رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

رفتارهای عربستان منطبق برمنافع جهان اسلام نیست

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: سعودی ها باید حملات خودشان را به روی یمن متوقف کنند تا بتوانند با ایرانی ها وارد گفتگو شوند.

 خانه‌ملت ؛ جلیل رحیمی جهان آبادی با اشاره به سخنرانی نماینده عربستان در سازمان ملل متحد درباره روابط دیپلماتیک با ایران، گفت: روابط ایران و دولت عربستان سعودی صرف این ۴۰ ساله گذشته فراز و نشیب های زیادی داشته است.

وی ادامه داد: ما در یک مقطعی در جنگ با عراق بودیم و عربستان سعودی جزو اصلی ترین حامیان دولت عراق در حمله به کشور ما بود، مسئله حمله به کویت از سوی صدام پیش آمد؛ به دلیل حمایتی که از تمامیت ارضی کویت انجام دادیم و تلاش هایی که از سوی ایران انجام شد،روابط مان روبه بهبود رفت.

ایران همواره آماده کمک برای حل بحران یمن است

نماینده مردم تربت جام، تایباد، باخرز در مجلس شورای اسلامی با بیان این که واقعیت امر این است که جمهوری اسلامی ایران ظرف این ۴۰ سال هیچگاه به دنبال ایجاد تنش با عربستان سعودی نبوده است، مطرح کرد: در مقطعی و بعد از فوت "ملک عبدالله" و روی کار آمدن تیم جدید کاری در عربستان ،دوباره روابط ما رو به تیرگی رفته است.

رفتارهای عربستان با ایران عاقلانه منطبق بر منافع ملی خود عربستان و جهان اسلام نبوده است

بعد از گذشت ۴۰ سال و تبدیل گفتمان مقاومت از طرف جمهوری اسلامی به گفتمان اول منطقه، اسرائیل در وضعیتی است که فقط باید تلاش کند که خودش را حفظ کند.

وی با بیان اینکه همه کشور ایران را به عنوان یک کشور اسلامی بزرگ موثر در منطقه می شناسند، مطرح کرد: هیچ گاه رفتارهایی که عربستان انجام داده است ، رفتارهای عاقلانه و رفتار منطبق بر منافع ملی خود عربستان ، جهان اسلام و کشور ایران نبوده است.

ایران ظرف این ۴۰ سال توازن امنیتی منطقه را به ضرر اسرائیل برهم زده است

رحیمی با تاکید براین که ایران ظرف این ۴۰ سال توازن امنیتی منطقه را به ضرر اسرائیل برهم زده است، خاطرنشان کرد: اینکه عربستان تلاش کرده ظرف این سال ها، خطر اسرائیل را کمرنگ جلوه بدهد و ایران را به عنوان خطر اصلی علیه جهان عرب معرفی کند یک اشتباه فاحشی است که خود عرب ها به این نتیجه رسیده اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه اسرائیل زمانی که انقلاب اسلامی ایران پیروز شد در موقعیتی قرار داشت که نسبت به کشورهای عربی زورگویی انجام می‌داد و خاک آن ها را اشغال می کرد، تاکید کرد: اسرائیل در کوتاه ترین مدت ممکن ،چهار کشور عربی را در یک جنگ شکست داد، اما الان بعد از گذشت ۴۰ سال و تبدیل گفتمان مقاومت از طرف جمهوری اسلامی به گفتمان اول منطقه ،فشاری که ایران به اسرائیل آورده است، اسرائیل در وضعیتی است که فقط باید تلاش کند که خودش را حفظ کند.

وی افزود:در مباحثی که الان مورد چالش ما با سعودی ها است یکی موضوع یمن است و موضوع مربوط به بحرین و سوریه است، به نظر من طرف سعودی باید عاقلانه تر رفتار کند و می‌توانند با ایران وارد گفتگو شوند و از ایران به عنوان یک کشور دارای روابط حسنه، دارای پیشینه تاریخی، دینی و مذهبی با خودش استفاده کند و این چالش ها را حل کند.

وی با اشاره به جلسه با دکتر ظریف در فراکسیون دیپلماسی و امنیت ملی،خاطرنشان کرد: موضوع تنش‌زدایی از عربستان را طرح کردم ،آقای ظریف به نکته مهمی اشاره کردند و گفتند در طول ۴۰ سال گذشته همیشه به دنبال کاهش تنش‌ها با کشورهای عربی از جمله عربستان بودیم والان هم این آمادگی از طرف ایران وجود دارد که چالش و تنش های خودمان را با سعودی ها کاهش دهیم ، اما سعودی‌ها باید بپذیرند که در رفتاری که با ایران به عنوان یک کشور اسلامی کشور اثرگذار و قدرتمند در منطقه انجام می دهند، باید تجدید نظر کنند و نسبت به ایران رفتار دوستانه تری داشته باشند.

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه سعودی ها باید حملات خودشان را به روی یمن متوقف کنند تا بتوانند با ایرانی‌ها وارد گفتگو شوند، تصریح کرد: اگر صحبت مثبتی نماینده آنها در سازمان ملل یا در هر سازمان دیگری انجام داده برای کاهش تنش‌ها با ایران ،این را باید در عمل هم نشان دهند و در کنار این صحبت شفاهی و عملاً باید نشان بدهند که به دنبال تنش با ایران نیستند،عملاً نشان بدهند که به دنبال استقبال از حضور آمریکایی‌ها در منطقه نیستند و نسبت به جنگ یمن تجدید نظر کنند./

پایان پیام
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، اقدامات ضدایرانی، امارات، عرب، عربستان