فلاحت پیشه مطرح کرد ؛

محدودیت تردد دیپلمات های ایرانی در نیویورک خلاف قرارداد مقر است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است جمهوری اسلامی باید اعتراض رسمی خود را نسبت به محدودیت در تردد دیپلمات های ایرانی در نیویورک در قالب قرارداد مقر اعلام کند.

 خانه ملت؛ حشمت الله فلاحت پیشه در واکنش به محدودیت‌های ترددی اعمال شده ازسوی آمریکا برای دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌های آنها درنیویورک،خ گفت: این محدودیت ها خلاف قرارداد مقر است که در سال 1940 میلادی در نیویورک تعریف شد.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه آمریکا باید وظایف خود را در قالب معاهده مقر و به دور از حب و بغض ها، انجام دهد، عنوان کرد: هرچقدر که سیاست آمریکا با کشورهای دیگر متفاوت بوده و یا ارتباط دیپلماتیک با آنها نداشته باشد باز هم طبق قرارداد مقر باید میزبانی خود را به عمل بیاورد.

وی افزود: از سوی دیگر طبق کنوانسیون ژنو دیپلمات های حاضر در یک کشور و خانواده های آنها باید بتوانند در فضایی امن تردد کرده و از امکانات محل استقرار خود بهره مند شوند.

فلاحت پیشه در ادامه تصریح کرد: این اقدام آمریکا تداوم زندگی دیپلمات های ایرانی و خانواده آنها را با سختی مواجه می کند که جمهوری اسلامی باید به صورت رسمی اعتراض خود را در قالب قرارداد مقر اعلام کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: اعمال اینگونه محدودیت های سلیقه ای نشانه آن است که دولت ترامپ این نگرانی را دارد که به خاطر اشتباهات متعدد در حوزه سیاست خارجی، ارتباط هایی میان خانواده دیپلمات ها و آمریکایی های معترض شکل گیرد که برای آنها تبعات داشته باشد.

به گزارش خانه ملت، قرارداد مقر، تعهداتی را برای آمریکا در قبال دولت‌ها تعریف می کند به این معنا که آمریکا باید پذیرای تمامی نمایندگی‌های دولت ها در سازمان ملل باشد و برای آنها مصونیت قائل شود حتی اگر ارتباطی با این کشورها نداشته باشد و اگر خلاف آن عمل کند، مغایر با تعهدات خود نسبت به سازمان ملل اقدام کرده است./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، بنیه دفاعی، تقویت بنیه دفاعی، سپاه پاسداران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، موشک