عباسی مطرح کرد ؛

طرح تشکیل وزارت بازرگانی هفته آینده به صحن آورده می شود

سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: طرح تشکیل وزارت بازرگانی توسط برخی نمایندگان تهیه شده که به احتمال فراوان در هفته آینده در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار می گیرد.

 خانه ملت؛ اسدالله عباسی در حاشیه نشست علنی امروز (سه‌شنبه، یکم مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در نشست خبری گفت: انتصاب روسای بنیاد شهید و امور ایثارگران در کمیته امداد امام خمینی (ره) را که مقام معظم رهبری در انتصابات آنها نکاتی را یادآوری کرده بودند، تبریک می‌گویم و امیدوارم با رویکرد جدید فعالیت خود را آغاز کنند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی افزود: از نیروهای هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکر می‌کنیم که حرکت خوبی را انجام دادند و در اقدامی مناسب کشتی انگلیسی که رادار خود را خاموش و نفت قاچاق می کرد را متوقف کردند. این اقدام بنا به درخواست بنادر و کشتیرانی استان هرمزگان بوده و مقابله به مثل نکردند.

وی در خصوص بررسی و تصویب طرح دو فوریتی الزام بانک‌ها و موسسات به حذف سود و جریمه دیرکرد تسهیلات گفت: رئیس بانک مرکزی تأیید می‌کند که برخی محاسبات بانک‌ها غیرقانونی و ربح مرکب است و مراجع و فقها نسبت به این موضوع ابراز نگرانی می‌کنند، مجلس در گذشته تشکیل شورای فقهی را در بانک مرکزی تصویب کرده بود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز بانک‌ها در ارتباط با سود و جریمه دیرکرد غیرقانونی عمل می‌کنند و بسیاری از بنگاه‌های کوچک در شرایط اقتصادی موجود تحت فشار قرار گرفته‌اند و بانک‌ها نیز بر آنها با عقد قرارداد، مجدد فشار مضاعف آورده‌اند.

عباسی با تأکید بر اینکه به بنگاه‌ها بر اساس قرارداد اولیه فرصت داده می‌شود وام‌های زیر دو میلیارد تومان خود را تسویه کنند، عنوان کرد: این قانون شامل افرادی که در گذشته دچار مشکل شدند، می‌شود و در راستای حمایت از واحدهای تولیدی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم در خصوص افزایش حقوق کارکنان گفت: بر اساس مصوبه‌ای که داشتیم یعنی افزایش حقوق 10درصدی به علاوه 400 هزار تومان توسط دولت عمل نشده که رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای الزام‌آور اجرای این مصوبه را درخواست کردند. این قانون برای حمایت ویژه از کارکنان با حقوق کمتر از 5میلیون تومان تصویب شد اما نفع آن برای افرادی که بیش از 10 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند، بوده است.

وی در زمینه طرح تشکیل وزارت بازرگانی اظهار داشت: در سال گذشته دولت لایحه تشکیل وزارت بازرگانی را ارائه کرد که با مخالفت نمایندگان مواجه شد، برخی از نمایندگان مجدداً طرحی را در خصوص تشکیل وزارت بازرگانی آماده کردند که در کمیسیون‌های مربوطه مورد بررسی قرار گرفته که پس از بررسی طرح‌های اولویت‌دار، احتمالاً در هفته آینده به صحن علنی مجلس آورده می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سهم وزارت صنعت، معدن و تجارت از 14میلیارد دلار در نظر گرفته شده برای واردات کالاهای اساسی 6 درصد بود، تصریح کرد: عمده ارز اختصاص یافته به واردات کالای اساسی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت، امیدواریم چالش‌های موجود در مهار تورم و تولید محصولات زراعی و گوشت و مرغ با تشکیل وزارت بازرگانی برطرف شود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه هفته آینده جلسه غیرعلنی با حضور وزیر جهاد کشاورزی در روز دوشنبه یا سه‌شنبه در زمینه نهاده‌های کشاورزی، خوراک دام، کود شیمیایی و خرید تضمینی گندم برگزار می‌شود، خاطر نشان کرد: دستور دیگر جلسه غیرعلنی در ماه آینده مجلس شورای اسلامی در خصوص صندوق بازنشستگی و یا هدفمندی یارانه‌ها است./

پایان پیام

برچسب ها

اتاق بازرگانی، اخبار برگزیده، بازرگانی، صحن علنی