ذوالنوری مطرح کرد ؛

آمریکا به دنبال عدم بهره مندی ایران از منافع برجام بود

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اگر آمریکا تحریم ها را لغو کند ما نیز قبول می کنیم که تعهدات برجامی خود را به طور کامل اجرا کنیم.

 خانه ملت؛ مجتبی ذوالنوری در خصوص جلسه شورای حکام در خصوص پرونده ایران، اظهار داشت: بردن پرونده ایران به شورای حکام را دست و پا زدن بیجای آمریکا می‌دانم، زیرا به طور کلی شورای حکام ربطی به موضوع سیاست جدید برنامه هسته ای ایران ندارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: شورای حکام یک وظیفه نظارتی و پادمانی دارد و باید نظارت کند که آیا فعالیت‌های هسته ای ایران به سمت غیر صلح‌آمیز منحرف شده است یا نه؟ اینکه غنی سازی اورانیوم را از 3.67 درصد به 4.5 درصد برسانیم یا اورانیوم غنی سازی شده 3.67 درصد را آمریکا نگذارد ما بفروشیم و در ایران به همراه آب سنگین انباشت شود، هیچ دلیل و اماره‌ای نیست که مثبِت انحراف هسته ای ایران باشد.

بی‌نتیجه بودن جلسه شورای حکام قابل پیش بینی بود

وی با بیان اینکه شورای حکام وظیفه نظارتی و پادمانی دارد و اختیار تمصیم گیری ندارد، افزود: هم کار آمریکا و هم اجابت این درخواست آمریکا، از طرف شورای حکام غلط بود و قابل پیش بینی بود که نشست شورای حکام هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت و چیزی به آمریکا نمی‌‍رسد.

ذوالنوری ادامه داد: اگر آمریکا می‌خواهد نان بگیرد، نباید به کارخانه آجرسازی مراجعه کند. در واقع می‌توان گفت آمریکا "به کاهدان زده" و راه کج را رفته است، زیرا رسالت شورای حکام تصمیم گیری در خصوص چنین مساله نیست.

آمریکا به دنبال عدم بهره‌مندی ایران از منافع برجام بود

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا از ابتدا اعتقادی به مسیر برجام نداشت و با نقشه کار کرد، بعد از آنکه ایران همه تعهدات برجامی خود را انجام داد، به محضی که زمان اجرای تعهدات آمریکا رسید و ایران باید از حقوق و منافع برخوردار شد، آمریکا از برجام خارج شد.

وی در تشریح علت خروج آمریکا از برجام، اظهار داشت: آمریکا برای اینکه دیگر طرف‌های برجام نتوانند به ایران نفعی برسانند، سپس برای اینکه در برجام نباشد و بتواند فشار وارد کند تا ایران نتواند کاری را انجام دهد، آمریکایی ها از توافق هسته ای خارج شدند.

نباید ایران به تنهایی هزینه‌های برجام را متحمل شود

ذوالنوری اظهار داشت: اروپا نیز در این زمینه کاری نکرد هرچند به همراه آمریکا خارج نشد و خواست تمام هزینه‌های برجام به دوش ایران باشد تا به ایران نفعی نرسد. این شرایط را هیچ عقل سالمی نمی پذیرد و بنابراین ایران سطح اجرای تعهدات خود را کاهش داده تا متناسب با رفتار طرف مقابل، اقدام کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره فرمول کاهش تکالیف در مقابل کاهش حقوق، بیان کرد: اجرای تکالیف برجامی خود را کاهش می دهیم و یقینا نیز تاثیرگذار خواهد بود. اگر تاثیر هم نگذارد، وقتی قرار باشد آمریکا اقدامی را انجام ندهد، چرا باید خود را محدود کنیم؟ در این شرایط مردم نیز تمایلی به پایبند ماندن ایران به برجام ندارد، در این صورت، گام‌های سوم و چهارم را بر می‌داریم که قطعا آمریکایی‌ها از رفتار خود پشیمان خواهند شد.

واکنش ذوالنوری به پیشنهاد فریز در مقابل فریز فرانسه

وی در پاسخ به این سوال گفته می شود رئیس جمهور فرانسه، درخواست فریز شرایط را دارد تا هم آمریکا تحریم‌ها را متوقف کند و هم ایران در اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجامی بازنگری کند، گفت: توقف تحریم‌های آمریکا اگر به معنی باقی ماندن همین تحریم‌های موجود باشد و فقط تحریم جدیدی اضافه نشود را قبول نداریم زیرا اکنون آمریکا تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرده است.

اگر آمریکا تحریم‌ها را لغو کند ما نیز قبول می‌کنیم که تعهدات برجامی خود را به طور کامل اجرا کنیم

ذوالنوری ادامه داد: اگر آمریکا تحریم‌ها را لغو کند ما نیز قبول می‌کنیم که تعهدات برجامی خود را به طور کامل اجرا کنیم، اما اگر قرار است در این فرمول تحریم‌های ضد ایرانی ادامه پیدا کند، دوران این صحبت‌ها تمام شده است، زیرا این شیوه هم یک نوع "بزن در رو" بود.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: از آنجایی که آمریکا، ایران را تحریم کرده است، ایران نیز اجرای تکالیف خود را کاهش می دهد و ممکن است شیب آن را اضافه کنیم، اما اگر متنبه شدند و تحریم‌ها را لغو کردند، ایران نیز با نظارت آژانس به تعهدات برجامی بر می گردد./
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، تحریم اقتصادی، تحریم ها