میرکمالی‎ مطرح کرد ؛

تفاهمنامه مشترک میان سه قوه به دنبال ایجاد هماهنگی برای تسهیل تنقیح قوانین است

عضو شورای راهبردی تنقیح قوانین و مقررات معتقد است به خاطر ذات پیچیده تنقیح قوانین تا کنون نتوانسته ایم به اهداف خود در این زمینه دست یابیم و اکنون تفاهمنامه مشترک میان سه قوه به دنبال ایجاد هماهنگی برای تسهیل تنقیح قوانین است.

 خانه ملت؛ علیرضا کمالی  با بیان اینکه عمر تنقیح قانون در ایران کمتر از عمر قانونگذاری نیست، گفت: تا کنون چهار مرحله را در حوزه تنقیح در کشور پست سر گذاشته ایم، در مرحله اول در سال 43 واحد دفتر فنی قوانین در مجلس شورای ملی برای تنقیح ایجاد شد که بعدها اسم آن به اداره قوانین تغییر کرد که بر اساس تاریخ، موضوع و دستگاه مجری، قوانین را دسته بندی می کرد.

تشریح 4 دوره تنقیح قوانین در ایران

عضو شورای راهبردی تنقیح قوانین و مقررات ادامه داد: دوره دوم تنقیح به اسفندماه سال 50 بر می گردد که با تصویب «قانون تشکیل سازمان تنقیح و تدوین قوانین و مقررات کشور» با تبعیت از الگوی فرانسوی سازوکار دیگری به تنقیح و تدوین قوانین کشور داده و این سازمان زیر نظر نخست وزیری تشکیل شد و نمونه مشابه آن کمیسیون عالی تدوین و تنقیح قوانین در کشور فرانسه بود.

وی یادآور شد: مرحله سوم مربوط به اوایل انقلاب اسلامی ایران است. شورای انقلاب مصوبه ای در سال 58 درباره تنقیح قوانین داشت که به موجب آن سازمان تنقیح و تدوین قوانین و مقررات کشور با کلیه وظایف و همه پرسنل به عنوان یک اداره کل در نخست وزیری ادغام شد به دنبال آن در سال 59 طبق مصوبه دیگری از سوی شورای انقلاب، واحد امور ماشین های الکترونیکی اداره کل تنقیح و تدوین قوانین و مقررات کشور وابسته به نخست وزیری به سازمان برنامه و بودجه کشور واگذار شد.

میرکمالی ادامه داد: پس از حذف نخست وزیری از ساختار سیاسی کشور و ایجاد نهاد ریاست جمهوری به معاونت حقوقی آن در سال 68 پیوست. در نهایت از سال 85 این اداره زیر نظر معاونت حقوقی تحت عنوان معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات کشور ریاست جمهوری فعالیت خود را در این زمینه ادامه می دهد. به نظر می رسد در مرحله چهارم به دلیل خلاءهای قانونی موجود درباره نحوه تنقیح و تدوین قوانین و دستگاه های مجری آن، در سال 89 «قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور» تصویب شد.

تنقیح قوانین ذات پیچیده‌ای دارد

این حقوقدان در ادامه به تفاهمنامه مشترکی که میان سه قوه درباره تنقیح قوانین به امضا رسید اشاره و بیان کرد: از دیرباز به امر تنقیح قوانین در کشور توجه شده اما به خاطر ذات پیچیده موضوع، همواره مشکلاتی سر راه آن بوده است و هماهنگی میان دستگاه هایی که امر تنقیح در آنها انجام می شد دشوار بود که این تفاهمنامه به افزایش هماهنگی ها و یکپارچگی در امر تنقیح قوانین و مقررات کشور کمک می کند.

وی در ادامه درباره استفاده از تجربیات سایر کشورها در امر تنقیح قوانین اظهار داشت: شاید بتوان گفت فرانسه یکی از کشورهایی است که در این زمینه از تجربیات موفق و خوبی برخوردار بوده و سابقه طولانی در این زمینه دارد؛ در این کشور تقریبا از سال ۱۸۰۴ میلادی موضوع کدیفیکاسیون آغاز می‌شود که به کدهای پنج گانه ناپلئون معروف بودند البته در این دوره منظور از کد همان قانون واحد بود مانند کد جزا یا کد مدنی به عبارتی در این دوره همان مرحله تقنین شکل گرفته بود نه معنای خاص تنقیح.

