه برجام تعهداتی را برای کشورهای اروپایی پیش بینی کرده است، اظهار کرد: این مهم در حالیست که ایران اسلامی نیز بر اساس تائیدیه های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تمامی تعهداتش را محقق کرده است.

وی ادامه داد: در این بین متاسفانه آمریکایی ها که یکی از اعضای برجام بودند به طور یکجانبه از این توافقنامه خارج شدند و حتی تحریم های جدید را علیه تهران پیش بینی و اجرایی کردند.

 این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه در این بین کشورهای اروپایی نیز به تعهداتی که داشتند جامه عمل نپوشاندند، تصریح کرد: بر این اساس باید اذعان کرد هیچ منطقی نمی تواند بپذیرد که در معاهده بین المللی صرفا تکالیف برای یک کشور در نظر گرفته شود و سایر اعضا فقط مطالبه گر باشند.

کاهش سطح تعهدات برجامی ایران منطبق با قوانین بین المللی و منافع ملی است

عضو فراکسیون امید در مجلس دهم با اشاره به اینکه کاهش سطح تعهدات برجامی کشورمان منطبق با قوانین بین المللی، مفاد برجام، منافع ملی و همچنین شرایط کنونی در منطقه است، افزود: آمریکایی ها نه تنها به تعهداتشان عمل نکردند بلکه با افزایش تنش در منطقه و انجام اقدامات تنش‌زا مانند ورود غیرقانونی به حریم هوایی و غیره عملا خلاف قوانین بین المللی اقدام می کنند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ایران هیچ تعهدی را نقض نکرده و به نوعی این ادعا وجود دارد که کشورمان آغازگر نقض برجام نبوده است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در جلسه هیات دولت با اشاره به اینکه اگر اقدام عملی از سوی طرف‌های مقابل انجام نشود، ایران از 16 تیر اقدامات بعدی را انجام خواهد داد، بیان کرد که در 16 تیرماه سطح غنی‌سازی ایران دیگر 3.67 نخواهد بود و این تعهد را کنار گذاشته و به هر مقداری که ضرورت و نیاز ما باشد، ارتقاء خواهیم داد.

روحانی تصریح کرد که از 16 تیر اگر طرف‌های مقابل به تمامی تعهدات خود طبق زمان‌بندی عمل نکنند، رآکتور اراک به شرایط سابق یعنی شرایطی که آنها ادعا می‌کردند خطرناک بوده و می‌تواند پلوتونیوم تولید کند، بازخواهد گشت؛ مگر اینکه در مورد رآکتور اراک آنها به تمامی تعهدات خود عمل کنند.

همچنین رئیس جمهور تأکید کرد که توصیه ایران به اروپا و آمریکا، بازگشت به منطق، میز مذاکره، تفاهم، احترام به قانون و احترام به مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد است و در این شرایط همه باید به برجام عمل کنند./
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، اولویت های منافع ملی، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، تحریم اقتصادی، تحریم ها، منافع ملی