اولاد قباد مطرح کرد ؛

در تحریم های ظالمانه و یک جانبه آمریکا زنان و کودکان بیشترین آسیب را می بینند

رئیس فراکسیون زنان مجلس گفت: تفاهم نامه ای داشتیم درباره اینکه زنان توانمند و شایسته و با تجربه بتوانند در پست های کلان مدیریتی در حوزه صف و ستاد قرار بگیرند.

 خانه ملت ؛ فریده اولاد قباد با اشاره به عملکرد و فعالیت‌های مهم فراکسیون زنان مجلس گفت: رویکرد این فراکسیون نظارت بر اجرای برنامه ششم توسعه و مصوباتی که در قوانین، در حوزه زنان و خانواده است و همچنین رویکرد دوم حوزه قانون‌گذاری و پیگیری لوایحی مثل حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان که سالیان سال یعنی حدودا 11 سال در مجلس مسکوت مانده بود و پیگیری لایحه‌ای تعیین تکلیف فرزندانی که پدر خارجی و مادر ایرانی دارند اما شناسنامه ندارند و باعث می‌شد که این افراد در جامعه بی‌هویت باشند، در این فراکسیون بررسی شد.

طرح‌های بسیار خوبی در فراکسیون زنان ارائه شده است

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس افزود: طرح‌های بسیار خوبی در حوزه زنان و خانواده ارائه شده که هر کدام یا در صحن علنی مجلس رای آوردند و یا برخی طرح‌ها در کمیسیون‌ها مثل کودک همسری رد شده و برخی طرح‌ها نیز در کمیسیون‌ها در دست بررسی قرار دارند؛ در رابطه با رویکرد نظارت فراکسیون، اکثریت وزرا و معاونین ریاست جمهوری را دعوت کردیم و از آنها درخواست کردیم تا گزارشی را درباره عملکرد خود در رابطه با برنامه ششم توسعه و مصوبات حوزه زنان و خانواده ارائه دهند و در نهایت یک تفاهم‌نامه با وزرا و معاونین ریاست جمهوری داشتیم.

زنان با تجربه باید در پست‌های مدیریتی قرار گیرند

وی با اشاره به تفاهم نامه با وزرا و معاونین ریاست جمهوری گفت: در شورای عالی نهاد ریاست جمهوری مصوب شده بود که 30 درصد زنان در پست‌های کلان مدیریتی در حوزه ستاد تا صف حضور داشته باشند، ما نیز تفاهم نامه‌ای داشتیم درباره اینکه زنان توانمند و شایسته و با تجربه بتوانند در پست‌های کلان مدیریتی در حوزه صف و ستاد قرار بگیرند؛ همانطور که امام راحل نیز فرمودند که زنان باید در مقدرات اساسی کشور دخالت کنند.

اولادقباد اظهار داشت: بازدیدهایی توسط فراکسیون زنان صورت گرفت؛ این فراکسیون کمیته‌های تخصصی بسیاری مثل بهداشت و درمان را دارد، از ناحیه کمیته بهداشت و درمان بازدید‌هایی صورت گرفت و گزارش عملکردی از مرکز پژوهش‌های رویان داده شد. از مرکز سرطان شناسی پستان بازدید کردیم. از انجمن‌های پرستاران، مامایی، متخصص زنان و زایمان دعوت کردیم که هر کدام دغدغه‌هایی را در رابطه با اصلاح قانون و یا کمک به زنان نیازمند در سیل اخیر داشتند و در جایی که نیاز به ورود در حوزه بهداشت و درمان بود ورود پیدا کردیم، همچنین انجمن زنان و مامایی را دعوت کردیم تا در مناطق سیل زده حضور پیدا کنند.

وجود کمیته اقتصاد و کارآفرینی در فراکسیون زنان

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: در فراکسیون زنان مجلس کمیته آموزش را داریم که وزیر علوم را دعوت کردیم؛ همچنین در رابطه با مسائل آموزشی، کمیته اقتصاد و کارآفرینی را داریم که وزیر اقتصاد را در این رابطه دعوت کردیم و در حوزه کارآفرینی و تسهیلاتی که در رابطه با مشاغل باید ارائه شود، مدیرعامل بانک توسعه و تعاون، مدیر عامل بانک کارآفرینی امید و مدیر عامل بانک کشاورزی را دعوت کردیم.

