بنیادی مطرح کرد ؛

برجام باید سرلوحه کار کشورهای ۱+۵ قرار گیرد

بنیادی گفت: برجام باید سرلوحه کار کشورهای ۱+۵ قرار گیرد و اگر آمریکا قرار است وارد گفت وگو با ایران شود، باید به میز برجام بازگردد و غیر از این مسیر، راه دیگری وجود ندارد.

  خانه ملت؛ بهروز بنیادی در خصوص اینکه کشورهای اروپایی باید موضع خود را نسبت به برجام روشن کنند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره از حضور روسای جمهور و کسانی که در پی حل و فصل در سطح مناسبات جهان هستند، استقبال می‌کند و این را همیشه اعلام کرده که همواره باب گفتگو باز است.

وی  بیان کرد: کشورهای اروپایی در زمینه برجام وظایفی برعهده داشته‌اند و بخش زیادی از این تکالیف تاکنون عملیاتی نشده، در حالی که ایران تکالیف مختلف خود دربرجام را اجرا کرده است و به صورت رسمی و غیررسمی بارها اعلام کرده که اروپا تکلیف خود در برجام را تعیین کند، باید مشخص شود که وجود اروپا در برجام چه خاصیتی داشته و آن‌ها باید نسبت به شرایط فعلی عمکس العمل مناسبی نشان دهند.

وی افزود: اروپا تاکنون نتوانسته در مورد خاصیت حضورش در برجام توضیح روشنی بدهد و تکلیفش مشخص نیست، البته ایران تکلیف خود را می‌داند و مسیر لازم در برجام را پیش خواهد بُرد.

بنیادی با بیان اینکه سفر ماکرون به ایران نیز مانند سفر وزرای خارجه سایر کشورها و نخست وزیر ژاپن انجام می‌شود، ادامه داد: هر کدام از مسئولان خارجی که تاکنون به ایران آمده‌اند، صحبت‌هایی را مطرح کرده‌اند و موضع ایران مشخص است. طرف‌های برجام از طریق این پیمان هسته‌ای به یکدیگر متصل شده‌اند و ادامه حیات این توافق به اعتماد سازی نیاز دارد.

بنیادی  گفت: طرف‌های مقابل اگر قرار است در راه بی‌‌اعتمادی گام بردارند، ایران نیز مسیر خود را می‌رود. برجام باید سرلوحه کار همه کشورها قرار گیرد و اگر آمریکا قرار است وارد گفت‌وگو با ایران شود باید به میز برجام بازگردد و غیر از این راه، طریق دیگری وجود ندارد.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مذاکرات هسته‌ای 2 سال به طول انجامید و مردم ایران 15 سال است که تحریم را تحمل کرده‌اند و در برجام با پشتوانه مردم و کلیه ارکان نظام به توافق رسیدیم.

این عضو فراکسیون امید در مجلس اظهار داشت: حتی با وجود بی‌‎اعتمادی، ما این امتحان را از قدرت‌های جهانی گرفتیم که البته آن‌ها سربلند بیرون نیامدند و برای اینکه رفوزه نشوند باید نقش خود را ادامه دهند وگرنه تکلیف ایران مشخص است و کاهش تعهدات برجامی را ادامه می‌دهد./

پایان پیام
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، انرژی هسته ای، انگلیس، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم اقتصادی، روابط ایران و انگلیس