ابطحی مطرح کرد ؛

جمهوری اسلامی تعهدات خود را در قبال تعهدات برجامی انجام می دهد

ابطحی معتقد است روسیه و چین با راه حل هایی سعی دارند به نحوی طرفین برجام را سر تعهدات خود باقی نگاه دارند چرا که در صورت ایجاد تنش بر سر این موضوع، بیشترین ضرر را می کنند.

 خانه ملت؛ سیدمحمدجواد ابطحی با بیان اینکه برجام تبدیل به یک پرونده مضحک در جامعه بین المللی شده است، گفت: در حال حاضر چیزی از برجام باقی نمانده آنچنان که حتی در سالگرد تصویب این توافقنامه طرفداران دولت نیز از آنجایی که به لحاظ حقوقی این قرارداد مرده بود، به آن نپرداختند.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه طرفین 1+5 به تعهدات خود عمل نکردند در حالی که ایران به تمامی تعهدات خود پایبند بود، عنوان کرد: نه تنها آمریکا و اروپا به تعهدات خود عمل نکردند بلکه با نقض آن تحریم های جدیدی نیز علیه ایران صورت دادند.

وی همچنین با بیان اینکه از سوی شورای امنیت نیز این موضوع تأیید و تأکید شد که نقض برجام از سوی آمریکا و اروپا صورت گرفته، عنوان کرد: در این بین کشورهایی همچون روسیه و چین به اندازه ای ورود پیدا می کنند که جمهوری اسلامی بخواهد.

جمهوری اسلامی از برجام خارج نمی‌شود بلکه تعهدات خود را در قبال تعهدات اجرا شده، صورت می‌دهد

ابطحی ادامه داد: بعضی از بندهای برجام علیرغم مخالفت های روسیه با اصرار ایران به تصویب رسید که حتی دست و پای جمهوری اسلامی را می بست اما مقامات دستگاه دیپلماسی تصور می کردند با آوانس بیشتر دادن به طرف مذاکره کننده، امتیازاتی خواهند گرفت که نشد.

وی اضافه کرد: شرایط حاکم بر منطقه نشان می دهد روسیه و چین از اینکه تنش در منطقه ایجاد شود، بیشترین ضرر را می بینند از این رو تلاش می کنند این تنش در منطقه ایجاد نشود و اینکه هر از گاهی دم از برجام زده می شود نیز به همین دلیل است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی به صورت رسمی از برجام خارج نمی شود چرا که به صلاح نیست و اسم نقض آن را نمی آوریم اما اقدام عملی صورت داده و در حقیقت صرفا تعهد در برابر تعهد انجام می دهیم./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، استراتژی نظامی جدید چین، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم اقتصادی، تحریم ها، روسیه