رئیس فراکسیون زنان مجلس با بیان اینکه به دلیل داشتن کمیته فرهنگی دیدارهایی با بیت شهید مطهری داشتیم، تصریح کرد: فراکسیون زنان از خانه موزه آیت الله هاشمی بازدید داشته و کارهای دیگر نیز در دست اقدام است؛ با اینکه بودجه امسال یک بودجه انقباضی بود اما توانستیم 300 میلیارد تومان بابت بیمه زنان خانوار با اولویت زنان بی‌سرپرست وبد سرپرست در صحن علنی مجلس و آنچه که در کمیسیون تلفیق دیده شده بود، دریافت کنیم.

اولادقباد گفت: با توجه به اینکه توانمندسازی فقرا با اولویت‌سازی زنان بد سرپرست از برنامه‌های ششم توسعه بود، با حمایت‌های فراکسیون زنان در صحن علنی اختصاص داده شد و در دیداری که با شریعت‌رضوی صورت گرفت از ایشان خواستم به دلیل اینکه از ناحیه برنامه و بودجه تخصیص پیدا کرده یک گزارشی را به فراکسیون زنان ارائه دهند که چند درصد از زنان خانه‌دار با اولویت زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

وی افزود: از مصوبات برنامه ششم توسعه با اکثریت وزرا صحبت‌هایی را شروع کردیم و گزارشی از عملکرد وزرا را خواستیم و در کنار آن بر اساس برنامه ششم توسعه و اسناد بالا دستی تفاهم‌نامه را امضا کردیم که بسیار خوب جواب داده و برخی از وزارتخانه‌ها را می‌بینیم که از زنان توانمند و شایسته به عنوان معاون و یا مشاور استفاده می‌کنند.

کمیته‌های تخصصی در فراکسیون زنان فعال است

عضو فراکسیون امید مجلس اظهار داشت: کمیته محیط زیست، کمیته صنایع، کمیته حقوقی، کمیته فرهنگی، کمیته آموزشی، کمیته بهداشت و درمان، کمیته سیاسی و روابط بین‌الملل را در فراکسیون زنان داریم که دعوت‌هایی را داشتیم و یا به گروه‌های دوستی وارد شدیم؛ همچنین با رئیس اتحادیه بین‌المجالس جهان دیداری انجام و گزارشاتی درباره عملکرد و دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی در حوزه زنان و خانواده ارائه شده و در کمیسیون مقام زن که در سازمان ملل در 22 اسفند ماه در برگزار شد، حضور پیدا کردیم و گزارشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه زنان و خانواده ارائه شد.

در تحریم‌های ظالمانه و یک جانبه آمریکا زنان و کودکان بیشترین آسیب را می‌بینند

وی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه و یک جانبه آمریکا که زنان و کودکان بیشترین آسیب را می‌بینند، افزود: در سازمان ملل گزارش بسیار خوبی در این حوزه داده شد. فراکسیون زنان سعی کرده که در ابتدای دوره دهم خوب ورود کند و در جاهایی که نیاز بوده تا لوایحی را پیگیری کند یا طرح‌هایی را که نیاز به اصلاحیه و یا الحاقیه بوده ورود پیدا کرد. در این رابطه طرح اسیدپاشی رای آورد و باقی طرح‌ها را در کمیسیون‌ها با همکاران مکاتبه کرده و مورد پیگیری قرار گرفته است.

مکاتبه‌ای با معاونت قوانین مجلس در رابطه با لایحه امنیت زنان داشتیم

اولادقباد عنوان کرد: مکاتبه‌ای با معاونت قوانین مجلس در رابطه با لایحه امنیت زنان داشتیم که از معاونت قوانین خواستیم تا با همکاری رئیس مجلس، این لایحه هر چه سریع‌تر به مجلس برسد و دو دیدار با رئیس قوه قضائیه داشتیم و درخواست داشتیم تا هر چه سریع‌تر لایحه امنیت زنان به مجلس بیاید چراکه زنان و دختران نسلی را تربیت می‌کنند که نیاز به امنیت و آرامش دارد بنابراین این لایحه را به طور جدی پیگیری می‌کنیم.

