فلاحت پیشه مطرح کرد ؛

کشورهای خلیج فارس هم وارد فضای چالشی ترامپ نمی شوند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: پیشنهاد ایجاد ائتلاف دریایی از سوی آمریکا به ژاپن در حال حاضر تنها لفظ و ادعایی است که جنبه عملی به خودش نمی گیرد؛ ولی اوضاع را امنیتی تر می کند.

  خانه‌ملت؛ حشمت الله فلاحت پیشه با اشاره به پیشنهاد واشنگتن به توکیو برای تقویت نظارت بر کشتیرانی و حمل نفت در آب‌های اطراف ایران،گفت: سیاست آمریکا این است که اوضاع دنیا را امنیتی کند به ویژه در جاهایی که منافع و حضور ایران وجود دارد و تردد بین المللی آبراه های بین المللی و غیره است.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی افزود: اینکه الان از ژاپن دعوت کردند برای اینکه ناوگان امنیتی در دنیا و اسکورت بین المللی شکل بگیرد؛ فقط اوضاع را بدتر می کند.

ایجاد ائتلاف دریایی تنها اوضاع را امنیتی می کند

وی با اشاره به پیشنهاد آمریکا به ژاپن برای ایجاد ائتلاف دریایی نظامی در خلیج فارس، تاکید کرد: ایجاد ائتلاف دریایی در حال حاضر یک مفهوم دارد و تنها لفظ و ادعایی است که جنبه عملی به خودش نمی گیرد؛ ولی اوضاع را امنیتی تر می کند.کما اینکه الان هم این کار صورت گرفته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد:از وقتی که آمریکایی ها آمدند و ناوهایشان را به سمت منطقه گسیل داشتند و از همان زمان هم می‌بینیم که عملاً بیشتر ناامنی ایجاد کردند،به جای اینکه امنیت ایجاد کنند.

کشورهای خلیج فارس هم وارد فضای چالشی ترامپ نمی شوند

فلاحت پیشه تاکید کرد:کشورهای خلیج فارس ،امارات و عربستان دیگر حاضر نیستند وارد فضای چالشی که ترامپ ایجاد کرده، شوند.

وی با اشاره به روابط نظامی ژاپن و آمریکا خاطرنشان کرد: همین الان ۴۸ هزار سرباز آمریکایی در ژاپن وجود دارد و در اوکیناوا مستقر هستند و سالی هفده و نیم میلیارد دلار ژاپنی ها پول می دهند و برای آن هزینه می کنند،هفده و نیم میلیارد دلار هم آمریکایی ها پرداخت می کنند ؛۳۶ میلیارد دلار هزینه این نیروها را پرداخت می‌کنند.

وی ادامه داد: ژاپنی ها امسال با فشار آمریکایی ها مواجه شدند که آن پنجاه و نیم میلیون میلیارد دلار را باید ژاپن پرداخت کند و آقای ترامپ گفت که ما پرداخت نمی‌کنیم و ژاپن باید پرداخت کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: ژاپنی‌ها در امنیت خودشان هم مانده اند و وابسته به آمریکا هستند، چه برسد به اینکه به این ناوگان بپیوندند و این موضوع بیشتر یک شوی سیاسی است و کشورها وارد این فضا نمی‌شوند،به نظر من این یارکشی نتیجه نخواهد داد.

به گزارش خانه ملت؛ شینزو آبه نخست وزیر ژاپن گفت که پیش از پاسخ به درخواست آمریکا برای اعزام نیروی دریایی برای محافظت از آب‌های استراتژیک اطراف ایران برای کاهش تنش میان تهران و واشنگتن از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

وی در سخنرانی زنده در تلویزیون ملی این کشور گفت که توکیو هنوز تصمیم درباره درخواست احتمالی آمریکا در راستای پیوستن به طرح واشنگتن برای تشکیل ائتلاف بین المللی در تضمین امنیت تنگه هرمز نگرفته است.

آبه با بیان اینکه توکیو فعلاً ملاحظات آمریکا در این باره را می شنود، تاکید کرد که به تلاش های دیپلماتیک برای برقراری ثبات در منطقه (خلیج فارس) ادامه می دهد. ما دوستی قدیمی و تاریخی با ایران داریم و من بارها با رئیس جمهور و دیگر سران این کشور دیدار کرده‌ام. توکیو قبل از هرگونه تصمیم‌گیری درباره کاری که باید انجام دهد می‌خواهد برای کاهش تنش‌ها تلاش کند./

پایان پیام
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، اقدامات ضدایرانی، انگلستان، ایران و انگلستان، جزیره هرمز