در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

کلیات طرح دوفوریتی حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیل گیرندگان تصویب شد

نمایندگان مردم در خانه ملت کلیات طرح دوفوریتی الزام بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی و حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیل گیرندگان را تصویب کردند.

  خانه ملت؛  نمایندگان در نشست علنی روز دوشنبه (31 تیرماه) مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح دوفوریتی الزام بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی و حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیل گیرندگان با 159 رأی موافق، 11 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

محمدحسین حسین زاده بحرینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گزارش کمیسیون متبوعش درخصص طرح مذکور را قرائت کرد.

وی گفت: یکی از مشکلات کنونی سیستم بانکی رشد سرطانی و غیرمعمول بدهی بانکی تسهیل گیرندگان و نحوه سود و جرائم آن است، هر چند که برخی از بانک ها و موسسات مجاز در این زمینه پاک عمل کرده اند.

نماینده مردم مشهد و کلات ادامه داد: نحوه محاسبه برخی از بانک ها به شیوه سود مرکب است و بر روی سود و جریمه، دریافت کرده اند و بدهی بدهکاران بزرگ و بزرگتر شده تا جایی که پرداخت آن برای بدهکاران بانکی قابل پرداخت نیست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: زمانی که بدهی بدهکار به حدی رسیده که توان پرداخت آن را ندارد، بانک ها با عقد قراردادی مجدد آن را مضاعف کرده و بدهی بدهکاران تکثیر شده و بدهکار توان بازپرداخت آن را ندارد که باید برای آن تدبیر کنیم.

گفتنی است عبدالناصر همتی در جریان بررسی کلیات این طرح دوفوریتی گفت: بانک ها محور توسعه کشور هستند و نباید خدمات مهم سیستم بانکی به کشور را فراموش کنیم.

رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه نباید با برخی اقدامات مشکلات بانک ها را تشدید کنیم، تصریح کرد: در کمیسیون اقتصادی به تفاهم رسیدیم که متن آن در طرح آمده است، اگر قرار است متن توافقی تغییر کند، نظر دولت نیز تغییر می کند و موافقت دولت با این طرح به صورت مشروط است.

وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح 210 هزار بنگاه تعیین تکلیف و شامل 29 میلیون نفر می شود، ادامه داد: نمایندگان طرح ارائه شده را عیناً تصویب کنند تا بتوانیم گام مهمی را در زمینه تعیین تکلیف بدهکاران بانکی برداریم.

همچنین سیدحسن حسینی شاهرودی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: 29 میلیون نفر از بدهکاران بانکی شامل این طرح می شود، بدون اینکه بار مالی بر دولت تحمیل کند، بند 5 این طرح نیز هزینه و فشاری برای دولت و بانک ها ندارد و تراز مالی بانک ها را تعدیل می کند./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، سود، سود بانکی، صحن علنی