خبر

مسیر شما: اخبار خوش حسابی و بدحسابی به کمک سیستم بانکی می آید
خوش حسابی و بدحسابی به کمک سیستم بانکی می آید

موافقان طرح حذف سود و جریمه مضاعف تسهیلات گیرندگان بانکی دلایل خود را برای نظرشان بیان کردند.

 خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی روز دوشنبه (31 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت طرح دوفوریتی الزام بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی به حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات گیرندگان صحبت کرد.

حمیدرضا فولادگر در موافقت با طرح مذکور گفت: آقای کاتب؛ عنوان طرح تغییر کرده و طرح مستقلی است، عنوان و محتوا تغییر کرده و ایرادات مرتفع شده است.

وی افزود: در ادامه حرف های آقای بحرینی دو سه نکته را می گویم. منظور از این صحبت ها، رفتار کل شبکه بانکی کشور نیست و بسیاری از بانک ها و موسسات مالی با مرّ قانون عمل می کنند ولی برخی از موسسات و بانک ها بی قانونی کرده اند و بخشنامه بانک مرکزی را رعایت نمی کنند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مثلا بانک تسهیلات را می دهد و تسهیلات گیرنده را ملزم می کند بخشی از تسهیلات را برای پرداخت اقساط در حساب سپرده بگذارد و این کار نرخ سود را بالا می برد. بانک مرکزی مخالفت خود را اعلام کرده است. نکته دوم اینکه تسهیلات گیرنده را ملزم می کنیم که معوقات را بدهد. بانک باید هم از اصل تسهیلات کم کند و هم از جرایم آن، اما فقط از سود و جرایم کم می کند.

وی افزود: نکته سوم روش محاسبه نرخ سود و یا سود مرکب است که مشکل دارد و آن چیزی است که مراجع و رهبری معظم بر این موضوع متذکر می شوند. اصلاح ساختار بانکی این مشکل را حل می کند. اصلاح ساختاری باعث جلوگیری از روش ربه مرکب یا سود مرکب است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: تفسیرهای مختلف هم باعث شده هر بانکی به شیوه خود عمل کند در موضوع تسهیلات بانکی . بازه زمانی برای مبنای قرارداد تسهیلات باید توجه شود. همچنین خوش حسابی و بدحسابی باید به کمک سیستم بانکی بیاید و باید به سیستم ربوی بانکی پایان داد.

در ادامه محمدحسین فرهنگی در موافقت با طرح دوفوریتی الزام بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی به حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات گیرندگان گفت: این طرح ایجاد ثبات در مسائل اقتصادی می کند، برای فعالان اقتصادی و برای تولیدکنندگان و برای کسانی که به علت فشارهای مضاعفی که سیستم بانکی وارد کرده و فلج شده اند، کارگشاست.

وی ادامه داد: در سال رونق تولید، یکی از بهترین و موثرترین کارهایی که باید صورت بگیرد، همین کار است. باعث رونق تولید می شود و باعث برگشت منابع و بانک ها هم دچار مشکل نمی شوند. نه تنها باعث بی ثباتی نمی شود و مناسب رونق تولید در شرایط اقتصادی است، بلکه باعث برگشت منابع بانک ها هم می شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: دراین طرح گفته شده که سود تا آخرین روز تسویه حساب پرداخت می شود و موسسات مالی هم و بانک ها هم اصل تسهیلات را واگذار کردند و هم سود آن را تا پایان دریافت می کنند و منابعشان برمی گردد.

وی افزود: رهبری در سخنرانی حرم رضوی امسال، مشکل موسسات مالی و بانک ها و سود بانکی را به عنوان مشکل مهم کشور بیان فرمودند.

فرهنگی تصریح کرد: این موضوع مانند وام های زیر یکصد میلیون نیست و تا روز تسویه سود را می گیرند./

پایان پیام

نظر شما
مشخصات خبر