رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

مفهوم محدود کردن اختیارات رئیس جمهور آمریکا

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس می گوید آمریکایی ها نگران رفتارهای غیر منطقی ترامپ هستند از این رو تلاش می کنند به هر روشی اختیارات رئیس جمهور ایالات متحده را محدود کنند.

خانه ملت؛ جلیل رحیمی جهان آبادی با اشاره به اینکه مجلس نمایندگان آمریکا به یک متمم لایحه بودجه دفاعی این کشور رای داد که اگر به تصویب نهایی برسد، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا را ملزم می‌کند برای حمله به ایران از کنگره این کشور مجوز بگیرد، گفت: این موضوع فعلا در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شده است و تا زمانی که به تصویب مجلس سنا نرسد قانون نیست.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مفهوم محدود کردن اختیارات رئیس جمهور آمریکا، اظهار داشت: واقعیت امر این است که همه عقلای جهان و آمریکا نگران رفتارهای غیر منطقی و غیر عقلانی ترامپ هستند، فکر می کنند ترامپ ممکن است آمریکا را درگیر جنگ غیر عقلانی در خاورمیانه کند و به اقتصاد جهان و آمریکا آسیب وارد کند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: از این رو تلاش می کنند به شیوه های مختلف از جمله متمم لایحه بودجه دفاعی که در مجلس نمایندگان تصویب شده است اختیار ترامپ را محدود کنند تا نتواند بدون نظر مشورتی کنگره دست به حمله نظامی بزند.

آمریکا نمی خواهد شروع کننده حمله نظامی باشد

وی با اشاره به نکته ای در خصوص محدودیت حمله نظامی رئیس جمهور آمریکا، توضیح داد: باید به این نکته دقت کرد در صورتی که به نیروهای آمریکایی حمله شود تا آنها در جایگاه پاسخ و اقدام متقابل بر بیایند دیگر ترامپ به نظر کنگره نیاز ندارد به همین دلیل آمریکایی ها به دنبال آن هستند در منطقه خاورمیانه شرایطی فراهم کنند که به نیروهای آنها حمله شود تا بتوانند بدون نیاز به مجوز کنگره اقدام متقابل انجام دهند.

وی اظهار داشت: با این وجود مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا در صورت تصویب نهایی می تواند مانع برای تصمیمات غیرعقلانی ترامپ در منطقه باشد، آمریکایی ها متوجه شده اند ایران کشوری نیست که با آن بتوان از در جنگ و زورگویی در خاورمیانه وارد گفت‌وگو شد.

ترامپ آمریکایی ها را در بن بست قرار داده است

رحیمی جهان آبادی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، تاکید کرد: آمریکا بعد از خروج از برجام در شرایطی قرار گرفته است که هم اجماع جهانی از دست داده، هم نمی تواند ایران را پای میز مذاکره جدید بکشانند و هم توان حمله نظامی به ایران در خاورمیانه را ندارند.

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه ترامپ آمریکایی ها را در بن بست قرار داده است، اظهار داشت: آمریکایی ها می ترسند با حادثه نظامی شرایط و خسارتی که ترامپ به بار آورده است بدتر شود، با این حال اقدام مجلس نمایندگان آمریکا تا زمانی که به تصویب مجلس سنا نرسد قانونی نمی شود و از سوی دیگر شامل مواقعی می شود که ترامپ بخواهد حمله نظامی کند در عوض شامل مواقعی که نیروهای آمریکا مورد حمله قرار گیرند، نمی شود./
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، اقدامات ضدایرانی، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، تحریم اقتصادی، جنگ