رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

پتانسیل حل اختلافات ایران و ترکمنستان

عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکمنستان گفت: یکی از مشکلاتی که داریم موضوع طلب ترکمن ها در حوزه گاز است، آن ها با ایران اختلاف حساب دارند و از طرف ایران پیشنهاد شده این موضوع به داوری بین المللی برود.

 خانه ملت؛ جلیل رحیمی جهان آبادی در خصوص سفر گروه دوستی پارلمانی ایران به ترکمنستان، اظهار داشت: کشور ترکمنستان بیش از هزار کیلومتر با ایران مرز مشترک دارد و در سیاست خارجی، بی طرفی را دنبال می‌کند و در تحولات سیاسی چند دهه گذشته نیز هیچ گاه با یران چالشی نداشته است و اشتراکات تاریخی فرهنگی و سیاسی زیادی با ایران دارد.

عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکمنستان با بیان اینکه در روابط ایران و ترکمنستان به آسیب شناسی و رفع موانع و مشکلات نیاز داریم، بیان کرد: یکی از مشکلاتی که داریم موضوع طلب ترکمن‌ها در حوزه گاز است، آن‌ها با ایران اختلاف حساب دارند و از طرف ایران پیشنهاد شده این موضوع به داوری بین‌المللی برود.

ایران و ترکمنستان پتانسیل حل اختلافات را دارند

وی افزود: هر دو کشور این پتانسیل را دارند که اختلافات خود را حل کنند و وضعیت ناگواری که اکنون در روابط دو کشور به وجود آمده را رفع کنند. پروازها، سفر اتباع ایرانی به ترکمنستان و حتی رفت و آمد کامیون‌های باری اکنون به سختی انجام می‌شود و این مشکلات می‌تواند رفع شود.

رحیمی جهان‌آبادی با بیان اینکه در 2 سال اخیر اقدامات خوبی از طرف دولت ایران انجام شده ولی لازم است این اقدامات تکمیل شود، ادامه داد: یکی از اصلی ترین گره‌ها، مساله طلب ترکمنستان در حوزه گاز است، اگر این مشکل را حل کنیم، می‌توانیم بحث سوآپ گاز و نفت را با ترکمنستان ادامه دهیم.

ایران می‌تواند پل ارتباطی بین ترکمنستان با دنیا باشد

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه می‌توانیم در سرمایه گذاری‌های اقتصادی در ترکنمستان سهیم و شریک شویم و متقابلا از منابع ترکمنستان در ایران استفاده کنیم، گفت: در حوزه کشت فراسرزمینی، حوزه صنعت و صادرات می‌توانیم از ظرفیت ترکمنستان استفاده کنیم و ایران می‌تواند پل ارتباطی بین ترکمنستان با دنیا باشد، همه این مسائل اهمیت موضوع را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه مضاف بر اینکه در دریای خزر نیز با ترکمنستان مرز مشترک داریم و به قراردادهای دوجانبه با این کشور در حوزه رژیم حقوقی دریای خزر نیاز داریم، افزود: روس‌ها با آذربایجانی‌ها و سایر کشورهای هم‌مرز در خزر، قرارداد بسته‌اند و ما نیز می‌توانیم به ترکمنستان نزدیکتر شویم.

مذاکره 3 ساعته هیات پارلمانی ایران با وزیر خارجه ترکمنستان

رحیمی جهان آبادی با بیان اینکه سفر گروه دوستی ایران به ترکمنستان در این راستا انجام شد و باید شرایط موجود را آسیب‌شناسی کنیم، اظهار داشت: حرف طرف ترکمن را باید بشونیم و آن‌‎ها را به مسئولان ارشد منتقل می‌کنیم.

رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با رئیس مجلس و نایب رئیس مجلس، وزیر خارجه و معاون کابینه وزرای ترکمنستان دیدار کرده و مذاکرات موفقی داشتیم، طرف ترکمن واقعا نسبت به حضور هیات ایرانی استقبال خوبی انجام داد و نزدیک به 3 ساعت با وزیر خارجه جلسه داشتیم و تمام ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بین دو کشور بررسی شد.

تعدادی از ایرانیان در زندان‌های ترکمنستان حضور دارند

وی با بیان اینکه مسائلی در روابط ایران و ترکمنستان وجود دارد که که اگر کمک کنیم و مشکلات آن‌ها رفع شود، روابط دو کشور ارتقا می‌یابد، افزود: گزارش مفصل را در ختیار رئیس مجلس و وزارتخارجه قرار می‌دهیم و امیدواریم بر روابط دو کشور اثرگذار باشد.

رحیمی جهان آبادی در خصوص وضعیت زندانیان ایرانی در ترکمنستان، گفت: تعداد زیادی از زندانی‌های ایرانی در ترکمنستان، در سال گذشته با تلاش آقای ظریف و رئیس جمهور آزاد شدند و اکنون نیز تعدادی زندانی در این کشور داریم که در حال رایزنی هستیم.

ترکمسنان نیز مانند ایران نسبت به ورود مواد مخدر خیلی حساس است

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ترکمسنان نیز مانند ایران و سیار کشورها نسبت به ورود مواد مخدر خیلی حساس است و زندانیانی که وارد کننده مواد مخدر هستند را باید بپذیریم که خطا کرده‌اند، اما بعضی از زندانیان که گذر غیرقانونی از مرز داشته اند یا مقدار کمی دارو در حد مصرف در اختیار داشته‌اند که در ترکمنستان آن دارو، ممنوع بوده و به همین دلیل، شخص را بازداشت کرده‌اند و این افراد ‌را می‌توان آزاد کرد.

وی افزود: درخواست ما این بود که مجددا وضعیت زندانیان را بررسی کنند و زندانیان ایرانی که جرائم حادی مانند واردات گسترده مواد مخدر نداشته‌اند را مبادله کنیم تا بتوانیم در ایران زمینه آزادی آن‌ها را فراهم کنیم. سال گذشته آقای ظریف و روحانی اقدام شایسته‌ای انجام دادند و تعداد زیادی از زندانیان را آزاد کردند.

2 دولت ایران و ترکمنستان باید زودتر از این وارد مرحله بهبود روابط می‌شدند

رحیمی جهان آبادی اظهار داشت: سفر گروه دوستی پارلمانی ایران به ترکمنستان ارزشمند، به‌موقع و دقیق بود و مذاکرات ارزشمندی انجام شد و امیدواریم حاصل سفر که در قالب گزارش و راهکار به مجلس و وزیر خارجه ارائه می‌شود به بهبود روابط دو کشور کمک کند.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: 2 دولت ایران و ترکمنستان باید زودتر از این وارد مرحله بهبود روابط می‌شدند و به اقتصاد همدیگر کمک می‌کردند تا این وضعیت نامطلوب در روابط دو کشور را شاهد نبودیم./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، بندر ترکمن، جمهوری اسلامی ایران، قاچاق مواد مخدر، مواد مخدر