میرکمالی ادامه داد: در فرانسه تنقیح، در معنای اصطلاحی آن، از سال ۱۹۴۸ شروع می شود و با ایجاد «کمیسیون عالی مطالعه تنقیح و تدوین قوانین و مقررات» این امر عملیاتی می شود. مطالعه نظام حقوقی فرانسه و همچنین سایر نظام های حقوقی پیشرفته به عبارتی معیار در زمینه امر تنقیح یکی از مواردی است که در تفاهم نامه در فصل مربوط به توسعه دانش و ادبیات تنقیحی کشور به آن پرداخته شده است. موضوع بند اول ماده ۴ تفاهم نامه به مطالعات و پژوهش های بنیادین، کاربردی و تطبیقی اشاره کرده است.

در باب آموزش و آگاهی بخشی به عموم و خواص جامعه درباره تنقیح قوانین

این عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی(ره) در ادامه آموزش را یکی از راه های آگاهی بخشی در حوزه تنقیح قوانین برشمرد و خاطرنشان کرد: آموزش باید در دو سطح آموزش همگانی برای مردم عادی و تخصصی برای حقوقدانان و اهل فن ارائه شود این افراد باید با سازوکارهایی که در حوزه تنقیح بتوانند از آن استفاده کنند آشنا شوند.

وی ادامه داد: در این زمینه معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات کشور ریاست جمهوری اقدامات مناسبی را انجام دادند و از تجربیات خوبی برخودارند نظیر برگزاری دوره های آشنایی با تنقیح در دانشگاه ها و کانون های وکلای کشور.

میرکمالی در ادامه با بیان اینکه طبق ماده 4 تفاهمنامه هماهنگی میان مراکز آموزشی ایجاد می شود، عنوان کرد: همچنین حمایت مالی از تدوین رساله ها و پایان نامه ها یا طرح های پژوهشی مرتبط با موضوع تنقیح قوانین و قراردادن واحدهای درسی در دوره تحصیلات تکمیلی از دیگر اقداماتی است که در این حوزه پیش بینی شده است.

این حقوقدان اضافه کرد: برای ارتقای سطح عمومی در حوزه تنقیح نیز برگزاری نشست ها و همایش ها مد نظر است که اخیرا نیز نشستی با این موضوع در دانشگاه شهید بهشتی(ره) توسط معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی و با همکاری دانشکده حقوق آن دانشکاه برگزار شد و در صدد آن هستیم که این نشست ها مرتب به شکل ماهانه در مجامع علمی تشکیل شود. از موارد دیگری که برای توسعه دانش تنقیح کشور در تفاهمنامه پیش بینی شده ایجاد انجمن های علمی در این خصوص و استفاده از ظرفیت رسانه های دیداری، شنیداری و یا فضای مجازی است.

کمکی که تنقیح قوانین به جامعه می‌کند

وی افزود: تدوین و گردآوری قوانین و مقررات درباره یک موضوع مشخص و در یک مجموعه منظم مقنن را در تشخیص قوانین و مقرراتی که نامعتبر و مبهم هستند یاری می رساند علاوه بر آن از تراکم و تورم قانونی جلوگیری می کند تورم یکی از موانع درک و تشخیص صحیح قوانین است.

عضو شورای راهبردی تنقیح قوانین و مقررات در پایان با بیان اینکه تنقیح قوانین به دستگاه قضایی، و شهروندان کمک می کند، خاطرنشان کرد: با تنقیح قوانین جامعه حقوقی اعم قضات و وکلا و غیره از سردرگمی و اختلاف نظراتی که در حال حاضر وجود دارد و باعث تشتت آرای آنها می شود نجات می یابند و مردم نیز به امنیت حقوقی دست می یابند و از نگرانی درباره تضییع حقوق شان در رابطه با اموال، دارایی و شغل و غیره خلاص می شوند. وجود قوانین شفاف و روشن در زمینه های مختلف اعم از اقتصادی و غیره اتخاذ تصمیم را ساده تر کرده و افراد با خیالی آسوده، خصوصا در حوزه کسب و کار و تولید که از توصیه های اکید مقام معظم رهبری در سال جاری ست، برنامه ریزی می کنند./

 

برچسب ها

اجرای قانون، اخبار برگزیده، تدوین قوانین جدید، تصویب قوانین