ذوالنوری مطرح کرد ؛

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی وظیفه پادمانی دارد

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر وظیفه پادمانی آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: موضوع نشست شورای حکام آژانس در ادامه سایر رفتارهای خصمانه آمریکایی ها و از ریشه غلط است و طبیعتا هم بدون نتیجه است.

  خانه‌ملت ؛ مجتبی ذوالنوری در واکنش به موافقت شورای حکام با درخواست نماینده آمریکا مبنی بر برگزاری نشست فوری علیه برنامه‌های هسته‌ای ایران، گفت: هر کدام از اعضای شورای امنیت سازمان ملل درخواست برگزاری جلسه آژانس یا شورای حکام آژانس را داشته باشند، این جلسه می‌تواند تشکیل شود اما موضوع مطرح در این جلسه ممکن است در صلاحیت شورا باشد یا نباشد.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وظیفه پادمانی دارد

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در صورتی که موضوع در صلاحیت شورای حکام آژانس باشد؛ با توجه به نوع مذاکرات و استدلال طرف‌های ذی نفع و قضاوت شورای حکام و آژانس تصمیم گرفته می‌‌شود اما اگر موضوع در صلاحیت شورا نباشد امکان تصمیم‌گیری وجود ندارد لذا نشست بدون نتیجه می‌ماند، اگر تصمیمی هم اتخاذ شود غیر قابل اجرا و غیر قانونی است.

وی افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وظیفه پادمانی دارد، آژانس نمی‌تواند درباره مسائل مرتبط با کاهش یا افزایش تعهدات جمهوری اسلامی ایران در قِبال برجام بپردازد، آژانس در چارچوب پادمان می‌تواند اقدام کند.

آژانس باید تنها طی مسیر صلح آمیز هسته‌ای ایران را نظارت کند

ذوالنور یادآور شد: پادمان از ریشه مصدری پاییدن به معنای نظارت و نظاره‌گری است، لذا آژانس می‌تواند در شرایطی که NPT تعریف کرده به وظیفه نظارتی خود بپردازد، NPT بر منع تولید، تکثیر و به کارگیری سلاح‌های هسته‌ای تاکید دارد لذا آژانس بر ما نظارت می‌کند تا ببیند جمهوری اسلامی از مسیر صلح آمیز هسته‌ای خارج شده یا نه بنابراین تنها به این موضوع می‌تواند رسیدگی کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: آژانس نمی‌تواند به بررسی افزایش غنی سازی بپردازد یا در این باره تصمیمی بگیرد، از این رو آژانس در قالب پادمان باید اظهارنظر کند. با توجه به این موضوع نشست شورای حکام به درخواست آمریکا در ادامه سایر رفتارهای خصمانه آمریکایی‌ها و از ریشه غلط است و طبیعتا هم بدون نتیجه است./

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، استکبار آمریکا، انرژی هسته ای، توافق هسته ای، حقوق هسته ای