رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

تلاش امارات برای ایجاد روابط با ایران

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به تلاش امارات برای ایجاد روابط با ایران گفت: از هرگونه تنش زدایی باکشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و همه همسایگان استقبال می کنیم.

  خانه‌ملت ؛جلیل رحیمی جهان‌آبادیدر واکنش به تلاش امارات متحده عربی برای برقراری مذاکره با ایران گفت: آنچه در منطقه رخ می‌دهد به نظر من نشان می‌دهد که اماراتی ها باید نسبت به ایران تجدید نظر کنند، ایران قدرتی بلامنازع در منطقه غرب آسیا ست که صلح و ثبات منطقه را می‌تواند تضمین کند؛ قدرتی است که می تواند مانع حضور خارجی‌ها در منطقه و مانع باج‌خواهی آنها از کشورهای منطقه شود.

امارات باید نسبت به جنگ یمن تجدید نظر کند

نماینده مردم تربت جام، تایباد،باخرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لازم است پیش شرط هایی برای پذیرش مذاکره با امارات داشته باشیم،مطرح کرد: در مباحثی که الان مورد چالش با سعودی هاو اماراتی ها است موضوع بحران یمن است که هردوی این کشورها با کشورهای بحران زا و فرامنطقه ای علیه یمن همکاری می کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه ایران یک کشور اسلامی،اثرگذار و قدرتمند در منطقه و کشوری که در خاورمیانه هیچگاه به دنبال ایجاد چالش و ناامنی برای کسی نبوده است، مطرح کرد: امارات هم باید نسبت به جنگ یمن تجدید نظر کند؛ همین الان می دانیم که آمریکایی ها اگر در منطقه حضور دارند به پشتوانه کشورهای امارات و سعودی ها است.

کشورهای اسلامی در کنار هم می‌توانند به کاهش تنش‌ها در خاورمیانه کمک کنند

رحیمی جهان آبادی با بیان این که قطعاً کشورهای اسلامی در کنار هم می‌توانند به کاهش تنش‌ها در خاورمیانه کمک کنند، تاکید کرد: اینکه ما در کل با هر کدام از کشورهای حوزه خلیج فارس بتوانیم تنش زدایی انجام دهیم و بهبود روابط اقتصادی ،سیاسی ،اجتماعی و فرهنگی را سروسامان دهیم به نفع ماست.

وی در ادامه افزود: نکته اصلی این است که ما هیچ وقت به دنبال تنش با کشورها نبوده ایم؛ اگر نگاه کنید ظرف این چهل سال کشوری که مدام جزایر سه گانه ایران را متعلق به خود دانسته امارات متحده بوده است،کسی که خلیج فارس چند هزار ساله را مدام ‌می‌گوید این خلیج فارس نیست و خلیج دیگری است، ما نبودیم.

ما به دنبال تنش با هیچ کشوری نیستیم

وی با اشاره به اینکه در این چند وقت اخیر امارات در پی کم کردن تنش‌ها بین ایران خود و ایران است ،تاکید کرد: این موضوع گام مثبتی است ، ممکن است بر قیمت ارز و مسائل اقتصادی هم تاثیر بگذارد. در مدت این بحران یمن شکل گرفته به روابط ما با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس آسیب زده است.

وقتی منطقه ناامن است خارجی ها برای حضور در منطقه توجیه دارند

وی  ادامه داد: ما از هرگونه تنش زدایی با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و همه همسایگان استقبال می‌کنیم ،چرا که ایران کشوری است که می‌تواند در کنار کشورهای منطقه ،به صلح و ثبات پایدار در منطقه کمک کند اما آنها باید گام عملی بردارند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه تنش زدایی با امارات و یا عربستان سعودی گام ارزشمندی است، تصریح کرد: تنش زدایی هم منافع ما را تامین می‌کند و هم منافع این کشورها را همچنین می‌تواند به صلح و ثبات در منطقه کمک کند، وقتی منطقه ناامن است خارجی ها برای حضور در منطقه توجیه دارند و فکر می‌کنم این روند مثبت است./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، اخبار برگزیده، امارات، تحولات خاورمیانه، خاورمیانه، خلیج فارس، عربستان