رحیمی جهان آبادی مطح کرد ؛

ایران از قدرت نظامی خود برای دفاع از منافع ملی استفاده می کند

رحیمی جهان آبادی گفت: اقدامی که ایران انجام داده است چه اقدام متقابل باشد چه اعمال انضباط رفت و آمد بین المللی، بنظر من حق ایران بوده تا به عنوان کشور ساحلی تنگه هرمز امنیت این آبراه بین المللی را حفظ کند.

 خانه ملت؛ جلیل رحیمی جهان آبادی در خصوص توقیف نفتکش انگلیسی ، اظهار داشت: در مباحث مرتبط به روابط بین‌الملل، اصلی به نام اقدام متقابل را داریم. به نظر من ایران به عنوان کشوری که عضو جامعه بین المللی، عضو سازمان ملل متحد و دارای حقوق برابر با سایر کشورها از جمله بریتانیا است، حق دارد از این کشور سوال کند که چرا نتفکش ما را در تنگه جبل‌الطارق توقیف کرده‌اند؟.

وی  با بیان اینکه اقدامی که سپاه پاسداران انجام داده اقدام متقابل نبوده بلکه قوانین مربوط به حقوق دریاها را در تنگه هرمز اجرا کرده است، بیان کرد: تنگه هرمز یک آبراه بین‌المللی است و کشتی‌های زیادی از آنجا عبور و مرور می‌کنند و اگر مقررات این تنگه‌ها رعایت نشود، ممکن است حوادث ناگواری در عرصه بین‌المللی رخ دهد.

انگلیس بداند دوران لشگرکشی تمام شده است

وی افزود: اقدامی که ایران انجام داده است چه اقدام متقابل باشد چه اعمال انضباط رفت و آمد بین المللی، بنظر من حق ایران بوده تا به عنوان کشور ساحلی تنگه هرمز امنیت این آبراه بین‌المللی را حفظ کند.

رحیمی جهان آبادی ادامه داد: انگلیسی‌ها باید بدانند دورانی که لشگرکشی می‌‎کردند و کشورها را تهدید و وادار به پذیرش می‌کردند تمام شده، حتی در مقطعی آن‌ها، ایران را مجبور به پذیرش قراردادهایی کرد که بر پایه آن قراردادها، بخش‌هایی از خاک ایران را جدا کردند.

ایران از قدرت نظامی خود برای دفاع از منافع ملی استفاده می‌کند

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون آن دوران تمام شده است و ایران کشوری دارای قدرت نظامی در خاورمیانه است و از این قدرت نظامی برای دفاع از منافع خود استفاده می‌کند و دولت انگلیس باید بداند که وقتی در محدوده تنگه هرمز و دریای سرزمینی و تحت حاکمیت ایران تردد می‌کند، ایران قدرت لازم برای اعمال حق حاکمیت خود را دارد.

پاسخ ایران در شأن دولت انگلیس بود

وی افزود: ایران قبلا نیز در قبال کشتی که انگلیس متوقیف کرده بود، به آن‌ها هشدار داده بود که این راهزنی دریایی را انجام ندهند، کاری که ایران انجام داده به لحاظ سیاسی و نظامی پاسخی در شأن دولت انگلیس بوده است و این دولت نیز باید بپذیرد. اگر آن‌ها حرفی دارند از طریق مذاکره باید مشکل خود را حل کنند.

رحیمی جهان‌آبادی در خصوص هماهنگی که بین نهادهای مختلف کشور در خصوص توقیف نفتکش ایران رخ داده است، اظهار داشت: اکنون در شرایط جنگی هستیم اما در این جنگ، صدای غرش هواپیماها و انفجار بمب‌ها شنیده نمی‌شود. سالهاست که دشمنان علیه ملت ایران می‌جنگند و به ملت ایران فشار می‌آورند. ایران در حق هیچ کشوری ظلم نکرده و فقط استقلال سیاسی خود را حفظ کرده است و زیر سلطه غربی‌ها نمی‌رود و این تنها جرم ایران است.

حفظ اتحاد و انسجام ملت ایران لازمه مقاومت در جنگ فعلی است

رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در شرایط جنگی باید قوانین جنگ را رعایت کنیم و از جمله آن‌ها حفظ اتحاد و انسجام ملت ایران است. باید اختلافات را کاهش داده و اطلاع رسانی‌ها واحد باشد و مواضع هماهنگی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه از انسجام داخلی باید برای دفاع از منافع ملی بیش از گذشته استفاده کنیم، افزود: ممکن است اختلاف نظرهای سیاسی و مدیریتی داشته باشیم اما برای دفاع از اصل نظام و آسایش ملت ایران باید متحد باشیم، نه تنها انگلیس بلکه به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهیم به ملت ایران آسیب بزند.

شیطنت موذیانه انگلیس برای چیست؟

رحیمی جهان آبادی ادامه داد: انگلیس شیطنت موذیانه‌ای را شروع کرده و می‌خواهد پای ناتو را به مقابله با ایران باز کند.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: دلیل توقیف نفتکش ایران توسط انگلیس در حالیکه حدس می‌زد ایران نیز کشتی این کشور را بازداشت کند، این بود که می‌خواست ناتو، اروپا و آمریکا را در مقابل ایران قرار دهد و آن‌ها را در چالش احتمالی با آمریکا همراه کند.

نقش انگلیس ایجاد پیوند بین اروپا و آمریکا در مقابله با ایران است

وی با بیان اینکه نقش انگلیس ایجاد پیوند بین اروپا و آمریکا است و می‌خواهد اروپا را برای منافع آمریکا تامین کند، افزود: انگلیس می‌داند آمریکا منزوی و تنها شده و نمی‌تواند به تنهایی مشکلات را با ایران حل کند. آن‌ها می‌خواهند اروپا و ناتو را به بازی ایران و آمریکا وارد کنند.

ایران تنها سهم خداوند از همه دنیا برای ما است و باید این سهم خدادادی، پاسداری کنیم

رحیمی جهان‌آبادی ادامه داد: نمی‌توانیم ضجه ملت ایران را بشنویم و سر تعظیم مقابل آمریکا فرو آوریم، ترجیح می دهیم در مقابل زورگویی‌ها بایستیم.ایران تنها سهم خداوند از همه دنیا برای ما است و این سهم خدادادی را باید پاسداری کنیم و به نسل بعدی تحویل دهیم. درایت رهبری و عزت نفس ایشان بی‌نظیر بوده است.

اصلاح‌طلبان مذاکره در این شرایط را بی‌نتیجه می‌دانند

وی  گفت: اگر در گذشته پیرامون موضوع مذاکره با آمریکا اختلاف نظرهایی داشتیم اما امروز ما اصلاح‌طلبان نیز به این اجماع رسیده‌ایم که سخن رهبری مبنی بر اینکه مذاکره با غرب، زمانی که آن‌ها زورگویی می کنند،بی‌فایده است را همه قبول داریم.

وی با بیان اینکه اصلاح طلبان، اصولگرایان و قوای مختلف باید از فرمایشات مقام معظم رهبری دفاع کنند تا دشمن وادار به عقب نشینی شود، افزود: اگر قرار است گفت‌وگویی انجام شود باید در شرایط برابر باشد و از سر ذلت نباشد./
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، انگلستان، انگلیس، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)