وی افزود: دو هفته پیش جلسه‌ای داشتیم و گردهمایی اعضای فراکسیون زنان مجلس با ابتکار معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری و جنیدی معاونت حقوقی زنان نهاد ریاست جمهوری و با مشاوران امور بانوان و خانواده وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها برگزار شد که خانم ابتکار گزارشی را در راستای ماده 101 و 102 و زیر شاخص‌ها و سایر مصوبات قانونی که در برنامه ششم توسعه بود، گزارشی را ارائه کردند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: فکر می‌کنم که فراکسیون زنان از ابتدای دوره دهم خوب ورود کرد چراکه هم بودجه را داشتیم و هم در رابطه با برنامه ششم توسعه بود که با همکاری معاونت زنان و خانواده، مصوبات خوبی مثل ماده 101 و 102 و 117 در رابطه با عدالت جنسیتی و تعالی و تحکیم بنیان خانواده است را داشتیم.

طرح‌هایی که نیاز به اصلاح داشته اصلاح کردیم

رئیس فراکسیون زنان مجلس با اشاره به اینکه این فراکسیون تمام توان و تلاش خود را در رابطه با نظارت بر حسن اجرای برنامه ششم توسعه و سایر قوانین انجام داده، گفت: از نظر قوانین و قانونگذاری در هر جایی که نیاز بوده مانند لوایح و یا طرح‌هایی که احساس کرده‌اند که خلاء دارد و نیاز به اصلاح دارد، ورود کرده و در کمیسیون‌ها موفق بودند. فاطمه حسینی را در ریاست IPU را داریم و سیده فاطمه ذوالقدر در ریاست APA داریم و حتی تعدادی از خانم‌های فراکسیون زنان درهیئت رئیسه کمیسیون‌ها هستند؛ یعنی خانم‌های مجلس تمام تلاش خود را کرده و متناسب با کمیسیون‌های خود ایده‌های خوبی ارائه دادند اما نیازمند این هستیم که مطالبات زنان با حمایت مردان محقق شود.

زنان نماینده این دوره هم در کمیسیون‌های تخصصی و هم در فراکسیون زنان فعال هستند

وی با تاکید بر اینکه نمایندگان زن مجلس هم در کمیسیون‌های تخصصی و هم در فراکسیون زنان فعال هستند، افزود: درست است که می‌گوییم زنان برای زنان اما آقایان نیز می‌توانند در مصوبات حوزه مصوبات زنان و خانواده کمک کنند، در برخی از لوایح نیز اینگونه بوده یعنی درصدی می‌خواستند که در احزاب هم مکلف کنند که زنان در احزاب باشند ما این را ندیدیم و درصد کمی رای دادند؛ اما طبق دو دیداری که با رئیس مجلس داشتیم گفتند که خانم‌های این دوره خوب کار می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در ادامه کار فراکسیون پیگیری مطالبات زنان را در دستور کار داشته و باید حوزه نظارت را پیگیری کنیم و در جایی که نیاز به قانونگذاری دارد انجام دهیم، پیگیری طرح‌ها را انجام دهیم که فعلا در کمیسیون‌ها مانده‌اند و در کمیسیون قضایی و اجتماعی است؛ امیدوارم که روسای کمیسیون‌ها طرح‌هایی که در کمیسیون زنان و خانواده وجود دارد را در اولویت دستور کاری قرار دهند و نظارت بر حسن اجرای قانون وجود داشته باشد چراکه این نظارت باید تا لحظه‌ای که نماینده، نماینده بوده و در مجلس است، رسالت خود را در حوزه نظارت و پیگیری مطالبات زنان داشته باشد.

زنان با تجربه می‌توانند در توسعه و پیشرفت کشور اثر گذار باشند

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: امیدوارم تمام زنان کشورم که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و از پیروزی انقلاب، جنگ و سازندگی و حتی بعد از آن حضور داشتند، موفق باشند و زنان با تجربه کشورم بتوانند در جایگاه‌های واقعی خود قرار گیرند چراکه قطعا می‌توانند در توسعه و پیشرفت کشور اثر گذار باشند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ تشریح طرح‌های حوزه زنان و خانواده فراکسیون زنان مجلس در آینده به صورت یادداشتی منتشر خواهد شد./
 

برچسب ها

آمریکا، آموزش زنان، اخبار برگزیده، استیفای حقوق زنان، اشتغال زنان، بسته های حمایتی زنان، بیمه زنان خانه دار، تشکل های زنان، حوزه زنان، خشونت علیه زنان