علی وقف چی مطرح کرد ؛

لزوم توجه به اقتصاد بخش کشاورزی

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: فرصت های طلایی در کشور برای صادرات محصولات کشاورزی و ارزآوری وجود دارد که به بهانه دفاع از مصرف کننده و کنترل قیمت ها در بازار از بین می روند.

 خانه ملت؛ علی وقف چی با تاکید بر لزوم توجه به اقتصاد بخش کشاورزیگفت: بزرگترین خیانت امروز در بخش کشاورزی به موضوع آب و خاک کشور بر می‌گردد، با کمال تاسف ده‌ها برابر میزان تولید گوجه فرنگی و محصولات مشابه آب مصرف می‌شود اما شاهد هستیم قیمت این محصولات برای کشاورز کم است که این موضوع نشان از بی‌توجهی به منابع ملی کشور دارد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با تصمیمات غلط به از بین رفتن منابع موجود کشور که به نسل‌های بعدی نیز هست کمک می‌کنیم، تصریح کرد: ادعایی که در دفاع از منابع ملی و محیط زیست کشور داریم با تصمیمات غلط وزارت جهاد کشاورزی از بین می‌رود.

نظام کنترل عرضه و تقاضا در کشور نیاز به تغییر دارد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نمی‌دانیم چه زمانی مسئولین و مدیران و زارت جهاد کشاورزی قصد دارند در زمینه مدیریت مصرف، تولید و الگوی کشت تغییراتی را ایجاد کنند، ادامه داد: کنترل بین عرضه و تقاضا در کشور نیاز به تجدید نظر دارد، در حال حاضر گوجه فرنگی به قیمت هرکیلوگرم یک هزار تومان از کشاورز خریداری می‌شود اما رب گوجه فرنگی با قیمت هر کیلوگرم 17 هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

فاصله بین بازار مصرف و تولیدکنندگان تناسب ندارد

وی با تاکید بر اینکه فاصله بیش از حد و بدون تناسبی بین بازار مصرف و تولیدکنندگان وجود دارد، عنوان کرد: برخی از عوامل باعث می‌شود که انگیزه تولید شود، فرصت‌های طلایی در کشور برای صادرات محصولات کشاورزی و ارزآوری وجود دارد که به بهانه دفاع از مصرف کننده و کنترل قیمت‌ها در بازار از بین می‌روند، دروازه‌های کشور باید بر روی صادرت مازاد محصولات کشاورزی باز باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه بسیاری از مصرف کنندگان وابسته به تولید هستند، اگر تولیدکنندگان را با اقدامات نادرست از چرخه تولید خارج شوند مطمئنا در آینده با مشکلات بسیار زیادی مواجه می‌شویم، خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید به تولیدکنندگان بخش کشاورزی توجه ویژه‌ای داشته باشند زیرا جامعه به صورت مستقیم و غیر مستقیم با آنها در ارتباط هستند./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، افزایش تولید، عرضه مستقیم، عرضه و تقاضا